Kawowi smakosze nie zadowalają się kawą mieloną zalaną wrzątkiem czy kawą rozpuszczalną. Nawet jeśli nie mają profesjonalnego sprzętu, potrafią zaparzyć kawę, której nie powstydziłby się utalentowany barista. Podpowiadamy jak zrobić kawę w domu, która będzie smakowała jak z kawiarni. 

Jak zaparzyć dobrą kawę nie mając ekspresu?

Najważniejszym krokiem w parzeniu dobrej kawy jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości surowiec, czyli ziarno. Bo najlepiej kupować kawę ziarnistą i mielić ja w domu w porcjach do spożycia w ciągu 1-2 dni. Zmielenie większej ilości kawy, podobnie jak kupowanie kawy mielonej, która zostaje otwarta, a następnie jest przechowywana w nieszczelnym opakowaniu aż do zużycia otwartej paczki powoduje, że kawa wietrzeje i traci smak.

Ziarnistą kawę możecie mielić w elektrycznym młynku do kawy lub pieprzu, a także w ręcznym młynku starego typu. W każdym przypadku świeżo zmielone dobrej jakości ziarna dadzą ten sam, doskonały efekt.

Nawet jeśli nie posiadacie profesjonalnego ekspresu do kawy, ciągle macie kilka możliwości zaparzenia kawy, która będzie dobrze smakowała:

Zobacz także:

  • Tani ekspres przelewowy. To urządzenie, które pozwoli wam wydobyć bogaty aromat ze zmielonych ziaren
  • Zaparzacz z tłokiem. To także niedrogie urządzenie, które da wam dostęp do dobrej jakości naparu
  • Kawiarka do kawy po włosku. To dwuczęściowy, metalowy zaparzacz, w którym do dolnego zbiorniczka wlewacie wodę, a do górnego, do sitka, zmieloną kawę. Kawa parzy się na palniku kuchenki, podczas parzenia woda z dolnego zbiorniczka przedostaje się przez sitko do górnej komory. Ten sposób wydobywa wyjątkowy aromat z ziaren
  • Tygielek do kawy po turecku. Drobno zmieloną kawę wsypujecie do tygielka zalewacie zimna wodą (możecie dodać cukier i przyprawy), a następnie zagotowujecie na małym ogniu. Gdy kawa się spieni zestawiacie z ognia. W ten sposób zagotowujecie jeszcze dwukrotnie, a następnie zestawiacie i jak nieco przestygnie – pijecie. Możecie ją przelać do kubka przez sitko
  • Papierowy filtr od ekspresu przelewowego. Umieśćcie filtr na sitku postawionym na kubku, i wsypcie do niego zmieloną kawę. Przelejcie przez filtr gorącą wodę i poczekajcie, aż napar spłynie do kubka

Domowe cappuccino – tak dobrze spienicie mleko

Nazwa cappuccino nawiązuje do brązowych habitów kapucynów (cappuccino), czyli mnichów, którym przypisuje się stworzenie przepisu na ten rodzaj lekkiej kawy, z puszystym mlekiem.

Gdy już macie przygotowaną dobrą kawę, czas na spienienie mleka. Do kawy cappuccino możecie użyć dowolnego, ulubionego mleka. Cappuccino składa się w końcu z ledwie dwóch składników:

  1. 125 ml spienionego mleka, zrobionego ze 100 ml zimnego mleka, które ubija się na gęstą piankę.
  2. 25 ml mocno zaparzonej kawy tzw. espresso.

Aby ubić mleko, możecie wykorzystać specjalne urządzenia do spieniania mleka, lub zwykły blender, lub mikser. Mleko należy najpierw podgrzać do temperatury 65 st. Celsjusza, a następnie na wolnych obrotach blendera ubijać do uzyskania piany.

Spienianie blenderem przypomina ubijanie piany z białek czy ubijanie bitej śmietany. Po spienieniu przelejcie mleko do filiżanki, a następnie cienką strużką nalejcie gorącą, zaparzoną kawę. Inną opcją jest odwrócenie tych dwóch etapów i zalanie zaparzonej kawy spienionym mlekiem w rondelku lub w garnku.

Źródło: medonet , orionagd.pl