Podkręca metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn, powoduje szybsze chudnięcie – tak oto właśnie powszechnie reklamowana jest dieta sokowa. Na czym polega? Można się tego domyślić – rezygnacja z normalnych posiłków na rzecz soków warzywnych lub owocowych.

Na tego typu kurację odchudzającą zdecydowała się w ostatnim czasie m.in. popularna aktorka, Anna Powierza. Znana z pełnych kształtów serialowa Czesia z „Klanu” twierdzi, że dzięki niej osiągnęła niezłe rezultaty. Pytanie tylko, czy było warto? Przed tego typu detoksem ostrzegają dentyści!

Jakie są minusy i przeciwskazania dla diety sokowej?

Zanim przejdziemy do tego, co na temat diety sokowej uważają stomatolodzy, zastanówmy się raz jeszcze, czy tego typu odżywianie jest dla zdrowia każdego człowieka rzeczywiście zdrowe. Niestety dietetycy stawiają dietę sokową na półce z etykietką „niebezpieczne” zaraz obok diety kwasowo-zasadowej, diety ketogenicznej, czy diety paleo.

Dlaczego? Dieta sokowa szybko może doprowadzić do wystąpienia efektów ubocznych. Wśród nich można wymienić takie symptomy jak:

Zobacz także:

  • Przemęczenie
  • Rozdrażnienie
  • Bóle głowy
  • Kłopoty z koncentracją

Tego typu problemy wiążą się oczywiście ze zbyt małą ilością kalorii dostarczaną w diecie sokowej do organizmu. Osłabienie i ewentualny efekt jo-jo to jednak nie jest jedyny minus diety sokowej.

Jeżeli w nieodpowiedni sposób podejdziecie do diety sokowej i nie wprowadzicie odpowiedniej różnorodności surowców wykorzystywanych do wyciśnięcia zdrowotnych napojów, dieta może zrobić dużą krzywdę waszym zębom.

W jaki sposób kwaśne soki uszkadzają szkliwo zębów?

Dentyści ostrzegają przed zbyt kwaśnym odczynem soków owocowych i warzywnych. W skrajnych przypadkach i w obliczu częstego ich spożywania kwasy zawarte w sokach mogą przyczynić się do wypłukiwania ze szkliwa takich minerałów jak wapń i fosfor. To prosta droga do próchnicy i postępującego niszczenia się zębów.

Stomatolodzy polecają ograniczenie ilości zwłaszcza cytrusów w tego typu dietach i mycie zębów dopiero 30 min po wypiciu soku – w tym czasie ślina powinna doprowadzić równowagę kwasowo-zasadową w ustach. Oprócz tego specjaliści ostrzegają także przed negatywnymi skutkami zbyt częstego picia rozwodnionego, ale wciąż bardzo kwaśnego octu jabłkowego.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl