Boczniaki coraz chętniej używane są w polskich domach. Zaczęły pojawiać się w wielu sklepach, są dostępne przez cały rok, a do tego są znacznie tańsze od innych grzybów. Podpowiadamy jak je przyrządzać, żeby wykorzystać cały ich smak.

Najważniejszy trik podczas smażenia boczniaków

Ten trik, to także sekret dobrego smażenia każdego rodzaju grzybów, jednak boczniaki na jego nieznajomość są najbardziej wyczulone i w rezultacie wyjdzie z nich danie dużo gorsze niż mogłoby wyjść. Jeśli użyjecie tego sposobu, nie tylko przyrządzicie najlepsze grzyby, ale też zaoszczędzicie sobie sporo pracy.

Trik polega na…. niemieszaniu boczniaków podczas smażenia. Wrzućcie je na rozgrzany tłuszcz i zostawcie w spokoju. Jeśli grzyby mają być przyrumienione i chrupiące, dajcie im szansę dojść na patelni do takiego etapu wysmażenia. Mieszając grzyby doprowadzacie do wypłynięcia z nich wody. W rezultacie, zamiast smażyć się i przyrumienić, grzyby się gotują i tracą cały smak.

Autorka kultowej książki „Jadłonomia”, przedstawiającej potrawy z roślin, w taki sposób opisuje technikę smażenia, składników na wegańskiego strogonowa, w którym głównym składnikiem są właśnie boczniaki:

Zobacz także:

- Boczniaki pokroić w grube paski wzdłuż blaszek. W dużym rondlu rozgrzać olej, dodać grzyby i smażyć przez 3-4 minuty, nie mieszając – mają być złociste i lekko chrupiące. Po tym czasie wlać sos sojowy i wsypać cukier, po czym intensywnie zamieszać i smażyć kolejne 2-3 minuty, do momentu, aż cały sos wyparuje. Boczniaki wyjąć z rondla i odłożyć na ręcznik papierowy.

Co można przyrządzić z boczniaków?

To grzyby, które zdobywają coraz większa popularność w naszej kuchni. Warto po nie sięgać, bo mają niezwykłe właściwości zdrowotne. Obniżają poziom cholesterolu i cukru, przyczyniają się do niszczenia komórek nowotworowych. Są źródłem białka, witamin i składników mineralnych.

Można z nich przyrządzić wiele dań z różnych kuchni:

  • Kuchnia klasyczna. Używajcie boczniaków jak zwykłych grzybów, dodawajcie ich do sosów mięsnych. Możecie podać też je z patelni, z cebulką
  • Kuchnia wegetariańska. W ramach kuchni bezmięsnej użycie boczniaków często traktowane jest jak składnik mający zastąpić mięso. Robi się z nich „śledziki” z cebulą w śmietanie, „strogonowa” z pieczarkami, w którym boczniak zastępuje mięso czy flaczki z boczniaków, w których grzyby zastępują flaczki mięsne
  • Kuchnia azjatycka. To właśnie z kuchni egzotycznej boczniaki trafiły na polski stół. Można je przyrządzać jako dania stir fry, z patelni, podawane z ryżem, lub jako dodatek do zup: wiatnamskiej pho czy japońskiego ramenu

Źródło: Jadłonomia Marta Dymek, Facebook/Jadłonomia, mniammniam.com, poradnikzdrowie.pl