Oliwa to tłuszcz wytłaczany z oliwek – owoców wiecznie zielonego drzewa lub dużego krzewu. Oliwki zielone i czarne pochodzą z tej samej rośliny. Na ich zróżnicowany kolor wpływa… pora zbiorów. Zielone, to po prostu niedojrzałe owoce. Gdy owoce dojrzewają, ich barwa zmienia się na ciemnofioletową, a nawet czarną. Oliwę produkuje się z obu rodzajów oliwek:

  • Oliwa z zielonych oliwek jest ostrzejsza w smaku, czasem gorzkawa
  • Oliwa z czarnych oliwek ma delikatny i łagodny smak

Jak przechowywać oliwę z oliwek?

Oliwa jest delikatnym tłuszczem, który musi być odpowiednio przechowywany. Nie jest prawdą, że należy trzymać ją w lodówce. Pod wpływem niskiej temperatury gęstnieje, a na jej powierzchni pojawia się nieestetyczny osad. Powstaje on dlatego, że w takich warunkach tłuszcz się rozwarstwia.

Z kolei w zbyt wysokiej temperaturze produkt szybko jełczenie i przestaje nadawać się do jedzenia. Oto odpowiednie warunki do przechowywania oliwy z oliwek:

  1. Temperatura pomiędzy 12 a 25 stopni Celsjusza
  2. Miejsce najlepiej ciemne, zdecydowanie z dala od promieni słonecznych

Przez większość roku można ją więc trzymać po prostu w temperaturze pokojowej, na przykład w szafkach kuchennych. Należy jednak zwrócić uwagę podczas upalnego lata, gdy temperatura w kuchni rośnie. Wtedy przenieście butelki z oliwą w chłodniejsze miejsce.

Zobacz także:

Wartości odżywcze oliwy z oliwek

Choć oliwa jest tłuszczem w czystej postaci, bardzo różni się od swoich odpowiedników pochodzenia zwierzęcego – jak masło czy smalec. Nie zawiera cholesterolu, a zamiast tego ma jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe oraz wartościowy zdrowotnie skwalen. Dzięki tym składnikom włączenie oliwy do diety obniża ciśnienie krwi, hamuje rozwój miażdżycy, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i podnieś poziom dobrego (HDL).

Kwas oleinowy zawarty w oliwie chroni przed astmą i alergiami, a także zapaleniami błony śluzowej nosa, nieżytach i zapaleniu żołądka, a obecne w niej przeciwutleniacze zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników, wzmacniają błony komórkowe i opóźniają procesy starzenia.

Poza szeregiem zdrowotnych składników jak: kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, związki fenolowe, wspomniany skwalen, beta-karoten, tokoferole, fosfolipidy, proteiny, w oliwie znajdziecie też witaminy. Jest bogatym źródłem takich witamin jak: A, E, D, i K.

Naturalny tłuszcz usprawnia także proces trawienia i pozwała szybciej pozbyć się z organizmu toksyn. 

Źródło: radiozet.pl, dietetycy.org