pilne
Newsy

GIS alarmuje: w tym pieczywie wykryto szkodliwy tlenek etylenu. Nie jedzcie go

Uważajcie podczas wyboru pieczywa chrupkiego. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed trefnym towarem.
Hubert Rój
styczeń 26, 2021

Polacy polubili pieczywo chrupkie. Lekkie płatki to świetne uzupełnienie diety dla osób dbających o linię.

Wafle ryżowe, kukurydziane, wieloziarniste pieczywo chrupkie – wszystkie rodzaje tych wypieków świetnie nadają się na śniadanie.

Wystarczy posmarować je delikatną warstwą masła orzechowego i położyć na kawałku takiego wafelka plaster jabłka czy gruszki.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Pieczywo groźne dla zdrowia?

Świetny smak kruchego i chrupiącego pieczywa nie może przesłonić wam jednak tego, by wybierać zawsze bezpieczne produkty dla swojego zdrowia.

A z tym jak się okazuje może być różnie. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że w pieczywie chrupkim dostępnym w sklepie IKEA wykryto szkodliwy tlenek etylenu.

Nie od dziś wiadomo, że znana szwedzka sieć meblowa oprócz sprzedaży szafek i dywanów, prowadzi także dystrybucję innego rodzaju artykułów.

Wśród nich jest miejsce także i na jedzenie. Obok słynnej restauracji z klopsikami z mięsa mielonego, IKEA sprzedaje także skandynawskie produkty spożywcze.

Trefny towar z Finlandii

Wśród nich między innymi pieczywo chrupkie MULTIGRAIN CRISPBREAD 250 g, znane wcześniej także pod nazwą FLERKORN.

Opakowania tego produktu wyprodukowanego w Finlandii wyglądają właśnie tak:

Pieczywo chrupkie IKEA
GIS

Uważajcie na to pieczywo. Badanie specjalistów z GIS-u wykazało, że to właśnie w tym produkcie znajduje się niedozwolona na terenie Unii Europejskiej dawka tlenku etylenu.

Groźna substancja w tym właśnie pieczywie pochodzi z sezamu, użytego do wypieku fińskiego chlebka. Nasiona sezamu zostały skażone pestycydem zawierającym tlenek etylenu.

IKEA wycofuje produkt

Substancja ta jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Wykazuje działanie narkotyczne, a przemysłowo wykorzystywane jest poza branżą spożywczą w celach przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych.

Główny Inspektorat Sanitarny nakazał sklepom IKEA wycofanie produktu z obrotu.
Klientom, którzy zakupili trefny towar, państwowy urząd zalecił kategoryczne unikanie spożycia produktu.

Dlatego też, jeżeli macie w swoim domu tego typu produkt o minimalnej dacie trwałości do 13.02.2021 lub 30.03.2021, niezwłocznie go wyrzućcie.

Komentarze