Jednym z najlepszych sposobów przedłużania świeżości produktów spożywczych jest mrożenie. Przez wiele miesięcy można bezpiecznie przechowywać w zamrażarce warzywa, owoce, pieczywo, a nawet zioła! Jednak nawet mrożone jedzenie kiedyś się psuje. Czy wiecie, jak długo można mrozić owoce, w tym truskawki i inne owoce sezonowe? Sprawdźcie!

Jak długo można mrozić owoce?

Większość owoców można bezpiecznie mrozić przez około 6 miesięcy. Zaliczają się do nich:

  • Śliwki
  • Morele
  • Nektarynki
  • Brzoskwinie
  • Borówki
  • Żurawina
  • Jagody

Wyjątek stanowią drobne i delikatne owoce sezonowe, takie jak truskawki, maliny oraz wiśnie. Te można mrozić jedynie przez 3-4 miesiące.

Jakie są skutki zbyt długiego mrożenia żywności?

Nie bez powodu podaje się pewną granicę mrożenia poszczególnych produktów spożywczych. Zbyt długo trzymane w zamrażarce staną się niesmaczne lub całkowicie niejadalne. Na przykład konsystencja przemrożonych owoców i warzyw staje się papkowata i bardzo nieprzyjemna. Z kolei wędliny robią się wodniste i bardzo miękkie. Należy też wystrzegać się ponownego zamrażania! Grozi to zatruciem wieloma bakteriami, które można znaleźć w jedzeniu. Podczas mrożenia są one uśpione, a po rozmrożeniu się „wybudzają”. Jeżeli ponownie zamrozicie jedzenie, to bakterie zaczną się już w nim rozwijać – zjedzenie takiej żywności poskutkuje silnym zatruciem pokarmowym.

Zobacz także:

Jak zamrozić truskawki, by się nie sklejały?

Mrożenie truskawek i innych drobnych owoców wymaga użycia pewnej techniki, dzięki której owoce nie będą posklejane po zamrożeniu. Jeżeli jej nie zastosujecie, to truskawki zamienią się w zamrażarce w nieapetyczną, zmrożoną owocową bryłę!

Przed mrożeniem należy dokładnie wysuszyć owoce i ułożyć je w pojemniku lub blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ważne, by truskawki się nie dotykały nawzajem! Następnie włóżcie je do zamrażarki i zaczekajcie, aż całkowicie się zamrożą. Po tym czasie owoce można przesypać do pojemnika lub plastikowego woreczka. I gotowe! Dzięki temu nie będą sklejone po zamrożeniu. Podobnie można mrozić jagody, wiśnie, maliny i borówki.