GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS wycofuje przekąskę z Lidla z powodu obecności cząstek metalu. Sprawdźcie domowe zapasy

GIS poinformował właśnie o wycofaniu niektórych partii znanej i lubianej przekąski, którą można kupić w Lidlu. Jeżeli macie ją w domu, to wyrzućcie lub zwróćcie do sklepu. 

W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można przeczytać o tym, że firma Lidl Polska Sp. z o.o. rozpoczęła właśnie wycofywanie jednego ze sprzedawanych produktów. Są to połówki migdałów, smażone z cukrem, miodem i solą.

Decyzja o rozpoczęciu procedury spowodowana była informacją otrzymaną od hiszpańskiego producenta dotyczącą możliwej obecności metalowych ciał obcych w przekąsce. 

To kolejny z produktów, które w ostatnim czasie są wycofywane z polskiego Lidla z powodu obecności  w nim metalu. Jeszcze we wrześniu informowaliśmy o wstrzymaniu sprzedaży określonych partii sera pleśniowego z mleka koziego, w których również wykryto metalowe cząstki.  

Szczegółowe informacje dotyczące wycofywanego produktu 

Słodkie i słone przekąski to coś, co bez wątpienia poprawia Polakom humor w tych trudnych czasach. Blanszowane i smażone migdały to przegryzka, która cieszy się dużym powodzeniem, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również większą wartość odżywczą niż np. chipsy.

Jak się jednak okazuje, przy jedzeniu nawet tak wyjątkowego smakołyku może czekać was przykra niespodzianka. Dlatego koniecznie sprawdźcie domowe zapasy pod kątem poniższych danych: 

  • Nazwa produktu: Sol&Mar, połówki migdałów blanszowane, smażone z cukrem, miodem i solą, opakowanie 150 g 

  • Dystrybutor w Polsce: Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. K.  

  • Producent: BORGES AGRICULTURAL AND INDUSTRIAL NUTS SA, Hiszpania  

  • Data minimalnej trwałości: 02.03.2023 oraz 02.05.2023 

Zobacz także
Namoczcie migdały na noc w wodzie. Rano jedzcie 4, a za miesiąc nam podziękujecie

Namoczcie migdały na noc w wodzie. Rano jedzcie 4, a za miesiąc nam podziękujecie

migdały

Lubicie jeść migdały? Te mogą was zabić. Wystarczy garstka

gov.pl

Jakie działa zostały podjęte przez GIS i przedsiębiorców? 

Firma Lidl Polska rozpoczęła wycofywanie kwestionowanych produktów z rynku. Odwiedzając sklep stacjonarny, możecie spotkać się z informacją na temat zaistniałej sytuacji. Taki komunikat znajdziecie również wchodząc na stronę lidl.pl. 

Firma poinformowała również o możliwości zwrotu określonych w komunikacie migdałów do miejsca zakupu. Taki zwrot nie wymaga okazania paragonu. 

Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje i nadzoruje proces wycofywania wyżej wymienionych produktów ze sklepów, jak również apeluje o ich niespożywanie. 

Źródło: gov.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

pilne
Newsy
Uwaga: ten produkt został wycofany z popularnej sieci. Na pewno robicie w niej zakupy
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące sezamu łuskanego sprzedawanego w sieci sklepów Lidl. Okazuje się, że produkt zawiera groźny dla zdrowia tlenek etylenu. Sprawdźcie, czy macie go w swojej kuchni!

Tlenek etylenu w sezamie łuskanym W sklepowych produktach coraz częściej można znaleźć szkodliwe dla zdrowia lub wręcz śmiertelne substancje. GIS po raz kolejny bije na alarm. Tym razem stało się coś niedopuszczalnego na terenie całej Unii Europejskiej - w sezamie łuskanym znaleziono tlenek etylenu. „Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach, że w sezamie łuskanym wyprodukowanym przez firmę WEIAND GmbH stwierdzono obecność tlenku etylenu. Produkt został dostarczony do Lidl Sp. z o.o. sp. k. W dniu 23.12.2020 firmy rozpoczęły wycofywanie produktu z obrotu i od konsumentów” – czytamy w oficjalnym komunikacie GIS. Tlenek etylenu wywołuje raka Tlenek etylenu to bardzo groźna substancja. Na jego działanie narażeni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych. Jak się jednak okazuje tlenek etylenu może być groźny nie tylko jako substancja wdychana, ale również połykana.  Tlenek etylenu jest czynnikiem rakotwórczym. Eksperci twierdzą, że może on wywoływać białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi , ale również powodować poronienia, uszkodzenia genetyczne, paraliż, osłabienie mięśni, zaburzenia myślenia oraz pamięci. Substancja jest o tyle niepozorna, że objawy wymienionych chorób mogą wystąpić nawet po 9-20 latach od spożycia skażonej nią żywności. Dlatego też tlenek etylenu jest substancją zakazaną do stosowania w pokarmach na terenie całej Unii Europejskiej. Lidl wycofuje produkt ze sprzedaży Po otrzymaniu informacji od producenta sezamu łuskanego, Lidl natychmiast uruchomił procedurę wycofania produktu z rynku.  „Jako odpowiedzialny społecznie i świadomy...

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
[PILNE] GIS wycofuje kiełbaski: mogą zawierać płyn chłodzący!
Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie, w którym poinformował o wycofaniu partii kiełbas marki Bratmaxe. Powód może szokować.

GIS wydał właśnie komunikat, w którym informuje o wycofaniu partii kiełbas marki Bratmaxe. W oświadczeniu poinformowano, że w wyniku awarii, do której doszło w zakładzie produkującym kiełbasy w Niemczech, do mięsa mogła się dostać mieszanina wody i płynu chłodzącego. Sezon grillowy w pełni. Jeśli kupiliście ostatnio w Auchan kiełbasę na grilla marki Bratmaxe, koniecznie sprawdźcie, czy macie w swojej kuchni tę konkretną partię. Wycofana partia kiełbasy Wycofana partia kiełbas marki Bratmaxe - to opakowanie 5 sztuk, 313 g. o dacie minimalnej trwałości 07.07.2021. Chodzi konkretnie o partię, której producentem jest firma Meica Ammerländische Fleischwarenfabrik Fritz Meinen GmbH & Co. KG 26181 Edewecht (zakład produkcyjny w Niemczech), a dystrybutorem sieć Auchan POLSKA Sp. z o.o. ul. Puławska 46, 05-500 Piaseczno. Niemiecka firma poinformowała Polskę GIS informuje, że to niemiecka firma poinformowała oddział w Polsce o konieczności wycofania konkretnej partii produktu. W zakładzie produkującym kiełbasę doszło bowiem do awarii, a mięso prawdopodobnie miało kontakt z mieszaniną wody i płynu chłodzącego. Czy jest zagrożenie dla zdrowia? Mimo iż w komunikacie podano, że nie ma danych, które pozwalają ocenić, czy spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia konsumentów, obecność płynu chłodniczego w pożywieniu (płyny te są wytwarzane na bazie glikolu etylenowego lub glikolu propylenowego) może sprawić, że jedzenie będzie gorzkie w smaku i na pewno nie powinno się go spożywać. Firma Auchan POLSKA Sp. z o.o. podjęła już działania mające na celu jak najszybsze wycofanie ze sprzedaży skażonej partii kiełbas i utylizację towaru oraz poinformowanie klientów o wycofaniu produktu. Sprawdźcie koniecznie, czy macie w domu tę kiełbasę. Jeśli tak, to czym prędzej...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje kolejne popularne lody. Odkryto w nich toksyczny składnik
Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje kolejne popularne lody. Tym razem chodzi o produkty wyprodukowane przez firmę Mars Polska.

Lato to czas, gdy chętnie sięgamy po lody . Kochamy je nie tylko za ich wspaniały smak, ale również za to, że chłodzą nasz organizm w upalne, letnie dni. Jeżeli kupiliście ostatnio w sklepie lody, koniecznie sprawdźcie czy nie macie w swoich zamrażarkach produktów, które właśnie zostały wycofane przez GIS . Główny Inspektorat Sanitarny poinformował ostatnio o wycofaniu popularnych lodów, które możecie dostać praktycznie w każdym supermarkecie. Chodzi o lody wyprodukowane przez firmę Mars Polska. Jakie konkretnie produkty wycofano? GIS wycofuje popularne lody Pisaliśmy ostatnio , że GIS wycofał produkty lodowe marki Milka. Teraz poinformował o wycofaniu lodów Mars Polska, a konkretnie produktów takich, jak lody: Mars, M&M's, Twix, Bounty i Snickers. Firma Mars Polska poinformowała GIS, że w jej produktach wykryto obecność tlenku etylenu, który znaleziono w składniku użytym do ich produkcji. Koncern Mars Polska Sp. z o.o. został poinformowany o toksycznym składniku przez dostawcę surowca potrzebnego do produkcji deserów. Po otrzymaniu takiej informacji, koncern wstrzymał produkcję i zablokował partie lodów, do których użyto trującego składnika. Informację przekazano GIS-owi oraz sklepom, z których produkty te zostały natychmiast wycofane. Jeśli kupiliście lody Mars Polska, wyrzućcie je do kosza lub zwróćcie je do sklepu. Pod żadnym pozorem nie należy spożywać lodów podanych w komunikacie. Jakie partie lodów Mars zostały skażone? Oto szczegółowe dane trefnych partii lodów: Producent: Mars Wrigley Confectionery, Route de Severne, 67790 Steinbourg, Francja Dystrybutor: Mars Polska Sp. z o.o., Kożuszki Parcel 42, 96-500 Sochaczew M&M's peanut ice cream stick 62g, z kodem produktu CK35M. Wycofane...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: lody dla dzieci z Biedronki wycofane ze względu na obecność groźnej substancji
Wasze pociechy lubią kolorowe, zimne przysmaki z Biedronki? Sprawdźcie, czy nie raczą się czasem produktem właśnie wycofywanym ze sprzedaży prze Główny Inspektorat Sanitarny.

Nie raz już i nie dwa informowaliśmy was o ostrzeżeniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jeśli chodzi o produkty skażone groźnym tlenkiem etylenu w procesie produkcji. Tym razem państwowa służba wykryła go w części partii lodów Spiderman i Frozen II Olaf z Biedronki . Słodkości te były wybierane najczęściej przez dzieci. Dlatego też tym ważniejsza jest informacja o wycofaniu tej partii lodów z ogólnopolskiej sprzedaży w sieci Biedronka. Czym grozi zjedzenie produktu zawierającego w swym składzie tlenek etylenu? Tak zagrożenie to przedstawiają państwowi inspektorzy, odsyłając zainteresowanych do podstrony na rządowych witrynach: Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona (więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gis/dzialania-na-poziomie-ue-dotyczace-zanieczyszczenia-zywnosci-tlenkiem-etylenu-eto). Jakie lody z Biedronki zostały skażone tlenkiem etylenu? Główny Inspektorat Sanitarny w informacji opublikowanej na rządowych witrynach zamieścił następujące, szczegółowe dane o dwóch wycofanych produktach: Nazwa produktu: Lody SPIDERMAN 6 x 60ml (Multipack) Numer partii: 109004M54, 033904M54 Data minimalnej trwałości: 06/2022, 09/2022 Nazwa produktu: Lody FROZEN II Olaf 6 x 60ml (Multipack) Numer partii: 030904M54, 031004M54, 031404M54, 031204M54 Data minimalnej trwałości: 05/2022, 05/2022, 05/2022, 05/2022 Na jakim etapie jest wycofywanie lodów ze sprzedaży? Firma Unilever Polska sp. z o.o, czyli producent wyżej wymienionych lodów niezwłocznie poinformował odbiorcę produktów, czyli sieć sklepów Biedronka należących do koncernu Jeronimo Martins Polska S.A. o konieczności natychmiastowego wycofania ich ze sprzedaży. Jak wynika z informacji GIS-u, Organy Państwowej Inspekcji...