Z trudem można spotkać Polaka, który wzgardzi kotletami. Czy to mielone, czy schabowe, czy też drobiowe – wszystkie kotleciki często lądują na naszych talerzach. Dziś przedstawimy wam sztuczkę, którą warto zastosować przyrządzając tak zwane „schabowe” z piersi kurczaka.

Co prawda kura nie ma nic wspólnego ze schabem, jednak ta nazwa przyjęła się w wielu miejscach. Mniejsza o terminologię. Najważniejszy jest oczywiście smak! A ten poprawicie w jeden bardzo prosty sposób. Chodzi o panierkę.

Zwykle ograniczamy się do smażenia kotletów drobiowych czy schabowych w klasycznej panierce złożonej z mąki, jajka i bulki tartej. Warto jednak odrobinę pokombinować, by mięso było jeszcze smaczniejsze. 

Czy można dodać ser do panierki do kotletów?

Dodajcie do rozkłóconego jajka odrobinę startego drobno żółtego sera, a mięsko nabierze dodatkowego smakowego wymiaru. Ważne, by dodany do panierki ser był wysokiej jakości. Jeżeli lubicie zwykłą goudę, nic nie stoi na przeszkodzie by użyć tego właśnie gatunku. My jednak polecamy bardziej intesywne w smaku rodzaje – mamy tutaj na myśli sery twarde w stylu parmezanu.

Zobacz także:

Przepis na kotlety z piersi z kurczaka z dodatkiem sera żółtego

Składniki:

 

  •  Podwójna pierś z kurczaka
  •  Sól
  •  Pieprz
  •  2 jaja
  • Mąka
  • Bułka tarta
  • Ok. 5 dag twardego sera żółtego do starcia
  • Olej rzepakowy lub masło klarowane do smażenia

Przygotowanie:

  1. Zacznijcie od przecięcia piersi z kurczaka na cienkie plastry mięsa. Nie wykorzystujcie do przygotowania „schabowych z kurczaka” tłuczka – w ten sposób można tylko naruszyć delikatną strukturę drobiowego mięsa.
  2. Pocięte na ok. 3 płaskie części piersi z kurczaka delikatnie posólcie i popieprzcie.
  3. Roztrzepcie jajka w głębokim talerzu.
  4. Ser żółty zetrzyjcie na tarce o małych oczkach.
  5. Starty ser wrzućcie do roztrzepanych jajek i dobrze wymieszajcie.
  6. Na dwóch talerzach wysypcie mąkę pszenną i bułkę tartą do panierowania kotlecików.
  7. Kotlety panierujcie po kolei w mące, jajku z serem i w bułce, po czym natychmiast kładźcie je ostrożnie na dobrze rozgrzanej patelni z tłuszczem.
  8. Smażcie na złoty kolor z obu stron kilka minut. Kotlety są dość cienkie, dlatego nie będą potrzebowały długiego smażenia – taka obróbka termiczna w przypadku delikatnego mięsa drobiowego oznacza jedynie wysuszenie kotletów.
  9. Podawajcie z ziemniakami, frytkami lub ryżem i surówką.
  10. Smacznego!