Ziemniaki, pyry, grule to warzywa, które w Polsce jada się codziennie. Są smaczne, tanie i mogą być składnikiem bardzo wielu potraw. Gotujemy je, smażymy, pieczemy, grillujemy i w każdej postaci uwielbiamy. Czy spotkaliście kiedyś kogoś, kto nie lubiłby ziemniaków? Lubią je w każdym rejonie naszego kraju, a w wielu nawet nazywają je po swojemu.

Ile czasu gotować ziemniaki?

Czas gotowania ziemniaków zależy od kilku zmiennych czynników. między innymi gatunku, czy tego czy roślina jest młoda, czy nie. Nie da się więc określić czasu gotowania ziemniaków tak precyzyjnie, jak podaje się na opakowaniu czas gotowania makaronu. Można jednak kierować się pewnymi, sprawdzonymi wytycznymi i od nich uzależnić, kiedy w gotującego się ziemniaka wbić widelec i sprawdzić czy łatwo wchodzą w bulwę i czy kartofel pokruszy się po nakłuciu. Bo „test widelca” zawsze jest najlepszym sprawdzianem stanu ugotowania ziemniaka.

Kiedy zacząć sprawdzać, czy ziemniaki są dobrze ugotowane?

  • Ziemniaki mączyste – po 10 minutach od zagotowania wody. To gatunki, które najszybciej stają się miękkie
  • Ziemniaki młode – po 15 minutach od zagotowania wody. Jeśli młode ziemniaki są do tego bardzo małe, czas gotowania będzie najkrótszy
  • Twarde ziemniaki sałatkowe i ogólnoużytkowe – po 15-20 minutach

Ważne zasady gotowania ziemniaków

Wiele osób gotując ziemniaki popełnia błędy, których łatwo można uniknąć. Prawidłowo ugotowane kartofle będą miały nie tylko najwięcej wartości odżywczych, ale też najwięcej smaku.

Zobacz także:

Nie popełniajcie tych 4 błędów gotując ziemniaki:

  1. Nie zaczynajcie gotować w gorącej wodzie, to psuje smak. Ziemniaki należy zalać zimna wodą, posolić i doprowadzić do wrzenia.
  2. Nie gotujcie ziemniaków w całości, szczególnie gdy mają różną wielkość. Pokrójcie je na miękkie, równej wielkości kawałki, żeby równomiernie się ugotowały.
  3. Nie gotujcie ziemniaków „na oko”. Odmierzenie konkretnego czasu także nie zawsze się sprawdzi. Żeby określić czy kartofle są gotowe, zawsze zróbcie „test widelca”
  4. Nie zostawiajcie ziemniaków w gorącej wodzie, stracą cały smak, jędrność, wartości odżywcze i nie będą nadawały się do jedzenia. Po ugotowaniu od razu należy je odlać.

Inne regionalne nazwy ziemniaków

Ziemniaki, znane też jako kartofle, to rośliny, które od tysięcy lat uprawiano w Ameryce Południowej. Do Europy przywieziono je dopiero w XVI w. Warzywo rozpowszechniło się tak, że dziś jest jednym z podstawowych składników pożywienia ludzi na całym świecie. Znajduje się w pierwszej czwórce pod względem wielkości produkcji wśród roślin uprawnych na świecie, zaraz po kukurydzy, ryżu i pszenicy.

W Polsce zadomowiły się tak, że nie tylko pojawiły się w recepturach regionalnych dań, ale także w gwarowych słownikach. Oto jak nazywamy ziemniaki w naszym kraju:

Kartofle (nazwa pochodzi od niemieckiego określenia Kartoffel) jest używana w całym kraju, szczególnie na Śląsku

  • Pyry – gwara poznańska
  • Barabole – gwara kresowa i Lwów
  • Grule – gwara góralska, wschodnie Podhale
  • Rzepy – zachodnie Podhale
  • Bulwy – język kaszubski
  • Kompery – język łemkowski
  • Perki – tak dawniej mówiono w wielu regionach. Nazwa pochodzi od nazwy kraju — Peru

Źródło: foodiosity.com, sites.google.com, wikipedia.org.pl, akademiasmaku.pl