W polskich domach, gdy tylko ktoś zachoruje na przeziębienie, mama lub babcia od razu ruszają do sklepu po składniki na rosół. W końcu nie ma nic lepszego na chorobę niż długo gotowany bulion! Ale nie tylko w Polsce zupy mają renomę leku na wszelkie choroby - okazuje się, że są one popularnym remedium na różne dolegliwości także w medycynie chińskiej. 

Domowa zupa jak lekarstwo 

W rozmowie w Dzień Dobry TVN, specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej Anna Stoitsi-Nieprzecka opowiedziała o tym, jak istotne są zupy w kulturze Chin. Podobnie jak w Polsce, bardzo długo gotowana zupa jest uważana za doskonałe lekarstwo na różne choroby. Ma ona nawet swoją nazwę - „zupa mocy”. 

Najczęściej jest to rosół, gotowany w Chinach zwykle na mięsie z kurczaka, gęsi, z dodatkiem rozgrzewającego imbiru oraz sosu sojowego. Taki rosół podaje się tradycyjnie z makaronem ryżowym.

Zupy na problemy z płodnością?

Chińczycy traktują zupy nie tylko jako lekarstwo na choroby, ale także sposób na zwiększenie płodności. Anna Stoitsi-Nieprzecka przytacza jedną z chińskich tradycji, jaką jest obdarowanie świeżo poślubionej pary rosołem. I to nie byle jakim - to wywar, który gotuje się od jednego, do nawet dwóch tygodni!

Zobacz także:

Podobno tak długo gotowana zupa wpływa na płodność i według Chińczyków bardzo się przyda młodym małżonkom, którzy po spożyciu rosołu mają duże szanse na spłodzenie potomka. Co sądzicie o takiej tradycji?

Korzyści z jedzenia zup 

Ekspertka przekonuje, że warto jeść zupy jak najczęściej - nawet codziennie. Ponownie przytacza przykład medycyny chińskiej oraz kultur innych krajów azjatyckich, gdzie bardzo często można zaobserwować zwyczaj jedzenia zupy… na śniadanie.

Podobno zjedzony rano wywar z dobrej jakości mięsa i warzyw zapewni zastrzyk energii na cały dzień i wzmocni ochronę organizmu przed różnymi chorobami.

Taki długo gotowany rosół bywa nazywany „rosołem kolagenowym” - sprawdźcie, jak go przyrządzić!

Źródło: dziendobry.tvn.pl