Korzystanie z konserw od lat jest krytykowane, a żywność zamknięta w puszkach wskazywana jako mniej wartościowa od świeżej. Nie ma wątpliwości, że jeśli świeża żywność nie jest dostępna, konserwy są doskonałą alternatywą. Jeśli często kupujecie konserwy, powinniście jednak wiedzieć o kilku zasadach korzystania z tego typu produktów.

Czym jest bisfenol A i czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Głównym składnikiem puszek do przechowywania żywności, jest aluminium. Jego długotrwały kontakt z żywnością, budzi wiele obaw o przenikanie do jedzenia.

Żeby uniknąć obaw konsumentów, zdecydowano się na dodawanie podczas produkcji puszek innego składnika chemicznego, który ma zapobiegać dostawaniu się  aluminium do produktów. Tym składnikiem jest bisfenol A, czyli BPA.

To syntetyczny składnik, który co prawda przynosi korzyści technologiczne podczas produkcji aluminiowych puszek, jednak sam jest substancją sklasyfikowaną jako zaburzająca gospodarkę hormonalną i wywołująca inne choroby np. nowotwory. W 2020 r. Komisja Europejska wprowadziła nawet zakaz stosowania bisfenolu A do produkcji butelek przeznaczonych do karmienia niemowląt.

Zobacz także:

BPA obecny w produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, np. puszkach, znajduje się w niewielkich dawkach, które nie zagrażają zdrowiu człowieka. Jednak ilość BPA przenikająca do żywności, w pewnych okolicznościach może się zwiększać. Wszystko zależy od tego jak używane są konserwy.

Czy istnieją „zdrowsze” puszki? Tej 1 rzeczy nigdy z nimi nie róbcie z żadnymi

Na rynku są dostępne dwa rodzaje konserw:

  • Dania gotowe. To gotowe potrawy: szynki, rybki, gotowe zupy, czy sosy, do których producenci dodają duże ilości soli i innych wypełniaczy. Dzięki nim potrawy są smaczne i można z nich szybko przygotować posiłek. W przypadku kupowania tego rodzaju konserw problem stanowi nie tylko fakt zapakowania potrawy w aluminiową puszkę pokrytą bisfenolem A. Samo danie jest wysoko przetworzone i niezdrowe. Tego typu dań lepiej nie kupować niezależnie od tego czy są opakowane w słoik, czy puszkę.
  • Owoce i warzywa konserwowe. To z reguły produkty jednorodne zawierające jeden gatunek warzyw np. pomidory, groszek, fasolkę. W tych konserwach, poza samym warzywem, można znaleźć sól, wodę i czasem kwasek cytrynowy użyty jako regulator kwasowości. Takie warzywa są mniej wartościowe od świeżych, jednak cieszą się powodzeniem szczególnie poza sezonem, gdy ich świeże odpowiedniki są niedostępne lub bardzo drogie.

W obu przypadkach wystrzegajcie się przechowywania otwartych puszek z resztką żywności. O ile bisfenol A jest uznawany za nieszkodliwy i nieprzedostający się z wnętrza puszki z żywnością, o tyle pod wpływem światła i tlenu może się to zmieniać.

Co zrobić, gdy w puszcze zostanie resztka groszku czy pomidorów, które chcecie użyć następnego dnia? Najlepiej w takiej sytuacji przełożyć żywność do innego pojemnika i w nim ją przechować.

Źródło: onet.pl, crazynauka.pl