Amerykański ekspert od naukowego podejścia do kulinariów zdradził jak gotować jajka, żeby łatwo było je potem obrać. Nie chodzi o popularny sposób gotowania jajek z dodatkiem soli czy wkładania ich do zimnej wody zaraz po ugotowaniu.

Dlaczego świeże jajka są trudniejsze do obrania?

Łatwo jest rozpoznać bardzo świeże jajka. W trakcie obierania takich jaj od razu widać, że błona ściśle przylega do białka i chcąc ją zdjąć, zdarza się oderwać ją razem z cennymi fragmentami jajka. To oczywiście bardzo dobrze, że macie w domu bardzo świeże jajka, jednak sami wiecie jak bardzo denerwujące i czasochłonne jest ich obieranie.

W starszych jajkach błonka staje się cieńsza i łatwiej jest ją zdjąć razem ze skorupką nie rozrywając zawartości. To oznacza, że jeśli odłożycie jajka na tydzień czy 10 dni, błonka otaczająca białko będzie mniej przeszkadzać w obieraniu.

Powodem trudnego obierania i zmiany w grubości błonki jest odczyn pH jajek. W świeższych jest on niższy, a z czasem rośnie. Wspomniana błonka składająca się z białka jest tym mocniejsza, w im bardziej kwaśnym środowisku istnieje.

Zobacz także:

Staje się słabsza i delikatniejsza, gdy środowisko z kwaśnego przechodzi do zasadowego. Dzieje się to zawsze z czasem, bo z dnia na dzień rośnie pH, zbliża się do zasadowego, a z wnętrza zaczyna się ulatniać dwutlenek węgla.

Jak gotować jajka, żeby łatwiej było je obierać?

Pierwszą zasadą, od której warto zaczynać przygotowywanie dań z gotowanych jajek, jest więc zwrócenie uwagi, aby nie gotować bardzo świeżych, prosto od kury. Przed gotowaniem, odłóżcie je na minimum kilka dni. Dotyczy to szczególnie tych dań, w których ważne jest, aby ugotowane jajko nie miało poszarpanego białka, np.:

  • Jajka na twardo podawane z majonezem jako przystawka
  • Jajka faszerowane
  • Jajka na twarde podawane w zupach takich jak barszcz biały, żurek, botwinka czy chłodnik 

Idealny sposób gotowania jajek podał Harold McGee, amerykański specjalista od naukowych podstaw gotowania i podejścia to tematyki kulinarnej. Spec z USA radzi podnieść pH jajka dodając do wody, w której gotowane są jajka pół łyżeczki sody oczyszczonej. W wodzie z rozpuszczona sodą pH jajka szybko zbliży się do zasadowego, co ułatwi jego obranie. 

Po ugotowaniu jajka w wodzie z sodą także warto przełożyć je tradycyjnie z wrzątku do zimnej wody. 

Źródło: onet.pl