herbata z mlekiem
Pixabay
Newsy

Dodajecie to do herbaty? Lepiej przestańcie. Taka kombinacja doprowadzi do ruiny wasze zdrowie

Pijecie codziennie herbatę? Jeden popularny dodatek do tego napoju sprawia, że herbata ma destrukcyjny wpływ na wasze zdrowie.

Kiedyś Polacy pili głównie kawę – koniecznie czarną! Pojawienie się herbaty na rynku, nie spotkało się początkowo z dużym entuzjazmem. Do tego, jedną z pierwszych herbat sprowadzanych do naszego kraju, była herbata zielona, która znana jest z charakterystycznej goryczki. Nie przypadła ona do gustu Polakom! Jednak z czasem picie herbaty było coraz popularniejsze. Niektórzy zaczęli dodawać do niej różne dodatki, takie jak miód, cytryna, cukier czy mleko. Właśnie ten ostatni przyczynia się do różnych problemów, które powoduje nadmierne picie takiej herbaty! Wszystko przez to, że mleko łagodzi smak i cierpkość czarnej herbaty, więc w efekcie pije się jej więcej. A to prowadzi do różnych nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet może być niebezpieczne dla zdrowia!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Skutki picia herbaty z mlekiem

Choć niektórzy bardzo lubią pić bawarkę, trzeba być świadomym tego, jaki ma ona wpływ na nasze zdrowie! A niestety, skutki picia herbaty z mlekiem nie są pozytywne. Wypicie jej od czasu do czasu, nie powinno wam zaszkodzić. Jednak jeśli jesteście smakoszami bawarki, to możecie zacząć odczuwać różne nieprzyjemne dolegliwości. Oto niektóre z nich:

Zobacz także
suche mielone

Jak zrobić pyszne i soczyste mielone? Dodajcie do mięsa wieprzowego odrobinę tego składnika

Rosół

Ten sekretny składnik sprawi, że rosół będzie klarowny i dłużej zachowa świeżość. Mało kto o tym wie!

  • Wypryski na twarzy – nieestetyczne pryszcze i grudki na policzkach, kojarzą się raczej z okresem dojrzewania, dlatego każdy dorosły jest zaskoczony, gdy nagle patrząc w lustro, dostrzeże wypryski na swojej twarzy. Jest to jeden ze skutków picia herbaty w bardzo dużych ilościach. Napój ten ma właściwości rozgrzewające i jeżeli go nadużywacie, to równowaga w waszym organizmie zostaje zachwiana. Jednym z jej objawów są właśnie pryszcze. Wypryski spowodowane nadmiernym spożyciem herbaty, pojawiają się na twarzy, szyi i dekolcie.
  • Skoki ciśnienia – czy czasami, zupełnie bez powodu, czujecie się nagle słabo i kręci się wam w głowie, choć serce zachowuje się, jakby miało zaraz wyskoczyć z klatki piersiowej? Takie objawy mogą oznaczać skoki ciśnienia. Osoby cierpiące na nadciśnienie, powinny być podwójnie ostrożne! Mocna herbata podwyższy poziom ciśnienia, a dodatek mleka sprawia, że jej smak jest znacznie łagodniejszy i przez to pijecie o wiele więcej mocnej herbaty niż normalnie. Natomiast częste picie na przykład melisy, która jest odprężająca, może zmniejszyć ciśnienie. Co również jest bardzo niebezpieczne u ludzi z nadciśnieniem, ponieważ jeżeli już bierzecie leki na zmniejszenie ciśnienia, to picie dużych ilości uspokajających naparów może obniżyć je jeszcze bardziej. Taki stan jest jeszcze bardziej groźny dla organizmu!
  • Bezsenność – mówi się, że picie mleka jest jednym ze sposobów na bezsenność. Niewykluczone, jednak na pewno nie zaśniecie szybciej od dodawania mleka do herbaty! Mocna, czarna herbata, potrafi pobudzić równie silnie co kawa. Nie pijcie jej przed snem, jeśli macie problemy z zasypianiem.
  • Nerwica – jak już wyżej wspomnieliśmy, czarna herbata ma silne właściwości pobudzające. Mleko łagodzi cierpki smak mocnej herbaty, więc pijecie jej więcej. A to sprawia, że jesteście nadmiernie pobudzeni i nerwowi. Jeżeli często dokuczają wam napady niepokoju, odstawcie czarną herbatę.
Macie takie objawy? To znak, że pijecie za dużo herbaty. Lepiej z nią nie przesadzić
Własne
Newsy
Macie takie objawy? To znak, że pijecie za dużo herbaty. Lepiej z nią nie przesadzić
Pijemy ją codziennie, jednak rzadko myślimy o tym, czy duże ilości herbaty mogą nam zaszkodzić. Okazuje się, że picie tego napoju w nadmiarze wcale nie jest korzystne.

  Herbata znajduje się obecnie w codziennym jadłospisie większości osób, choć nie zawsze tak było. Rozsmakował się w niej król Stanisław August Poniatowski, który kazał podawać herbatę na spotkaniach z magnatami. Długo jednak napój ten nie trafił pod strzechy, a Polacy znacznie bardziej lubili kawę. Podobno pod koniec XVIII wieku w Polsce sprzedawano łącznie aż 470 ton kawy i niecałe 20 ton herbaty. Prawdopodobny powód był bardzo prosty - wiele osób po prostu nie wiedziało, jak przyrządzić dobrą herbatę. Jednak już sto lat później napój ten był równie popularny jak kawa, do czego przyczynił się między innymi marszałek Józef Piłsudski. Był on dużym miłośnikiem herbaty i podobno wypijał aż kilka filiżanek dziennie. Ale czy picie herbaty w dużych ilościach jest dla nas zdrowe? Sprawdźcie, czy można z nią przesadzić.  Czy można wypić za dużo herbaty? Dziś spożywamy zarówno kawę, jak i herbatę w sporych ilościach. I o ile świadomość na temat szkodliwości nadmiernego picia kawy jest dość szeroka w naszym społeczeństwie, wciąż traktujemy herbatę jako napój neutralny dla naszego zdrowia. A nie jest to do końca prawdą, ponieważ z herbatą również można przesadzić! Co prawda skutki nie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, warto jednak pić herbatę z głową.  Objawy nadmiernego picia herbaty Sprawdźcie, jakie objawy wskazują na to, że pijecie za dużo herbaty: bezsenność - zarówno czarna, jak i zielona i biała herbata zawierają teinę, która, pdobnie jak kofeina, działa pobudzająco na organizm. Przez wypijanie dużych ilości herbaty możecie mieć problemy z zasypianiem. zgaga - teina zawarta w herbacie rozluźnia mięśnie zwieracza przełyku, co może prowadzić do zgagi.  odwodnienie - picie herbaty w dużych ilościach powoduje częste oddawanie moczu, a tym samym...

Pijecie przez cały dzień samą herbatę? Sprawdźcie, czy może grozić wam odwodnienie
Wikipedia Commons
Newsy
Pijecie przez cały dzień tylko herbatę? Sprawdźcie, czy może grozić wam odwodnienie
Od niepamiętnych czasów, krążą opinie jakoby picie dużej ilości herbaty miało działanie odwadniające i było niebezpieczne dla zdrowa. Zobaczcie, czy tak jest rzeczywiście. 

Jeżeli lubicie herbatę, to na pewno pijecie ją często. Może robicie do każdego posiłku, a być może jest to jedyny napój, który przyjmujecie w ciągu dnia. Wiele osób nie jest w stanie przemóc się do smaku czystej wody, nie lubi też soków owocowych i w związku z tym dostarcza sobie płynów i orzeźwienia pijąc tylko herbatę. Czy, takie postępowanie może być niebezpieczne dla ich zdrowa?  Jakie istnieją rodzaje herbat?  Ze względu na sposób zbierania i przetwarzania, rozróżnia się kilka rodzajów herbat. W naszym kraju najbardziej znane są herbaty: czarna i zielona. Herbata biała jest produkowana z młodych liści i pąków. Jest najmniej przetworzoną postacią herbaty.   Herbata zielona, pozyskiwana z liści poddanych obróbce cieplnej, by zapobiec ich utlenianiu. Uważana za bardzo zdrową.  Herbata pu-erh w obróbce przypomina herbatę zieloną, jednak jej liście są dodatkowo poddane procesowi fermentacji.  Herbata ulung jest wytwarzana z liści wielokrotnie zwijanych i utlenianych.  Herbata czarna to najbardziej popularna herbata w Polsce. Jest podobna do ulong, z tym że jeszcze bardziej utleniona.  Czy herbata rzeczywiście odwadnia?  Istnieją opinie, że herbata, podobnie jak kawa, działa moczopędnie i znacząco zwiększa ilość wizyt w toalecie. Zbyt częste wizyty z kolei mogą prowadzić w rezultacie do odwodnienia.  Badania naukowe dowodzą jednak, że picie czarnej herbaty w takim samym stopniu nawadnia organizm jak picie wody. Zawarta w herbacie i kawie kofeina zwiększa co prawda nieznacznie ilość produkowanego moczu, jednakże o zaburzeniu gospodarki płynami można mówić dopiero w momencie, gdy zaczniecie przyjmować ponad trzy litry mocnej herbaty dziennie. To z kolei przeliczyć można w przybliżeniu na aż 12 szklanek tego...

Zapobiega udarom, wzmacnia serce. Mężczyźni powinni pić to codziennie
Flickr
Newsy
Zapobiega udarom, wzmacnia serce. Mężczyźni powinni pić to codziennie
Nowe badania dotyczące wpływu herbaty na zdrowie człowieka do serca powinni wziąć sobie zwłaszcza mężczyźni.

Picie zielonej herbaty jest zdrowe – o tym wiadomo powszechnie od dawna. Nie tak dawno zaś udowodniono pozytywny wpływ picia zielonej herbaty na koronawirusa. Przeczytacie o tym tutaj: Naukowcy nie wierzą własnym oczom. Te 3 popularne produkty mogą hamować koronawirusa Dlaczego warto pić zieloną herbatę? Oprócz tego picie zielonej herbaty ma wiele różnych pozytywnych stron. Oto tylko część z nich. Z wrażenia aż przysiądziecie: Wpływa na dobry stan układu sercowo-naczyniowego, poprawia krążenie Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów płuc, żołądka, jelita grubego, trzustki Ułatwia odchudzanie Przeciwdziała cellulitowi Pozytywnie wpływa na sprawność umysłową Poprawia wygląd skóry Wspomaga pracę układu odpornościowego Zapobiega wystąpieniu parodontozy Kto powinien pić codziennie zieloną herbatę? Ostatnie badania wykazały jeszcze jedną ciekawą cechę picia herbaty. Chińscy naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych w Pekinie przyjrzeli się sprawie z nieco innej strony. Uczeni zbadali duża grupę osób o dobrym zdrowiu i podzielili ją na dwie główne części. Tych, którzy pili codziennie zieloną herbatę i tych, którzy nie piją jej wcale. Wyniki badania wykazały oczywiście pozytywne skutki picia herbaty, która okazała się mieć wpływ znaczny wpływ na kondycję zdrowotną badanych. Jednak bardziej zaskakujące jest to, że zielona herbata najlepiej wpłynęła na zdrowie badanych mężczyzn. Co sprawia, że zielona herbata jest zdrowa? Zarówno czarna, jak i zielona herbata zawiera w sobie organiczne związki zwane polifenolami. To właśnie im zawdzięczać można wspaniałe cechy herbaty – głównie tej zielonej. Polifenole zawarte w herbacie wykazują duże działanie...

Czy warto pić bawarkę. Oto co dzieje się z herbata po dodaniu mleka
Bawarka
Newsy
Czy warto pić bawarkę? Lepiej zobaczcie, co co dzieje się z herbatą po dodaniu mleka
Czy wiecie, że herbatę z mlekiem można przygotować nie tylko z czarnej herbaty? Można wykorzystać herbaty ziołowe lub smakowe i użyć mleka krowiego albo roślinnego.

Bawarka to napój, który wielu pamięta jeszcze z dzieciństwa. Czy wiecie, że herbata z mlekiem pita jest niemal na całym świecie? Nie tylko nasze babcie wpadły na taki sposób podawania wnukom herbaty. Pewnie myślały, że dzięki dodaniu mleka, wartości herbaty wzbogacają wartościami odżywczymi mleka. Tymczasem jest nieco inaczej. Czy do bawarki mleko dodawać „przed” czy „po”? To dylemat, który mają przede wszystkim Anglicy. To oni stosują dwie szkoły parzenia herbaty z mlekiem: Najpierw mleko (milk first). Na dno filiżanki najpierw nalewane jest mleko i dopiero do niego dolewana jest zaparzona już herbata Mleko „po” (milk after). Do filiżanki nalewana jest zaparzona herbata, a do niej dopiero – mleko Zwolennicy tej pierwszej metody mają więcej argumentów. Uważają, że niewielka ilość zimnego płynu na dnie jest równomiernie ogrzewana podczas dolewania do niego gorącej herbaty, co zapobiega ścięciu mleka. Takich dylematów nie miały nasze babcie. Każdy z was pewne pamięta, że najpierw zawsze była szklanka herbaty i to do niej było wlewane zimne mleko, z butelki ze złotym kapslem. Dzięki temu babcie nie tylko zabielały herbatę, ale jednocześnie trochę ja przestudzały i bawarka była od razu odpowiednia do picia. Jak się zmienia herbata pod wpływem mleka? Herbata ma wiele różnych wartości zdrowotnych. Przede wszystkim zawiera duże ilości antyutleniaczy: polifenoli i flawonoidów. Dzięki temu: Niszczy wolne rodniki Spowalnia procesy starzenia w organizmie Przeciwdziała namnażaniu się komórek nowotworowych Wzmacnia naczynia krwionośne Obniża poziom cholesterolu Chroni przed miażdżycą Działa przeciwzapalnie i odkażająco Pobudza Onet.pl przytacza opinię dr Aleksandry Witkowskiej, która...