Wędlina to najwygodniejszy dodatek do kanapek. Szczególnie, gdy kupujecie ją już pokrojoną na plastry. Jednak jej przydatność do spożycia jest wtedy bardzo krótka i już po kilku dniach, szynka nie pachnie świeżo, a gdy ją dotkniecie poczujecie, że ma obślizgłą powierzchnię. Taka żywność nie nadaje się już do jedzenia. Jak ją przechowywać, żeby była dłużej świeża?

Jak prawidłowo przechowywać wędlinę, żeby była długo świeża?

Zanim kupicie szynkę czy inną wędlinę, najpierw zastanówcie się, do czego będziecie ją wykorzystywać i do tego dostosujcie zakup. Potrzebujecie szynki w plasterkach na szybkie kanapki? A może bardziej zależy wam, żeby wędliny starczyła na cały tydzień, bo robicie zakupy raz w tygodniu i nie planujecie chodzić do sklepu codziennie?

Jeśli potrzebujecie wygodnie pokrojonej szynki i zjecie ją szybko, nie kupujcie dużo naraz, a po przyniesieniu wyjmijcie ją z folii i zapakujcie w pergamin. Dzięki temu nie będzie szybko obsychać, ani się psuć. Zostawienie szynki w folii zablokuje jej dopływ powietrza, a jednocześnie spowoduje wzrost wilgoci wewnątrz opakowania, co grozi szybszym pleśnieniem wędliny. Szynkę opakowaną w pergamin przechowujcie na środkowej półce w lodówce.

Jeśli robicie tygodniowe zakupy, kupcie kilka rodzajów w małych porcjach, szczelnie zapakowanych z datami przydatności na opakowaniu. Otwierajcie opakowania kolejno, gdy poprzednie zjecie do końca. Możecie też kupić szynkę w plasterkach na pierwsze dni tygodnia, a trwalszą wędlinę na kolejne.

Zobacz także:

Dłuższe terminy przydatności ma nie tylko wędlina paczkowana, ale też kupiona w kawałku lub mocno podwędzona. Na kolejne dni tygodnia możecie więc kupować szynkę w kawałku lub kiełbasę.

Ile czasu można przechowywać wędlinę?

Czas świeżości wędliny zależy od kilku czynników. Właśnie od tego czy jest to wędlina pokrojona na plastry, czy w kawałku. Czy jest delikatna i jedynie gotowana, czy może podwędzana i podsuszana.

Oto podstawowe informacje o czasie przydatności poszczególnych wędlin:

  • Szynka, polędwica, baleron w plasterkach. Możecie je trzymać w lodówce przez 2-3 dni, w tym czasie będą nadal świeże. Jeśli nie kupicie ich zbyt dużo, powinniście zdążyć w tym czasie zjeść.
  • Szynka, baleron, polędwica w kawałku, dobrze przechowywana, tj. opakowana w pergamin, może leżeć na środkowej półce lodówki 3-5 dni.
  • Wędliny pieczone i kiełbasy przechowujcie w lodówce także do 5 dni.
  • Kiełbasy podsuszane typu salami możecie przechowywać do tygodnia. A jeśli ich zewnętrzne opakowanie nie jest naruszone nawet dłużej. Sprawdźcie wówczas informację o ważności na metce.

Źródło: Onet.pl