sposób na odświeżenie wędliny
Adobe Stock
Newsy

Jak odświeżyć zalegającą w lodówce wędlinę? Grzech ją wyrzucać. Jeden trik zdziała cuda

Nadmiar jedzenia w lodówce to najczęstszy poświąteczny problem wielu pań domu. Jeśli nie rozdaliście przyrządzonych wędlin rodzinie, istnieje ryzyko, że te się zepsują. Powinniście więc wiedzieć, jak je odświeżyć.
Weronika Kępa
styczeń 09, 2021

Przedświąteczna gorączka sprawia, że robione przez was w tym czasie zakupy są bardzo nieprzemyślane. Dzieje się tak szczególnie, kiedy gospodarz zawsze gościł na Wigilii wiele osób, a tych z roku na rok zamiast przybywać, ubywa. 

W końcu dorosłe dzieci jadą zazwyczaj na dwie kolacje w ciągu jednego dnia, co sprawia, że na każdej zaledwie skubną przyrządzonych potraw, a nie będą się nimi zajadać, jak przed laty. Te czynniki często nie są brane pod uwagę, co skutkuje przepełnioną lodówką. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Pakowanie na wynos i zamrażanie

Oczywiście większość gospodarzy pakuje swoim gościom jedzenie „na wynos”. Dla tych, którzy nie robią u siebie Wigilii, a jedynie jeżdżą po rodzicach czy babciach, jest to zbawienne. W końcu przez kolejnych kilka dni nie trzeba się martwić o obiad.

Niektóre panie domu praktykują także zamrażanie nadmiaru jedzenia. To również bardzo dobry sposób na przedłużenie terminu jej przydatności do spożycia. Dzięki temu niekiedy przez kolejne kilka miesięcy nie trzeba kupować w sklepie wędliny. 

Marnowanie jedzenia

Niestety, w naszym kraju nie brakuje osób, które trzymają pozostałe z Wigilii jedzenie w lodówce. To, po zaledwie 3 dniach, zaczyna się psuć i w większości ląduje na śmietniku. Zważając na to, ile ludzi na świecie wciąż umiera z głodu, takie sytuacje nie powinny mieć w ogóle miejsca.

Jeśli więc wasza wędlina leży zbyt długo w lodówce, spróbujcie ją odświeżyć. Mamy na to trzy sposoby, jednak pierwszy jest najlepszy i zdecydowanie niezawodny.

Gotowanie

Aby wędlina znowu stała się smaczna i soczysta wystarczy, że umyjecie ją pod bieżącą, ciepłą wodą, a następnie zagotujcie z dodatkiem świeżych warzyw (selerem, porem, marchewką i pietruszką). Zamiast warzyw możecie też wykorzystać wegetę lub kostkę rosołową.

Smażenie

Drugi sposób jest równie prosty jak pierwszy. Wystarczy, że w misce umieścicie wodę i sól, a następnie wymyjecie w niej wędlinę. Tak przygotowaną powinniście pokroić w kostkę, a następnie przesmażyć na patelni z dodatkiem tłuszczu i ulubionych przypraw. Powstałe skwarki możecie wykorzystać do ulubionych potraw, na przykład pierogów.

Pieczenie

Po umyciu pod ciepłą wodą, wędlinę możecie również ponacinać i upiec w piekarniku. Ważne, by czas pieczenia był jak najdłuższy, wtedy będziecie mieć pewność, że po zjedzeniu nic wam się nie stanie.

Źródło: gotujmy

Komentarze