Pamiętacie czasy, kiedy lody były rarytasem w pełni tego słowa znaczeniu? Coś przepysznego, delikatesowego, a jednocześnie bardzo rzadkiego i raczej niedostępnego. Tak było z zimnym przysmakiem w czasach PRL-owskiej gospodarki niedoboru.

Dlaczego lody w dzisiejszych czasach są często niesmaczne?

Nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, że sytuacja na rynku lodów wcale nie jest tak różowa jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Pomimo tego, że sklepowe zamrażarki uginają się wręcz od słodkich i zimnych deserów na patykach i w kubeczkach, to ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Ogromne ilości cukru, mnóstwo chemicznych konserwantów, sztucznych stabilizatorów i zagęszczaczy, używane masowo jaja w proszku, a do tego znikome ilości śmietanki czy nawet mleka. Tak wygląda rzeczywistość na rynku tanich lodów sprzedawanych w supermarketach.

Niewiele lepiej jest nawet w lodziarniach, które chciałyby uchodzić za miejsca, gdzie podaje się lody włoskie, naturalne czy rzemieślnicze. Pisaliśmy już o tym, jak fatalne warunki sanitarne panują często w miejscach, gdzie sprzedaje się popularne świderki włoskie z automatów, a także o tym jak żerują na niewiedzy klientów lodziarnie „pseudo rzemieślnicze”.

Zobacz także:

Jaki powinien być skład dobrych, tradycyjnych lodów?

Jak więc nie dać nabić się w butelkę przy zakupie lodów? Kluczem jest dobre badanie rynku. Zacznijcie od sprawdzenia składu lodów, które zamierzacie kupić. Zasada jest prosta. Im krótszy jest zbiór składników wykorzystanych do produkcji, tym lepiej.

Oprócz tego często wykładnikiem dobrej jakości lodów jest zawarta w nich ilość tłuszczu. To właśnie ta zmienna może pozwolić określić ilość użytej do produkcji lodów śmietanki, odpowiedzialnej w największej mierze za ich smak. Ile powinno być tłuszczu w dobrych lodach? Jeśli wartość ta jest poniżej 6-7 g na 100 g produktu, lody nie będą smakowały tak jak dawniej.

Oto lista składników niezbędnych do produkcji lodów:

  • Słodka śmietanka
  • Mleko
  • Cukier
  • Jaja
  • Aromat waniliowy lub innego rodzaju naturalne dodatki smakowe (czekolada, kakao, świeże owoce)

Ile powinny kosztować dobre, jakościowe lody?

Sprawdzajcie skład gotowych produktów w sklepach, pytajcie o składniki w lodziarniach – dobre punkty z lodami nie będą się wstydziły swojej receptury. Niestety, często o jakości lodów wiele mówi ich cena. Za dobrej jakości produkt trzeba prawie zawsze słono zapłacić.

Gałka tradycyjnego deseru poniżej 4-5 złotych to ryzyko kupienia typowego kota w worku. Na cenę wpływa oczywiście także lokalizacja lodziarni, jej renoma i kilka innych czynników, ale nie dajcie się zwieść fałszywym okazjom.

Wyższa cena rzeczywiście naturalnych lodów przygotowanych w tradycyjny sposób bierze się także z tego, że taki produkt ma stosunkowo krótki termin ważności. Dobrych lodów nie da zrobić się na zapas – długi termin ważności rożków czy świderków ze sklepu wcale nie świadczy o nich najlepiej.

Wybierając lody i poszczególne lodziarnie warto zasięgnąć języka na ich temat choćby w internecie. Kupując droższe lody, śmiało można sprawdzić ich skład w sieci – producenci świadomi jakości swoich produktów nie boją się opisywać ich szczegółowo na forum publicznym.

Źródło: gazetawroclawska.pl