Genialny trik na oddzielenie żółtka od białka. Potrzebny będzie czosnek
Adobe Stock
Newsy

Genialny trik na oddzielenie żółtka od białka. Potrzebny będzie wam czosnek

Ten sprytny sposób na uchwycenie żółtka dwoma palcami, który zaprezentował użytkownik TikToka, to nie żadne czary, tylko czysta chemia. Zobaczcie, jak to działa.

Lubicie kuchenne triki? Pozwalają bez trudu wykonać czynności, które inaczej są żmudne, czasochłonne, a często do tego nie wychodzą jak należy. Ile razy zdarzyło wam się, chcąc oddzielić żółtko od białka, niechcący wymieszać obie części jajka ze sobą?

Z białka zabrudzonego żółtkiem nie ubijecie piany, a żółtka zmieszanego z białkiem nie zrobicie idealnego sosu holenderskiego czy kogla-mogla. Ale to już przeszłość. Teraz i piana będzie sztywna, a kogiel-mogiel doskonale utarty. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak oddzielić żółtko od białka używając czosnku?

Sposobów na oddzielenie białka od żółtka jest wiele. Możecie przelewać jajko ze skorupki do skorupki, zostawiając w skorupce żółtko i oddzielając od niego białko. Albo użyć lejka, przez który przeleje się białko, a żółtko zostanie w lejku.

Wprawne gospodynie nie używają do tego żadnych przedmiotów i potrafią sprawnym ruchem przenieść jajko ze skorupki na dłoń, i zostawić na niej żółtko, podczas gdy białko ścieka pomiędzy palcami na podstawiony talerzyk.

Jednak takiego triku jeszcze pewnie nie widzieliście. Użytkownik TikToka, który zaprezentował ten pomysłowy sposób, żeby pokazać, że można to zrobić bez trudu, a do tego jedną ręką, podczas prezentacji swojego sposoby, trzymał na rękach dziecko.

Żeby oddzielić żółtko od białka, przygotujcie miseczkę, a także obrany ząbek czosnku. Wbijcie jajko do miseczki, a następnie potrzyjcie opuszkami kciuka i palca wskazującego ząbek czosnku. Złapcie delikatnie palcami żółtko i przenieście je do osobnego naczynia. Czary?

@theshilohfarm It’s Magic! #garlic #egg #eggs #tip #trick #lifehack #fact #facts #wow #cool #trend #viral #shilohfarm #fyp #foryou #foryoupage #chicken #tips ♬ Chill Vibes - Officialmp

 

Siarka, wodór i węgiel – dlaczego ten trik działa?

Ten trik to nie są czary, tylko czysta chemia. To, że dwoma palcami możecie wyciągnąć żółtko z białka zawdzięczacie czosnkowi, a dokładniej cząsteczkom siarki, wodoru i węgla, które odpowiadają za silny zapach czosnku. Dzięki tym cząsteczkom uwalniają się tiole, czyli organiczne związki chemiczne. To one powodują, że na palcach zostaje lepka substancja, która pozwala wygodnie i bezpiecznie chwycić żółtko.

Tiole, a jest ich w przyrodzie wiele, to bezbarwne ciecze, mające silny zapach przypominający czosnek. Tiole wiążą się silnie z białkami skóry i powodują, że macie uczucie lepkości na palcach.

Zobacz także
jajko

Całe jajko, żółtko czy samo białko? Wiecie co jest dla was najzdrowsze?

Jak zrobić bezpieczny kogel-mogel? Wykorzystajcie te triki

Lubicie kogel-mogel, ale boicie się surowych jajek? Wykorzystajcie te bezpieczne triki

Z tiolami z pewnością mogliście zetknąć się już wcześniej:

  • To właśnie tiole występują w bardzo nieprzyjemnym zapachu wydzielanym przez broniącego się skunksa 
  • To ten związek chemiczny był dodawany w przeszłości do bezwonnego gazu ziemnego, żeby ułatwić jego wykrycie, czy wyczulić ludzi na zapach gazu

Źródło: TikTok, biolog.pl

oddzielanie żółtka od białka przy pomocy chleba
Adobe Stock
Newsy
Macie problem z oddzielaniem żółtka od białka? Wszystko czego potrzebujecie to… kromka chleba
Przelewanie żółtka ze skorupki do skorupki, tak aby białko mogło się oddzielić to już przeszłość. Dzięki nowemu trikowi z TikToka wykonacie tę czynność o wiele szybciej.

Idealne oddzielenie żółtek od białek może sprawiać trudność. Nie ulega wątpliwości, że ta czynność jest dosyć uciążliwa, szczególnie dla osób, które nie grzeszą cierpliwością. W końcu po 10-krotnym przerzuceniu żółtka z jednej skorupki do drugiej okazuje się, że w misce z przezroczystym płynem i tak jest trochę żółci.  Niektórzy dzielą jajko w inny sposób. Mianowicie rozbijają je na ręce i czekają aż całe białko przepłynie przez palce wprost do miski. To również trwa długo, a na dodatek brudzi ręce i nie zawsze jest skuteczne.  Kolejny kulinarny trik z TikToka Okazuje się jednak, że oddzielenie żółtka od białka wcale nie musi być trudne. Nowym sposobem na tę czynność podzielił się brytyjski tiktoker o nicku @rightguysaldireviews. Zaprezentowany przez niego trik, zakładający wykorzystanie kromki chleba, błyskawicznie stał się hitem Internetu. W gwoli wyjaśnienia, tiktoker to osoba działająca na TikToku – aplikacji internetowej skupiającej się głównie na nagrywaniu i publikowaniu krótkich, maksymalnie 60-sekundowych filmików. Za jej pośrednictwem na światło dzienne wyszło już wiele kulinarnych trików.  Jak oddzielić białko od żółtka przy pomocy chleba? Na przesłanym przez mężczyznę filmiku widać jak pociera palec wskazujący i kciuk o kromkę chleba, a następnie zwyczajnie wyciąga z miski żółtko i przerzuca je do innego naczynia. Choć na pierwszy rzut oka trik wygląda jak magia, w rzeczywistości nią nie jest. Został przetestowany przez mnóstwo innych użytkowników Internetu i za każdym razem działał.  Sztuczka okiem ekspertów Eksperci twierdzą, że potarte o chleb palce zostają pozbawione naturalnej wilgoci. A ponieważ na ich powierzchni nie znajduje się nic, co mogłoby...

jak oddzielić żółtko od białek
Pixabay
Newsy
Jak idealnie oddzielić żółtko od białka? Genialny trik, z którego korzystają najlepsi szefowie kuchni
Gotowanie i pieczenie z użyciem jajek jest zawsze koszmarem, ponieważ nie udaje się wam idealnie oddzielić żółtek od białek? Jest na to sposób!

Jajka są niezbędnym składnikiem tylu dań i ciast, że obowiązkowo muszą znajdować się w każdej kuchni. Najczęściej w Polsce używa się jaj kurzych, chociaż najwięksi smakosze na pewno od czasu do czasu pokuszą się na przykład na jaja przepiórcze, które są bardzo smaczne. Czy wy także nie wyobrażacie sobie gotowania bez jajek? Jak oddzielić żółtko od białek? Większość przepisów na ciasta zawiera zawsze punkt o treści „Oddziel żółtko od białek”. To niezbędny krok przy przygotowywaniu pulchnych wypieków czy bezy, ale przydaje się także w przypadku innych potraw – na przykład omleta. Rozbijanie jajek i oddzielanie żółtek to jedna z podstawowych umiejętności, którą koniecznie musi nabyć każdy kucharz. Zdarza się niestety, że rozbijane jajko pęka tak, że skorupki wpadają do miski (albo w jeszcze gorszym scenariuszu – wprost do przyrządzanego dania). Albo nie udaje się dokładnie oddzielić żółtek od białek i wtedy ciasto nie wychodzi. Jeśli czujecie się, jakbyście czytali właśnie o sobie, to koniecznie poznajcie tych 5 prostych trików, dzięki którym oddzielenie żółtek od białek będzie teraz bajecznie proste! Skorupki jajek – najbardziej popularny sposób, którego używały wasze mamy i babcie. Należy delikatnie rozbić jajko tak, by pękło idealnie w połowie i ostrożnie przelewać jego zawartość nad miską tak, by białko spłynęło do miski, a żółtko zostało w skorupce. Lejek – ci, którzy mają niezbyt wprawne ręce mogą skorzystać z pomocy prostych, domowych przedmiotów. Na przykład lejka! Po prostu rozbijcie jajko uważając na to, by skorupka nie uszkodziła żółtka i wlejcie zawartość do lejka. Białko spłynie, a żółtko zatrzyma się w środku. Własne dłonie – szybki, choć...

jak szybko obrać i posiekać czosnek
Adobe Stock
Newsy
Jak błyskawicznie i najłatwiej obrać i posiekać ząbek czosnku? Niepotrzebne żadne wymyślne gadżety
Obieranie i siekanie czosnku bywa kłopotliwe. Zdradzimy wam jednak sposoby, dzięki którym zawsze z łatwością go obierzecie i szybko posiekacie. Zdziwicie się, że nie jest to wiedza powszechna!

Trudno sobie wyobrazić gotowanie bez czosnku. Jest pyszny na surowo i po obróbce termicznej. Ma zresztą nie tylko wspaniały aromat, który podkreśla smak przygotowywanych dań, ale jest też niezwykle zdrowy. Jedyne, co można mu poczytać za wadę to to, że dość trudno się obiera. Uparte łupinki trzymają się ząbków, jakby za nic nie chciały zostać rozdzielone z czosnkiem! Ale ten sposób sprawdza się zawsze, wystarczy 1 sekunda i nawet najmniejszy i najmłodszy ząbek czosnku jest gotowy do posiekania (na to też zdradzamy świetny trik). I do dalszej drogi. Tej do naszych dań! Jak łatwo i szybko obrać ząbek czosnku? Żeby bezproblemowo obrać czosnek, wystarczy przygotować deskę do krojenia i duży nóż (tzw. nóż szefa). Następnie: połóżcie główkę czosnku dołem do deski i mocno przyciśnijcie ją dłonią. Tak poluzujecie ząbki. Teraz wystarczy palcami oddzielić ząbki czosnku. To trochę jak z mandarynką! Połóżcie ząbek czosnku na desce i nożem odetnijcie końcówki . Płaską stroną noża przyciśnijcie delikatnie ząbek czosnku, jakbyście chcieli go zmiażdżyć (ostrze noża nie może być skierowane w waszą stronę!). Teraz łupinka z łatwością odejdzie od czosnku! Możecie to zobaczyć na tym filmie: Jak szybko posiekać czosnek? A co z siekaniem czosnku? Na to też jest dobry sposób: pokrójcie w cienkie plasterki wzdłuż ząbka czosnku. Trzymając pokrojony ząbek czosnku wolną ręką, pokrójcie go nożem wszerz.  Połóżcie wolną rękę na górze noża, blisko końca ostrza, trzymając palcami krawędzie, tak, żeby końcówka noża nie ruszała się, kiedy będziecie siekać czosnek. Poruszajcie nożem w górę i w dół od lewej do prawej strony, dopóki nie otrzymacie pożądanej...

Jecie takie jajka? Lepiej tego nie róbcie, bo mogą wam zaszkodzić
AdobeStock
Newsy
Jecie takie jajka? Lepiej tego nie róbcie, bo mogą wam zaszkodzić
Rozbijcie jajko i dobrze przyjrzyjcie się jego wnętrzu. Pod żadnym pozorem go nie jedzcie, jeśli ma ten szczegół.

Kupiliście jakiś czas temu jajka i zastanawiacie się, czy nadają się one jeszcze do spożycia? Możecie sprawdzić świeżość jajek stosując kilka prostych trików oraz obserwując jak wygląda jajko tuż po rozbiciu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak sprawdzić świeżość jajka? Kupiliście jajka w wytłaczance i nie wiecie, czy nadają się one jeszcze do spożycia? Po pierwsze - przyjrzyjcie się dacie ważności produktu. Im późniejsza data, tym lepiej. Jeśli jednak kupiliście jajka z krótkim terminem ważności, odpowiednio je przechowując przedłużycie ich świeżość i z powodzeniem je wykorzystacie do przygotowywania różnych dań. Jak sprawdzić, czy kupione przez nas jajka są jeszcze zdatne do spożycia? Istnieje wiele metod sprawdzania świeżości jaj. Najpopularniejszą z nich jest wykonanie testu z wodą. Włóżcie całe jajko do szklanki z wodą i sprawdźcie, co się stanie. Jeżeli jajko osiądzie na dnie naczynia, oznacza to, że jest świeże. Jeżeli zaś jajko lekko się uniesie, oznacza to, że jest już nieco starsze, ale nadal nadaje się do spożycia. Jeśli jajko unosi się na powierzchni wody, nie należy go jeść, ponieważ jest zepsute. Test potrząsania. Weźcie w dłoń jajko i potrząśnijcie nim tuż przy uchu nasłuchując dźwięków, jakie wydobywają się spod skorupki. Jeżeli usłyszycie chlupiące dźwięki, jajko jest już zepsute i nie powinniście go jeść. Rozbicie jajka. Kolejnym sposobem sprawdzania świeżości jaj, jest delikatne rozbicie jajka na talerzyku. Żółtko i białko świeżego jajka powinny być zwarte i stabilne. Jeżeli żółtko zaczyna się rozlewać i nie ma zbitej struktury – oznacza to, że jajko jest stare. Nietypowy wygląd białka, Rzeczą na którą również należy zwrócić uwagę, jest nietypowy...