Gotowe ciasta, które można zamówić w cukierni kosztują naprawdę sporo. Dlatego większość z nas, zwłaszcza przed świętami, woli jednak upiec tradycyjne wypieki samodzielnie. W sieci jest od groma przepisów z dokładnymi instrukcjami i nawet największy laik poradzi sobie z upieczeniem prostego ciasta. 

A czy zastanawialiście się kiedyś na tym, ile właściwie kosztuje przygotowanie ciasta w domu? Pomijając składniki, ponieważ chodzi o samo działanie piekarnika. Podczas pieczenia jednego ciasta musi być włączony przez ponad godzinę lub dłużej, jeśli będziecie przygotowywać więcej wypieków. Ile to może kosztować? 

Jaką moc ma piekarnik?

Aby to sprawdzić, należy najpierw sprawdzić moc piekarnika. To oraz czas pracy urządzenia potrzebne jest do obliczenia kosztów jego pracy. Pobór prądu będzie się różnił w zależności od tego, jakiego trybu używamy podczas pieczenia oraz jaka jest klasa efektywności energetycznej danego piekarnika. Da się jednak mniej więcej ustalić koszty pieczenia - trzeba w tym celu znaleźć tabliczkę znamionową.

Taka tabliczka znajduje się na obudowie piekarnika, z tyłu lub z boku. Jeżeli tam jej nie ma, poszukajcie na drzwiczkach, w komorze lub w szufladzie znajdującej się pod piekarnikiem. Na tabliczce znajdziecie moc całkowitą waszego piekarnika - ta wartość pozwoli wam obliczyć szacunkowe koszty pieczenia. 

Zobacz także:

Ile kosztuje upieczenie ciasta w piekarniku?

Kiedy już znamy moc piekarnika, obliczenie kosztów jest bardzo proste. Dla ułatwienia przyjmijmy, że piekarnik ma moc 2500 W. Trzeba jeszcze poznać cenę 1 kWh - ta do połowy bieżącego roku wynosi 0,412 zł. Po przeliczeniu 2500 W na kilowatogodziny wiemy, że moc piekarnika wyrażona w tej jednostce wynosi 2,5 kW. Teraz nie pozostaje nic innego, jak podstawić te wartości do prostego wzoru:

moc całkowita urządzenia (kW) x cena 1 kWh prądu (zł/kWh) = koszt 1 godziny pracy urządzenia (zł/h)

Skoro już znamy moc piekarnika oraz cenę 1 kilowatogodziny, możemy dokonać obliczeń:

2,5 kW x 0,412 zł/kWh = 1,03 zł/h

Jak sami widzicie, jedna godzina pracy piekarnika kosztuje średnio niewiele ponad 1 zł. Jeśli chcecie więc obliczyć ile kosztuje upieczenie ciasta w domu, wystarczy dodać koszt pieczenia do użytych składników. Wykonane wyżej obliczenia są jednak bardzo szacunkowe, ponieważ każdy piekarnik, w zależności od jego klasy energetycznej, trybu pieczenia czy sposobu korzystania, będzie pobierał więcej lub mniej prądu. By maksymalnie zaoszczędzić, warto kupić urządzenie o klasie energetycznej A.

Źródło: deccoria.pl