GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS wycofuje przekąskę z Lidla z powodu obecności cząstek metalu. Sprawdźcie domowe zapasy

GIS poinformował właśnie o wycofaniu niektórych partii znanej i lubianej przekąski, którą można kupić w Lidlu. Jeżeli macie ją w domu, to wyrzućcie lub zwróćcie do sklepu. 

W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można przeczytać o tym, że firma Lidl Polska Sp. z o.o. rozpoczęła właśnie wycofywanie jednego ze sprzedawanych produktów. Są to połówki migdałów, smażone z cukrem, miodem i solą.

Decyzja o rozpoczęciu procedury spowodowana była informacją otrzymaną od hiszpańskiego producenta dotyczącą możliwej obecności metalowych ciał obcych w przekąsce. 

To kolejny z produktów, które w ostatnim czasie są wycofywane z polskiego Lidla z powodu obecności  w nim metalu. Jeszcze we wrześniu informowaliśmy o wstrzymaniu sprzedaży określonych partii sera pleśniowego z mleka koziego, w których również wykryto metalowe cząstki.  

Szczegółowe informacje dotyczące wycofywanego produktu 

Słodkie i słone przekąski to coś, co bez wątpienia poprawia Polakom humor w tych trudnych czasach. Blanszowane i smażone migdały to przegryzka, która cieszy się dużym powodzeniem, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również większą wartość odżywczą niż np. chipsy.

Jak się jednak okazuje, przy jedzeniu nawet tak wyjątkowego smakołyku może czekać was przykra niespodzianka. Dlatego koniecznie sprawdźcie domowe zapasy pod kątem poniższych danych: 

  • Nazwa produktu: Sol&Mar, połówki migdałów blanszowane, smażone z cukrem, miodem i solą, opakowanie 150 g 

  • Dystrybutor w Polsce: Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. K.  

  • Producent: BORGES AGRICULTURAL AND INDUSTRIAL NUTS SA, Hiszpania  

  • Data minimalnej trwałości: 02.03.2023 oraz 02.05.2023 

Zobacz także
Namoczcie migdały na noc w wodzie. Rano jedzcie 4, a za miesiąc nam podziękujecie

Namoczcie migdały na noc w wodzie. Rano jedzcie 4, a za miesiąc nam podziękujecie

migdały

Lubicie jeść migdały? Te mogą was zabić. Wystarczy garstka

gov.pl

Jakie działa zostały podjęte przez GIS i przedsiębiorców? 

Firma Lidl Polska rozpoczęła wycofywanie kwestionowanych produktów z rynku. Odwiedzając sklep stacjonarny, możecie spotkać się z informacją na temat zaistniałej sytuacji. Taki komunikat znajdziecie również wchodząc na stronę lidl.pl. 

Firma poinformowała również o możliwości zwrotu określonych w komunikacie migdałów do miejsca zakupu. Taki zwrot nie wymaga okazania paragonu. 

Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje i nadzoruje proces wycofywania wyżej wymienionych produktów ze sklepów, jak również apeluje o ich niespożywanie. 

Źródło: gov.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularny ser ze sprzedaży. Uważajcie, znaleziono w nim metalowe ciała obce
Uważajcie, w tym serze może być metal! Popularny ser pleśniowy jest właśnie wycofywany ze sprzedaży. Jeżeli macie go w domu – w żadnym wypadku nie jedzcie. Wyrzućcie lub oddajcie do sklepu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. GIS został poinformowany o tym, że firma LACTALIS Polska Sp. z o.o. prowadzi właśnie wycofanie pewnych partii sera koziego Sainte Maure Chevre President 200 g.  Wycofanie produktu z polskiego rynku spowodowane jest informacjami, jakie napłynęły od francuskiego producenta Société Fromagère de Riblaire. Dotyczą one możliwej obecności metalowych ciał obcych w produkcie. Zobaczcie, które dokładnie sery pleśniowe znikają ze sprzedaży.  Które sery są wycofywane z rynku?  Obecnie sery z mleka koziego są coraz częściej i chętniej kupowane przez polskich konsumentów. Ich szeroki wybór sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Sery twarde, do smarowania, a także pleśniowe rolady są ogólnodostępne w krajowych marketach. Wycofanie dotyczy jednego z bardziej znanych i lubianych serów pleśniowych z mleka koziego, którego bez wątpienia zna każdy smakosz tego rodzaju przetworów mlecznych. Poniżej podajemy dane wycofywanych partii produktu: Nazwa produktu: Sainte Maure Chevre President 200 g  Producent: Société Fromagere de Riblaire  Terminy przydatności do spożycia: 09.10.2022, 17.10.2022, 20.10.2022.  Na stronie firmy LACTALIS Polska można przeczytać, że produkt był dostępny w sprzedaży od dnia 30.08.2022 roku.   Działania, które zostały podjęte przez przedsiębiorców i GIS  Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega konsumentów przed spożywaniem wyżej wymienionych produktów. Lepiej je wyrzucić lub oddać do sklepu, w którym dokonaliście zakupu.  Firma LACTALIS Polska Sp. z o.o. rozpoczęła już wycofywanie zanieczyszczonych serów. Informacja o tym działaniu jest również dostępna na jej stronie internetowej firmy. W przypadku...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed szkodliwą toksyną w makaronie. Sprawdźcie domowe zapasy
Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje obecnie trzy rodzaje makaronu żytniego ze sklepów. Przyczyną decyzji jest stwierdzenie obecności w nich niebezpiecznej dla zdrowia ochratoksyny A. Jeżeli macie je w domu – zachowajcie szczególną ostrożność.

Okazuje się, że kupno zdrowego makaronu może paradoksalnie odbić się negatywnie na zdrowiu. Państwowa Inspekcja Sanitarna właśnie przeprowadziła badania, w wyniku których stwierdzono zbyt wysoki poziom szkodliwej toksyny w makaronie Bartolini. Ochratoksyna A wytwarzana jest przez grzyby i negatywnie wpływa na organizm ludzki.  Jak ochratoksyna A może wpływać na organizm?  Ochratoksynę A wytwarzają dwa rodzaje grzybów: Penicillium i Aspergillus. Badania wykazały, że toksyna ta może działać rakotwórczo, jak również zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Parkinsona i Alzheimera. Wpływa także na odporność, zakłócając działanie układu immunologicznego.  Jakich produktów dotyczy ostrzeżenie GIS?  Procedura wycofywania obejmuje trzy rodzaje makaronu żytniego. Jest to makaron typu tagliatelle, świderki oraz muszle. Poniżej znajdziecie dokładne informacje na temat zanieczyszczonych ochratoksyną A produktów.   Nazwa produktu: Bartolini Eko makaron 100 % żytni z pełnego ziarna, rodzaj tagliatelle, gniazda Nr 4, masa netto 250 g,  Producent: P.P.H „TABIT” Sp. z o.o.    Numer partii: 06.2024L02  Data minimalnej trwałości: 06.2024  Nazwa produktu: Bartolini Eko makaron 100 % żytni z pełnego ziarna, rodzaj świderki, masa netto 400 g,  Producent: P.P.H „TABIT” Sp. z o.o.  Numer partii: 06.2024L02  Data minimalnej trwałości: 06.2024  Nazwa produktu: Bartolini Eko makaron 100 % żytni z pełnego ziarna, muszla Nr 2, masa netto 400 g,  Producent: P.P.H „TABIT” Sp. z o.o.   Numer partii: 06.2024L02  Data minimalnej trwałości: 06.2024   Jakie działania zostały wdrożone przez przedsiębiorców...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ser z Lidla ze względu na metalowe zanieczyszczenia. Był dostępny w całej Polsce
To kolejny ser, który w ostatnim czasie znika z rynku za sprawą obecności w produkcie metalowych ciał obcych. Jeżeli macie go w domu zwróćcie do sklepu lub wyrzućcie. Dbajcie o zdrowie swoje i bliskich.

GIS wydał ostrzeżenie, dotyczące popularnego sera pleśniowego z Lidla. Jest w nim mowa o roladce z mleka koziego Pilos 200 g. To produkt, którego producentem jest francuska firma Société Fromagère de Riblaire. Wycofywaniem sera z rynku zajął się jego dystrybutor w Polsce – firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. K. Oto fragment komunikatu sieci:  - Powodem wycofania z obrotu jest możliwość wystąpienia w produkcie zanieczyszczenia w postaci metalowego ciała obcego. Ze względu na związane z charakterem ciała obcego ryzyko, wycofaliśmy przedmiotowy produkt ze sprzedaży i nie zalecamy jego dalszego spożywania   Szczegóły dotyczące wycofywanego sera pleśniowego  Nazwa produktu: Pilos ser kozi 200 g  Producent: Société Fromagère de Riblaire  Dystrybutor w Polsce: Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k.  Termin przydatności do spożycia: 01.10.2022, 06.10.2022, 09.10.2022, 11.10.2022, 15.10.2022  Produkt można zwrócić nawet bez paragonu  Na stronie TVN24 można przeczytać oświadczenie przedstawicieli Lidl Polska, którzy zapewniają o możliwości zwrotu produktu, nawet bez paragonu:  - Ze względu na ochronę konsumentów reakcja firmy Lidl Polska była natychmiastowa i produkt wycofano z obrotu. Produkt można zwrócić we wszystkich sklepach Lidl. Klient zwracający produkt otrzyma zwrot pieniędzy, dotyczy to także zwrotów bez okazania paragonu  Działania, które zostały podjęte przez GIS i Lidl  Firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. wycofuje obecnie ser z rynku i od konsumentów. W sklepach tej sieci, przy stoiskach z serami, można przeczytać informację na temat zaistniałej sytuacji. Taka informacja pojawiła się również na stronie internetowej lidl.pl. Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje proces wycofywania z rynku produktów objętych...

Rząd ogłosił kolejne restrykcje. Czy sklepy spożywcze będą otwarte normalnie?
Newsy
GIS wycofuje ze sklepów partię popularnej przyprawy. Zawiera niebezpieczny alergen
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez system RASFF o niezgodności, dotyczącej imbiru w proszku. Sprawdźcie, czy macie tę przyprawę w domu, jest niebezpieczna dla alergików.

System RASFF to metoda kontroli i wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie, które może pochodzić z żywności i przedmiotów, które mają z nią styczność. System działa w całej Unii Europejskiej i jego istotą jest natychmiastowe powiadamianie, że dana szkodliwa substancja została wykryta i produkt musi być wycofany z użytkowania. To dzięki systemowi RASFF Główny Inspektor Sanitarny od razu wie o problemie i może szybko reagować. Dwutlenek siarki w mielonym imbirze Dwutlenek siarki to substancja stosowana jako przeciwutleniacz i środek konserwujący w produktach owocowych i warzywnych, owocach suszonych, przekąskach i winie. Nie jest szkodliwa dla zdrowego człowieka. Obniża jednak przyswajanie witaminy B1 i może stanowić ryzyko dla alergików. Z tego powodu producenci mają obowiązek informować o obecności dwutlenku siarki i siarczanów w produkcie. W imbirze zakwestionowanym przez GIS nie było takiej informacji na opakowaniu. Z tego powodu jedna partia imbiru, która pojawiła się na polskim rynku bez właściwego oznaczenia zostaje właśnie wycofywana ze sklepów. Szczegóły dotyczące produktu Produkt: Ginger powder - imbir w proszku, 100 g, marki NGR Najlepiej spożyć przed: 31.05.2023 Numer partii: LOT NO.4161 Numer artykułu: #21311 NGR Kod kreskowy: 4260028480109 Importer: Export & Import Gunarajan Handelsagentur Dystrybutor w Polsce: KK Polska Sp. z o.o. ul. Działkowców 15/ DOK 50-51, 84 -230 Rumia Działania podjęte przez importera, dystrybutora i GIS Na oficjalnej stronie GIS można przeczytać: - Firma KK Polska Sp. z o.o. wdrożyła procedurę wycofania przedmiotowego produktu, który po zakończeniu tego procesu zostanie zutylizowany. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie kwestionowanej partii produktu z obrotu w Polsce....