pilne
Newsy

GIS ostrzega: nie używajcie tego produktu. Został skażony i jest niebezpieczny dla zdrowia

Uważajcie na zakupach i w swoich kuchniach! Kolejny produkt, którego używamy w kuchni został uznany za niebezpieczny dla zdrowia!

Złą passę mają za sobą akcesoria kuchenne z sieci sklepów Auchan. Po tym jak Główny Inspektorat Sanitarny przestrzegał przed trefnymi łyżkami cedzakowymi, teraz przyszedł czas na chochle.

Zwykle nie przykładamy zbyt wielkiej wagi do wyboru kuchennych narzędzi. Częściej na decyzję wpływa cena, a nie materiał, z którego zostały one wykonane.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Chochelka z sieci Auchan

Tymczasem wydaje się, że lepiej zaufać łyżkom metalowym i drewnianym. Te plastikowe mogą być źródłem nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak choćby chochelka sprzedawana do niedawna we francuskiej sieci sklepów Auchan.
Spójrzcie, czy przypadkiem takie oto narzędzie nie znalazło się ostatnio w waszych kuchniach.

Chochelka
GIS

Według informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, takie oto właśnie chochle mogą grozić przedostaniem się do żywności niebezpiecznych substancji.

Sprawdźcie swoje kuchnie

Mowa tu o niejakich pierwszorzędnych aminach aromatycznych. To właśnie ich obecność stwierdzili laboranci z państwowego urzędu.

Wadliwe okazały się produkty oznaczone kodem kreskowym 3245676703573 o numerze partii 08/2019.

Wiemy już, że firma Auchan wycofała nieszczęsne chochle ze sprzedaży i zobowiązała się do ostrzeżenia klientów w swoich sklepach przed używaniem niebezpiecznych akcesoriów.

Źródło: gov.pl

pilne
Newsy
Znana sieć pilnie wycofuje produkt, który każdy z nas kupuje. Może skazić jedzenie groźną substancją 
Idą święta. Wielu Polaków kompletuje naczynia i przyrządy kuchenne. Wszystko po to, by odpowiednio przyrządzić potrawy świąteczne.

Noże, widelce, pozostałe sztućce, a także durszlaki, tłuczki i łyżki cedzakowe – to wszystko wkładamy do koszyków w marketach bez większej refleksji. Mało kto z nas zwraca uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Pół biedy, gdy wybierzemy tańszy, plastikowy cedzak, kosztem tego metalowego. Gorzej, jeśli trafimy na felerny towar, przed którym ostrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna. Tym razem uważać powinny osoby, które zakupiły łyżkę cedzakową w sieci sklepów Auchan. Felerna łyżka PIS zwrócił uwagę na tę oto łyżkę szumówkę. Sprawdźcie, czy przypadkiem nie kupiliście jej w sklepie francuskiej sieci. Fachowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny alarmują. Używanie tej właśnie łyżki może być niebezpieczne. Dlaczego? Przyczyna leży w groźnych substancjach chemicznych, które w kontakcie z żywnością może wydzielać ta plastikowa łyżka. Ich nazwa to pierwszorzędne aminy aromatyczne. Brzmi dość miło, ale spożycie jedzenia zawierającego te pochodne amoniaku może być opłakane w skutkach. Niebezpieczne dla zdrowia są łyżki ze sklepu Auchan oznaczone nr partii Lot No: 07/2019 z następującym liczbowym oznaczeniem kodu kreskowego: 3245676703320. Sieć sklepów Auchan Polska sp. z.o.o zapewnia, że proces wycofywania produktu ze sprzedaży już się zaczął. Co więcej, klienci którzy zakupili trefny produkt, będą mogli spokojnie go zwrócić w sklepie, w którym dokonali zakupu. Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Sieć Auchan ma kłopoty. Dochody spadają, Polacy nie chcą robić tam zakupów
AdobeStock
Newsy
Sieć Auchan ma kłopoty. Dochody sieci spadają, Polacy nie chcą robić tam zakupów
Polscy konsumenci są nieugięci i konsekwentnie rezygnują z robienia zakupów w Auchan. Spadek zainteresowania jest już wyraźnie widoczny.

Rozpoczęcie działań wojennych na terenie Ukrainy przez Rosję zszokowało cały świat. Bardzo szybko międzynarodowe firmy działające w Rosji zaczęły zawieszać swoją działalność w tym kraju lub całkowicie zamykać sklepy. Z decyzją długo ociągali się francuscy właściciele sieci Auchan, Decathlon i Leroy Merlin. W Rosji nadal funkcjonują sklepy Auchan, co odbiło się na wynikach sprzedaży w Polsce.  Polacy nie chcą kupować w Auchan  Portal dlahandlu.pl sprawdził, jak Polacy robią zakupy z pomocą aplikacji PanParagon. Okazało się, że organizowane przed sklepami bojkoty odniosły skutek - obroty sieci Auchan wyraźnie zmalały. W badaniu przeprowadzonym przez PanParagon porównano dane z zakupów z 12 marca i 9 kwietnia. Oba analizowane dni to sobota, czyli najgorętszy dzień handlowy. Okazało się, że w badanym okresie zainteresowanie zakupami w Auchan spadło aż o 51%! Sytuacja nieco się poprawiła przed świętami wielkanocnymi, jednak wciąż spadek był wyraźnie zauważalny.  Brak rąk do pracy w Auchan Agencja Inquiry przeprowadziła inne badanie, które miało na celu sprawdzenie jaki jest stosunek Polaków do bojkotowanych firm dziś, prawie 3 miesiące od momentu wypowiedzenia wojny. Takie sieci jak Decathlon, Auchan czy Leroy Merlin powoli odzyskują klientów, jednak muszą mierzyć się z innym problemem - brakiem pracowników. Bojkot obejmuje nie tylko rezygnację z zakupów w tych miejscach, ale również ignorowanie ich jako potencjalnego pracodawcy. Nie pomagają negatywne opinie na temat tych sklepów publikowane w internecie. Auchan w Polsce mierzy się wobec tego zarówno ze spadkiem dochodów, jak i zatrudnienia. Związkowcy interweniowali u prezesa Auchan Skalę oburzenia decyzją sieci Auchan o kontynuowaniu działalności w Rosji pokazują działania, jakie...

AdobeStock
Newsy
Auchan też otworzy sklepy w niedzielę. To ostatni dzwonek, zanim w życie wejdzie nowa ustawa
Zakupy przez cały tydzień w Auchan? Popularna francuska sieć też otwiera się w niedzielę. Na jak długo?

Do listy sklepów, które otwierają swoje placówki nawet w niedziele niehandlowe dołączył właśnie Auchan . Już w najbliższą niedzielę będziecie mogli bez problemu zrobić w nim zakupy, a wszystko to dzięki temu, że popularny dyskont włączył do swojej działalności usługi pocztowe: Już pod koniec września Auchan Retail Polska wprowadzi w swoich sklepach usługi kurierskie i pocztowe – informuje serwis WiadomościHandlowe.pl. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, francuska sieć włączając do swoich usług działalność pocztową, stara się podążać za zmieniającymi się potrzebami swoich konsumentów: Auchan zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa oraz podąża za zmieniającymi się potrzebami współczesnych konsumentów, dla których liczy się czas i wygoda podczas zakupów oraz przy korzystaniu z innych usług związanych z organizacją życia codziennego - czytamy w komunikacie sieci.  Sejm przyjął nową ustawę w sprawie handlu w niedzielę Wszystko skazuje jednak na to, że sieć nie za długo będzie cieszyła się z możliwości niedzielnego handlu. Dlaczego? Bowiem w zeszły piątek Sejm przyjął rządowy plan zaostrzenia zakazu handlu . W ramach nowej ustawy już wkrótce sklepy spożywcze, które włączyły do swoich usług działalność pocztową, będą mogły być otwarte tylko wtedy, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki. Czy w sytuacji wprowadzenia nowych zasad, Auchan zdoła utrzymać swoją działalność nawet w niedzielę? To raczej wątpliwe. Lista sklepów jest coraz dłuższa Jak dotąd na liście sklepów, które są czynne przez cały tydzień, znajdują się takie dyskonty jak: Żabka ABC Groszek Carrefour Express Carrefour Delikatesy Centrum...

Zakupy spożywcze, regały sklepowe
Pixabay/Tariq Abro
Newsy
Od lutego zakaz handlu będzie uszczelniony. Gdzie zrobicie zakupy w niedziele? Żabki będą nadal otwarte?
Od 1 lutego wszystkie niedziele stają się niehandlowe. Wyjątek stanowić będą pojedyncze dni w roku. Zakupy zrobicie tylko w lokalnych sklepach obsługiwanych przez właścicieli.

Od dawna mówi się, że zakaz handlu obowiązujący od ponad kilku zostanie wreszcie uszczelniony. Na czym polega to uszczelnienie i czy po 1 lutego zrobicie zakupy w niedzielę? Wyjaśniamy. Co zmienia zakaz handlu od 1 lutego 2022 r. Zakaz otwierania sklepów wielkopowierzchniowych działa już od kilku lat. Mimo tego sieci poszukiwały sposobów na obejście zakazu i ostatecznie go znalazły. W ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta zapisane są wyjątki, które wskazują, jakie placówki mogą być otwarte. Należą do nich: Placówki prowadzące działalność pocztową Cukiernie i lodziarnie Stacje paliw Kwiaciarnie S Sklepy z prasą Kawiarnie Sieci takie jak Lidl, Biedronka, Carrefour, Kaufland i inne kolejno zaczęły wprowadzać do swojego portfolio usługi pocztowe. To pozwoliło im funkcjonować jako placówki pocztowe i prowadzić sprzedaż także w niedziele niehandlowe. Nowelizacja ustawy o zakazie handlu wchodząca w życie 1 lutego 2022 r. precyzuje działalność placówek pocztowych i określa, że to punkty, w których 40% sprzedaży generowana jest ze sprzedaży usług pocztowych. Oczywiście żadna z wymienionych sieci nie kwalifikuje się do tej definicji placówki pocztowej. Sieci już zapowiadają, że zastosują się do nowego prawa i nie będą otwarte w niedziele. Czy robienie zakupów w niedziele będzie możliwe? Co prawda sieci nie zgłaszają sprzeciwów do wprowadzanej nowelizacji ustawy, ale zauważają, że zakupy w ich sklepach można robić nie tylko stacjonarnie. Na przykład na stronie sieci Auchan można znaleźć informację, że w dni objęte zakazem handlu będzie działał sklep internetowy, w którym nadal można robić zakupy. - W niedziele niehandlowe, od 6 lutego br. funkcjonować będzie sklep internetowy Auchan — usługa, w ramach której...