Ba, on prawie niczego od was nie wymaga. Nie musicie już czekać na wizytę u mamy czy babci i ich słodkości. Sami możecie zanieść im całą blachę ciasta. Odpada też myślenie o proporcjach mąki do kaszy manny i cukru – to 3 szklanki. Czwarta, dodatkowa szklanka w przepisie to mleko, które zwiąże ciasto podczas pieczenia, a jednocześnie zapewni mu wilgotność. Resztę składników zapamiętacie z łatwością. Dodatek kaszy manny sprawia, że ciasto wychodzi zawsze. Nigdy się nie osypuje, ani nie jest zbyt kluchowate. Nie „zatyka” podczas jedzenia. Nie jest też zbyt suche i nie trzeba go przepijać herbatą, co zdarza się przy innych szarlotkach. Po upieczeniu jest w punkt.

Szarlotka na 3 szklankach – przepis

Składniki (na blachę o wymiarach ok. 25 x 20 cm):

  • 1 szklanka kaszy manny
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 6 dużych jabłek (najlepiej szara reneta, antonówka lub inny kwaskowaty gatunek)
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 szczypta soli
  • odrobina masła do posmarowania formy
  • 1 szklanka ciepłego mleka do zalania ciasta

Sposób przygotowania:

  1. Do dużej miski przesiejcie mąkę pszenną, dodajcie też cukier, proszek do pieczenia, szczyptę soli i kaszę manną. Wymieszajcie do połączenia składników.
  2. Umyjcie i obierzcie jabłka. Wytnijcie z nich gniazda nasienne. Pokrójcie je na ćwiartki i zetrzyjcie je na grubych oczkach tarki. Dodajcie do nich sok z cytryny, wsypcie cynamon i dokładnie wymieszajcie.
  3. Wysmarujcie formę masłem. Na spodzie wysypcie 1/4 masy z suchych składników (z mąką i kaszą manną). Dociśnijcie, by przykleiła się do spodu. Wyłóżcie na to 1/3 jabłkowej masy. Powtarzajcie, przekładając suche składniki jabłkami, aż obie masy się skończą. Na wierzch wysypcie ostatnią część suchej mieszanki.
  4. W międzyczasie podgrzejcie mleko (nie powinno się zagotować). Zalejcie wierzch ciasta mlekiem, jednocześnie nakłuwając ciasto aż do dna widelcem – mleko powinno przedostać się do każdej warstwy.
  5. Nagrzejcie piekarnik do 180 st. C i pieczcie przez ok. 40-50 minut.
  6. Po wystudzeniu ciasta posypcie je cukrem pudrem i podawajcie.

Zaszalejcie z szarlotką – pomysły na ciasto doskonałe

Szarlotkę możecie podać po wystudzeniu, ale również prosto z pieca, z gałką waniliowych lodów. Połączenie ciepło-zimno w tym wydaniu jest przepyszne. Możecie również podgrzać ciasto w piekarniku już po wystudzeniu.

Podczas wakacji i wczesną jesienią, gdy sezonowych owoców jest jeszcze pełno, to proste ciasto aż prosi się o eksperymenty. Zróbcie lub podajcie je nieco inaczej i jeszcze smaczniej niż zwykle. Zaskoczycie w ten sposób bliskich i gości. Na bazarach jest coraz więcej gruszek i śliwek. Część jabłek możecie nimi zastąpić i stworzyć w ten sposób masę jabłkowo-śliwkową lub gruszkową. Do jabłek świetnie pasują również brzoskwinie i morele – możecie potraktować je jako dodatek do masy jabłkowej lub zrobić ją z innych owoców (śpieszcie się, póki jeszcze są dostępne).

Masę owocową, oprócz cynamonu możecie również przyprawić odrobiną aromatycznego kardamonu. Nadadzą się również sproszkowane, mielone goździki. W ten sposób stworzycie autorską wersję szarlotki, którą na specjalne okazje i w niedzielę zamawiać będzie cała rodzina.  

Zobacz także: