GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS ostrzega przed formaldehydem w talerzach. Pod żadnym pozorem z nich nie jedzcie

GIS ostrzega przed kolejnym produktem. To talerze, które można było kupić w popularnych sklepach ACTION. Migruje z nich niebezpieczny dla zdrowia związek chemiczny. 

Państwowa Inspekcja Sanitarna stwierdziła przekroczenie dozwolonego limitu migracji formaldehydu z talerzy z melaminy. Produkt obecnie jest wycofywany ze sklepów. Sprawdźcie koniecznie, czy macie je w domu i pod żadnym pozorem z nich nie jedzcie. 

Migracja formaldehydu jest zagrożeniem dla zdrowia 

W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego możecie przeczytać: 

- Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że spożywanie posiłków podawanych na tych talerzach może wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia konsumenta w zakresie narażenia na formaldehyd 

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS wycofuje ser z Lidla ze względu na metalowe zanieczyszczenia. Był dostępny w całej Polsce

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom

Jak formaldehyd wpływa na zdrowie? 

Formaldehyd to silny związek chemiczny o charakterystycznym zapachu. W znikomych ilościach jest tolerowany przez organizm ludzki. Jednak, gdy dozwolone wartości zostaną przekroczone, zaczyna być niebezpieczny dla zdrowia. 

Ma działanie silnie podrażniające. Wpływa na spojówki oczu i śluzówki dróg oddechowych, a także kumuluje się w oskrzelach. Kontakt z nim może powodować wzmożony katar, a także suchość w gardle i uciążliwy kaszel. Może przyczyniać się również do uaktywnienia się astmy oskrzelowej. 

Szczegóły wycofanego produktu

  • Nazwa produktu: Talerz z melaminy w kolorze niebieskim 

  • Podmiot odpowiedzialny za produkt: AM/63 P.O BOX 37211, 1030 AE AMSTERDAM, THE NETHERLANDS  

  • Polski dystrybutor: ACTION POLAND Sp. z o. o. ul. Wojewódzka 10, 
    40-026 Katowice  

  • Kod kreskowy: 8720573192279  

  • Numer partii: 034914 

gov.pl

Działania podjęte przez GIS i przedsiębiorcę 

Dystrybutor w Polsce, firma Action Poland Sp. z o.o. jest zobowiązana do przekazania informacji do sklepów o potrzebie natychmiastowego wycofania ze sprzedaży kwestionowanych produktów. 

Spółka poinformowała już dostawcę talerzy o wynikach badań i podjętych działaniach. Główny Inspektorat Sanitarny nadzoruje i monitoruje proces wycofywania  z rynku produktów objętych ostrzeżeniem. 

gov.pl
gov.pl

Źródło: gov.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

pilne
Newsy
Popularne słodycze wycofane ze sklepów. Nie nadają się do spożycia
Kultowa przekąska wycofana ze sprzedaży ze względu na zawartość niebezpiecznego dla zdrowia tlenku etylenu. O jaki smakołyk chodzi?

Główny Inspektorat Sanitarny dokonał kolejnego odkrycia, które pomoże ochronić twoje zdrowie przed działaniem toksycznej substancji. Tym razem chodzi o popularne słodycze w formie przekąski. Wykryto tlenek etylenu Tlenek etylenu to jedna z substancji, która dyskwalifikuje produkt z dalszej sprzedaży w przemyśle spożywczym. Stosowany jest do gazowej sterylizacji sprzętu medycznego, przypraw spożywczych, środków farmaceutycznych, a także jako środek grzybobójczy przy konserwacji książek i podobnych przedmiotów. Zdarza się, że błędy produkcyjne prowadzą do przeniknięcia tlenku w artykuły spożywcze. GIS systematycznie informuje, jakie produkty mogły ulec produkcyjnym nieprawidłowościom. Tym razem są to znane i lubiane przez Polaków sezamki!  Wycofana partia Firma Action Poland sp. z o.o. wycofuje partię sezamków, w której stwierdzono tlenek etylenu. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie w żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone. Słodycze z jego zawartością nie nadają się do spożycia!  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o działaniach podjętych przez firmę.  Wycofanie dotyczy produktu Sesam snaps, 108 g (4 x 27 g), numer partii: 09.2021.3, data trwałości: 30/09/2021. Dystrybutorem słodkości jest Kubizz B.V. W Polsce to Action Poland sp. z o.o. GIS podał także do informacji, że Action Poland Sp. z o.o. wycofał produkt z obrotu i kontynuuje usuwanie produktu od konsumentów. \podmiot odpowiedzialny za zaopatrzenie w Polsce ma zadanie poinformowania odbiorców o wykrytym zagrożeniu i możliwości zwrotu kwestionowanej partii produktu. Cukierek lub ciastko Sezamki to słodycze wykonane z ziaren sezamu. Tradycyjne jako słodkie spoiwo dla uprażonych nasion...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje pastę na kanapki. Odkryto w niej… obce ciało
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał pastę na kanapki z jednego ze sklepów. Sprawdźcie czy nie macie jej przypadkiem w kuchni.

Główny Inspektorat Sanitarny regularnie poddaje kontroli różne produkty i zdarza się, że wykrywa w nich groźne niemile widziane dodatki. Tak też było w przypadku pasty na kanapki o smaku migdałów, którą mogliście kupić na stoisku z jedzeniem w sieci sklepów Rossmann. GIS wycofuje pastę migdałową na kanapki GIS poinformował o wycofaniu popularnej pasty kanapkowej, którą sprzedawano w drogeriach Rossmann. W paście tej odkryto obce ciało: - Wewnątrz badanego produktu stwierdzono obecność ciał obcych – ostrych, sprężystych kawałków tworzywa sztucznego o wielkości około 0,5 - 1 cm. W związku z tym spożycie produktu może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia jamy ustnej lub przełyku - podano w oficjalnym komunikacie. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu: Nazwa produktu: ALMOND BUTTER pasta migdałowa Planta, 180 g Kod kreskowy: 5902283002182 Numer partii: KPM 180g/2021 10 06 Data minimalnej trwałości: 04.2023 Wyprodukowano w UE dla: Słodkie Hawo Loper Poland Paweł Filip Pisarzewski, ul. Łąkowa 18, 05-092 Łomianki Dystrybutor: Rossmann SDP Sp. z o.o. ul. św. Teresy 109 91-222 Łódź Proces wycofywania produktu Produkt został już wycofany ze wszystkich sklepów Rossmann na terenie kraju. Cały proces jest monitorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej: - Firma Słodkie Hawo Loper Poland poinformowała, że produkt trafił do sieci sklepów Rossmann. Wszystkie sklepy są powiadomione o zaistniałym zagrożeniu. Jest on wycofywany ze sklepów, prawdopodobnie nie znajduje się już w obrocie - donosi GIS.  Nie jedzcie tej pasty Kupiliście w Rossmanie tę pastę? Nie jedzcie jej – tylko od razu zwróćcie ją do sklepu. Spożycie takiej pasty może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ może uszkodzić wasze...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom
Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w ciastkach przeznaczonych dla dzieci wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie szczegóły.

Produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży każdorazowo przechodzą szereg testów, które mają na celu potwierdzenie, że dana żywność może trafić do obrotu. Dzięki skrupulatnym procedurom mamy pewność, że jedzenie dostępne na półkach w sklepach jest bezpieczne do spożycia i się nim nie zatrujemy. Jednak nawet najlepsze systemy bywają zawodne i czasami do sprzedaży trafiają produkty, które absolutnie nie powinny się znaleźć w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny został niedawno poinformowany o wykryciu niebezpiecznych substancji w ciastkach dla dzieci. Poznajcie szczegóły.  Niebezpieczne substancje w ciastkach Unicorn wheels Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii ciastek Unicorn wheels 220 g, produkowanych przez markę Aldiva, które są dostępne w sklepach TEDi. Jak podaje GIS, urząd został poinformowany o problemie przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W ciastkach wykryto bowiem wysoką zawartość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych oraz estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD).  Estry kwasów tłuszczowych to niebezpieczne substancje, które są kancerogenne (powodują nowotwory) i genotoksyczne. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie, ciastka Unicorn wheels 220 g marki Aldiva to produkt kierowany do dzieci, a spożycie przez nie żywności zawierającej wymienione wyżej substancje może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej szczegóły wycofanej partii produktu: Nazwa produktu: Aldiva Unicorn wheels, 220g Numer partii: 42 Data minimalnej trwałości: 21/04/2023 Numer artykułu: 78719002021000000200 Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice Kraj pochodzenia: Turcja Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS,...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ze sprzedaży popularne chipsy. Jeżeli macie je w domu, to wyrzućcie lub zwróćcie do sklepu
W ostatnim czasie coraz więcej tych słonych przekąsek zostaje wycofanych ze sprzedaży. Tym razem ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego objęło popularne chipsy sprzedawane w Rossmannie. 

GIS został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Snack Food Poco Loco wycofaniu chipsów kukurydzianych, które można kupić w drogeriach Rossmann. Przyczyną takiej decyzji jest stwierdzenie wysokiej zawartości alkaloidów tropanowych w surowcu użytym do ich produkcji.   Czym są alkaloidy tropanowe?  Alkaloidy tropanowe to substancje naturalnie wytwarzane przez niektóre rośliny. Występują dość powszechnie i są trudne do usunięcia, więc bardzo często dochodzi do zanieczyszczenia nimi produktów na bazie zbóż. W dużych dawkach mogą być niestety toksyczne.  Spożycie zanieczyszczonych nimi produktów jest niewskazane i stanowi poważne ryzyko dla zdrowia. Zatem jeżeli macie w domu wycofane chipsy - wyrzućcie je lub zwróćcie do sklepu.  Których produktów dotyczy ostrzeżenie GIS?  Nazwa produktu: enerBiO Tortilla Chips Paprika 125 g  Dystrybutor w Polsce: Rossmann SDP Sp. z o.o., adres: ul. Św. Teresy 109, 91-222 Łódź  Wyprodukowano dla: Dirk Rossmann GmbH   Wycofaniu podlega produkt z kodem kreskowym (EAN) 4305615678559 Nazwa produktu: enerBiO Tortilla Chips Meersalz 125 g  Dystrybutor w Polsce: Rossmann SDP Sp. z o.o., adres: ul. Św. Teresy 109, 91-222 Łódź  Wyprodukowano dla: Dirk Rossmann GmbH   Wycofaniu podlega produkt z kodem kreskowym (EAN) 4305615678641  Jakie działania zostały podjęte przez GIS i Rossmann?  Firma Rossmann SDP Sp. z o.o. poinformowała wszystkie swoje punkty sprzedaży o konieczności wycofania z obrotu kwestionowanych produktów bez względu na nr partii i datę minimalnej trwałości.  Zanieczyszczone chipsy wycofano również ze sprzedaży...