Ciasto naleśnikowe czy bułka tarta? Podobnych zagadnień względem przepisu na karpia jest co najmniej kilka. 

Karp z chrupiąca skórką

Bez karpia trudno wyobrazić sobie Wigilię. To jedno z klasycznych dań świątecznej kuchni polskiej. Najczęściej sięgacie po niego właśnie w grudniu. Karpia można przyrządzić w galarecie, pieczonego lub w wersji najsmaczniejszej i najczęściej spotykanej - smażonej.

Mogłoby się wydawać, że smażenie ryby nie przysporzy większych problemów. Nic bardziej mylnego! Smażenie na tłuszczu niesie za sobą ryzyko pochlapania kuchni olejem. Choć jest jeden trik, o czym też pisaliśmy, by tego uniknąć. Wystarczy na rozgrzany na patelni tłuszcz wysypać odrobinę soli. 

Ulubiony karp Polaków to taki z chrupiącą skórką. Do uzyskania podobnego efektu wystarczy oprószenie go mąka. Sama ryba jest dość tłusta, zatem ciasto naleśnikowe można zarezerwować na inny przepis. Bułka też nie sprawdzi się w przypadku karpia. Za bardzo nasiąka olejem i sprawia, że jemy tłusto z nawiązką.

Zobacz także:

Karpia nie trzeba szczególnie przyprawiać

Smak karpia należy do charakterystycznych. Trudno pomylić go z inną rybą. Najlepiej przed smażeniem zamarynować go w lodówce na dobę. Taka marynata sprawi, że znany od lat karp zaskoczy was głębią smaku. Wystarczy, że połączycie składniki marynaty, natrzecie nimi karpia i mocno schłodzicie. 

Składniki marynaty:

  • sok z cytryny

  • kawałki pokrojonej cebuli

  • starty seler i marchewka

  • sól i pieprz do smaku

Ile powinien się smażyć wigilijny karp?

Ważne, żeby pokroić rybę na równej wielkości kawałki. Średnie mogą być gotowe już po 5 minutach. Złoty kolor skórki oznacza, że karp jest gotowy do konsumpcji. Po usmażeniu rybę możecie też ułożyć na papierowym ręczniku, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. 

Sok z cytryny zabije mulisty zapach karpia

Marynata  w soku z cytryny ma wiele plusów. Nie dość, że doda karpiowi świeżości, to jeszcze usunie jego nieprzyjemny, mulisty zapach. Plasterek cytryny można również ułożyć na świeżo usmażonym karpiu. Cytryna podbija smak ryb i orzeźwia ich delikatny zazwyczaj smak. 

Moczenie karpia w wodzie

Przygotowaniem karpia warto zająć się kilka dni wcześniej. Już samo moczenie go z zimnej wodzie, zmienianej co kilka godzin, może okazać się zbawienne. Niektórzy radzą, żeby trzymać rybę chociaż dobę w 2-3 razy zmienianej czystej wodzie w celu przefiltrowania jej organizmu.