Galareta wieprzowa zastygająca z warzywami z rosołu i dodatkiem zielonego groszku, od dziesięcioleci jest chętnie jedzona w całej Polsce. Znana jako „zimne nóżki”, tradycyjnie jest przygotowywana oczywiście ze świńskich nóżek. W niektórych regionach Polski pojawia się jako auszpik, galart lub galert – w Wielkopolsce, czy jako studzienina – w kuchni podkarpackiej.

Wielkopolski galart to nóżki wieprzowe zastygające z warzywami. Samo słowo „galart” weszło do gwary poznańskiej, a pochodzi z języka niemieckiego – das Gallert, co oznacza po prostu galaretę lub żelatynę.

Sekret przygotowywania galarety z nóżek polega na ich bardzo długim, powolnym gotowaniu. W czasie gotowania, z kostek wygotowuje się kolagen, dzięki czemu galareta zastyga bez konieczności dodawania do niej żelatyny.

Galaretka drobiowa — zastępnik „zimnych nóżek” w PRL-u

W czasach największego kryzysu, w PRL, zaczęło brakować nawet świńskich nóżek. To wtedy pojawiły się pomysły na przyrządzanie lżejszej galaretki drobiowej. Przyrządzano ją podobnie: gotowano kurę w rosole, mięso wrzucane było do miseczek razem z pokrojoną marchewką i groszkiem, a na koniec zalewano wszystko bulionem.

Zobacz także:

Galaretka drobiowa jest lżejsza, zawiera mniejsze ilości tłuszczu, w odróżnieniu od wieprzowych nóżek nie zawiera naturalnej żelatyny kumulowanej w kościach, dlatego do tego lżejszego zamiennika, zawsze należy dodać żelatynę. Bez niej rosół stygnąc, nie zetnie się na sztywną galaretę.

Która galareta jest lepsza: wieprzowa czy drobiowa?

Jeśli rozważamy wyższość jednego dania nad drugim z perspektywy łatwości przygotowania, to trzeba stwierdzić, że choć do przyrządzenia galarety drobiowej trzeba dodać dodatkowy składnik – żelatynę, to i tak wykonanie tej potrawy jest szybsze i prostsze.

Gotujecie z produktów, które są dostępne w każdym sklepie, nie musicie szukać w sprzedaży golonki i świńskich nóżek. W najbliższym sklepie kupujecie kurczaka i galaretkę przyrządzicie bardzo szybko.

Galaretka drobiowa jest też chudsza i zdrowsza od wieprzowej. Z kolei wieprzowa zawiera duże ilości kolagenu, ale jest tłusta i z tej przyczyny mniej korzystnie działa na zdrowie. Przyrządza się ja też znacznie dłużej.

Jedno jest wspólne dla obu galaret. To sposób podania. Każdą z nich możecie podać z octem, chrzanem lub cytryną i kromką chleba.

Źródło: kuchnia.wp.pl, waw.gov.pl, smacznapyza.pl