Jadł hot doga na ulicy i nie miał maseczki. Został zatrzymany przez straż miejską
AdobeStock
Newsy

Jadł hot doga na ulicy i nie miał maseczki. Został zatrzymany przez straż miejską

Czy za jedzenie na świeżym powietrzu można zostać zatrzymanym przez straż miejską? Przekonał się o tym mieszkaniec Tarnowa.

Zatrzymanie siłą i szarpanina ze strażnikami miejskimi z powodu jedzenia hot-doga? Brzmi jak żart primaaprilisowy, ale to wydarzyło się naprawdę! Strażnicy z Tarnowa w województwie małopolskim chyba za bardzo wzięli sobie do serca rozkazy dotyczące wystawiania mandatów za brak maseczki.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zakaz jedzenia na świeżym powietrzu

Nic nie zapowiadało, że zjedzenie przekąski w miejscu publicznym się tak skończy. Mieszkaniec Tarnowa w trakcie załatwiania codziennych spraw na mieście postanowił kupić sobie hot-doga i go zjeść. Oczywiście nie da się jeść w maseczce, więc ją ściągnął. A to nie spodobało się strażnikom miejskim! Na nagraniu opublikowanym w internecie widać, jak strażnicy mówią coś do mężczyzny, który po chwili odchodzi w przeciwną stronę. Straż nie dała jednak za wygraną i zaczęła go śledzić. Jeden ze świadków twierdzi, że usłyszał rozmowę mężczyzny ze strażnikami i opowiedział o tym w radiu, które relacjonowało wydarzenie:

Słyszałem jak mężczyzna tłumaczy strażnikom, że nie mogą mu zabronić jeść na świeżym powietrzu [co nie jest prawdą, od października obowiązuje zakaz jedzenia na świeżym powietrzu - przyp. red.]. Obrócił się na pięcie i próbował od nich odejść bez żadnej agresji. Funkcjonariusze we dwóch zaczęli dostawiać się do niego, blokować go i tak jakby otaczać.

Przez chwilę strażnicy chodzili za mężczyzną, aż w końcu zdecydowali, że czas go zatrzymać. Świadek twierdzi, że mężczyzna kłócił się ze strażnikami, twierdząc, że nie mają prawa go zatrzymać. Wtedy zaczęła się szarpanina.

Pewno chodziło im o to, żeby nie mógł odejść. I szli tak z nim przez kilkanaście metrów. Przed radiowozem zaczęła się ostrzejsza wymiana zdań. Jeden ze strażników zaczął go dusić, ten drugi zaczął otwierać drzwi, żeby go wsadzić na pakę.

Zobacz także
Obostrzenia coraz większe. Czy wrócą w sklepach spożywczych godziny dla seniorów?

Obostrzenia coraz większe. Czy wrócą w sklepach spożywczych godziny dla seniorów?

Bez maseczki nie wejdziesz do sklepu, a kobietę wyproszono z kościoła, bo zwróciła uwagę na ich BRAK

Bez maseczki nie wejdziesz do sklepu, a kobietę wyproszono z kościoła, bo zwróciła uwagę na ich BRAK

Odpowiedź Straży Miejskiej

Nagranie jest dość wstrząsające. Widać na nim, jak dwóch strażników szarpie mężczyznę, a jeden zaczyna go dusić. Straż Miejska w Tarnowie nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. Rzecznik wydał już w tej sprawie oświadczenie, opublikowane na stronie internetowej Straży:

Mężczyzna w trakcie podjętej interwencji odepchnął strażnika, kolejny raz przeklinając. Funkcjonariusze zastosowali środku przymusu bezpośredniego wobec sprawcy wykroczenia. Mężczyzna stawiał bierny i czynny opór, przeklinając w kierunku strażników, ignorując wydawane polecenia przez strażników - napisano w oświadczeniu.

Nagranie możecie zobaczyć poniżej.

Czytaj także:

Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze
Adobe Stock
Newsy
Czy kasjerzy w supermarketach muszą nosić maseczki? Nie zawsze
W erze koronawirusa wszyscy przyzwyczaili się już do widoku kasjerów w maseczkach ochronnych. Okazuje się, że nie wszyscy z nich muszą je nosić.

Od 11 marca bieżącego roku rząd uregulował zasady noszenia maseczek. W kąt poszły wszelkiego rodzaju przyłbice, bandany i chusty. Maseczki od tego dnia powinni nosić wszyscy. Prawie wszyscy. Rządzący przygotowali w rozporządzeniu jedno odstępstwo od reguły. Chodzi oczywiście o osoby, których stan zdrowia nie pozwala na noszenie maseczki zabezpieczającej przed transmisją Sars-COV-19. Kto może nie nosić maseczki? Spójrzcie na listę tych chorób. Występowanie tych przesłanek może zwalniać z obowiązku noszenia maseczki: Zaawansowane schorzenia neurologiczne Choroby układu oddechowego lub krążenia Schorzenia przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia Takie zwolnienie w teorii może wystawić danej osobie jej lekarz. Powinna się w niej znaleźć konkretnie wskazana jednostka chorobowa z cytowanej przez nas listy z rządowego rozporządzenia. Wprowadzając nowelizację rozporządzenia przeciwko zwalczaniu skutków epidemii, minister Adam Niedzielski w kwestii maseczek i zwolnienia z ich stosowania dał do zrozumienia, że nie ma miejsca na naciąganie przepisów. Jego słowa z konferencji prasowej sprowadziły się do następującego wniosku: jeżeli przepisy o zwolnieniu będą wykorzystywane przez Polaków zbyt ochoczo, rząd wycofa przepis o zwolnieniu lekarskim. Na razie obowiązuje on wszystkich. Włącznie z kasjerami i kasjerkami w sklepach spożywczych, także tych małych, osiedlowych. Jak zakończyła się historia kasjerki bez maseczki z Biedronki? W ostatnim czasie internet obiegła wieść o kasjerce z Biedronki, która poruszała się po sklepie bez maseczki. Sprawę na forum publicznym podniosła jedna z klientek sieci. Jeden z portali postanowił przekonać się u źródła o powodach takiego zachowania pracownicy sklepu. Dziennikarskie śledztwo wykazało, że kasjerka miała...

Więzienie dla mężczyzny, który uderzył kobietę, bo zwróciła mu uwagę na brak maseczki - dobra kara?
YouTube
Newsy
Więzienie dla mężczyzny, który uderzył kobietę, bo zwróciła mu uwagę na brak maseczki - dobra kara?
48-latek otrzymał trzy zarzuty za pobicie kobiety w sklepie spożywczym w Lesznie. 

Jak poinformowała policja w Lesznie, mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej po tym, jak zaatakował kobietę dopominającą się o założenie maseczki. Cało zajście miało miejsce w sklepie sieci Kaufland w Lesznie. Skandaliczne zdarzenie w Kauflandzie w Lesznie Do aktu agresji ze strony 48-letniego mężczyzny doszło 10 kwietnia i już kilka dni później sprawa została nagłośniona przez media na podstawie opublikowanego nagrania z monitoringu. Dramatyczne zajście w sklepie spożywczym natychmiast potępili internauci i osoby publiczne. Na nagraniu widać, że mężczyzna zwraca uwagę mężczyźnie, który następnie uderza ją w głowę. Kobieta próbowała się bronić, jednak agresor poczuł się jeszcze bardziej sprowokowany i wymierzył cios, który powalił klientkę na ziemie. Niestety nikt z przechodzących nie pomógł kobiecie ani nie wystąpił w jej obronie, co widać na filmie zamieszczonym w sieci. „Mężczyzna został już przesłuchany przez policjantów; to 48-letni mieszkaniec Leszna. Zostały mu ogłoszone łącznie trzy zarzuty popełnienia przestępstw: znieważenia klientki sklepu słowami wulgarnymi, naruszenia jej nietykalności cielesnej poprzez uderzenie jej otwartą ręką w tył głowy oraz spowodowanie lekkiego uszkodzenia ciała poprzez uderzenie tej kobiety pięścią w twarz” – poinformowała przedstawicielka policji w Lesznie. Agresor jest już w prokuraturze Policja podała do informacji, że mężczyzna trafił do lokalnej prokuratury i znajduje się obecnie pod policyjnym dozorem, a także otrzymał zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej kobiety. Agresywny klient sklepu został także ukarany mandatem karnym za nieprzestrzeganie obostrzeń w postaci noszenia maseczki, co spowodowało całe zajście. Zdrowiu klientki nic nie grozi, jednak padła ofiarą aż kilku...

Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
AdobeStock
Newsy
Jest data zniesienia maseczek. Jeszcze sobie poczekamy z jedzeniem na świeżym powietrzu
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o dacie zniesienia obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu. Sprawdźcie szczegóły.

Na razie za jedzenie na ulicy grozi wam mandat. Stały nakaz noszenia maseczki przez cały czas od momentu wyjścia z domu obowiązuje od kilku miesięcy. Maseczkę należy mieć na twarzy niezależnie od tego, czy spaceruje się chodnikiem pełnym ludzi, czy pustą drogą pod miastem.  Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Nie zawiera on odstępstw na spożywanie posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej na wynos, ale mając na uwadze, że SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos nie może odbywać się na ulicy. Za złamanie przepisów grozi mandat do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, grzywny zaczynają się od 5 tys. zł - wyjaśniał w „Rzeczpospolitej" główny inspektor sanitarny. Polacy nie mogą się doczekać zniesienia nakazu noszenia maseczek zwłaszcza teraz, gdy na dworze robi się coraz cieplej. Rząd w końcu zdradził, kiedy maski na zewnątrz przestaną być obowiązkowe. Spór wokół nakazu noszenia masek Wokół nakazu noszenia maseczek rośnie coraz więcej kontrowersji. Eksperci wypowiadają się na ten temat, krytykując rząd za tak późną decyzję w sprawie zniesienia nakazu, a niektórzy twierdzą, że przymus noszenia maseczek na zewnątrz od początku pozbawiony był sensu. Profesor Robert Flisiak przyznał niedawno, że osobiście od początku był przeciwny nakazowi noszenia maseczek na świeżym powietrzu: W sytuacjach, w których w przestrzeni, w otoczeniu nie ma większej ilości osób cały czas uważałem, że maseczki nie są potrzebne. Ten obowiązek został nałożony – i...

Kiedy zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu? Jest komentarz rzecznika MZ
AdobeStock
Newsy
Kiedy zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu? Jest komentarz rzecznika MZ
Czy Polska pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii i pozwoli na otwarcie ogródków i ściągnięcie maseczek?

Pandemia niestety nadal trwa. Wiele osób jest już bardzo zmęczonych tą sytuacją i nie wyobraża sobie kontynuowania lockdownu. Nikt chyba nie sądził, że będzie się to aż tak przedłużać. Kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń? Pandemia kornawirusa w Polsce Sytuacja pandemiczna jest problematyczna nie tylko ze względu na niewątpliwe zagrożenie waszego zdrowia i zdrowia waszych bliskich. To też wiele innych wad: Pogorszenie kondycji psychicznej z powodu braku kontaktów międzyludzkich Ogromny cios dla gospodarki całego kraju i świata Niezwykle trudny czas dla małych przedsiębiorstw, szczególnie tych z branży gastronomicznej i usług (fryzjerów, salonów kosmetycznych itp.) Pogarszanie zdrowia nie tylko z uwagi na wirusa, ale też przez tycie spowodowane pandemią Kiedy będzie można zdjąć maseczki na świeżym powietrzu? Wiele osób twierdzi, że sytuację mogłoby poprawić zniesienie nakazu noszenia maseczek na powietrzu oraz otworzenie ogródków przy restauracjach. Wiele osób niesamowicie tęskni za możliwością zjedzenia obiadu na świeżym powietrzu. Być może też nie wyobrażacie sobie wczesnego lata bez gwarnych ogródków przy pubach i restauracjach w miastach. Decyzja należy jednak do rządu. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, odpowiedział na pytanie o maseczki na piątkowej konferencji prasowej. Noszenie maseczek nadal obowiązuje. Rzecznik odniósł się tez do wypowiedzi Adama Niedzielskiego, że niedługo nie będzie konieczne noszenie maseczek na otwartym terenie. Wszystko zmierza w tym kierunku, ale nie można jeszcze mówić o konkretnych datach. Rzecznik ma nadzieję, że wraz z postępującymi szczepieniami, będzie możliwe luzowanie regulacji w zakresie noszenia maseczek. Premier o noszeniu maseczek na świeżym powietrzu Wiele osób...