Czy warto samodzielnie suszyć grzyby? Czy lepiej kupić suszone? Sprawdzamy, co się bardziej opłaca
Pixabay
Newsy

Czy warto samodzielnie suszyć grzyby? Czy lepiej kupić suszone? Sprawdzamy, co się bardziej opłaca

Sezon grzybowy w pełni. Po udanych zbiorach możecie ususzyć grzyby. To świetny sposób na ich przechowywanie, a do tego prawie bezkosztowy. Prawie, jeśli do suszenia nie używacie piekarnika... Co jednak, gdy nie macie możliwości i czasu, by wybrać się na grzyby, a chcielibyście zgromadzić nieco suszu na Wigilię? 

Ceny grzybów nie należą nigdy do najniższych. Za te owoce lasu trzeba sporo zapłacić. Podgrzybki i prawdziwki to szlachta wśród grzybów, dlatego nie może być inaczej. Czy w takim układzie warto kupować te grzyby surowe, by potem je samemu ususzyć? Czy lepiej od razu kupić gotowca w paczce i nie martwić się dodatkowym czasem i cenami energii oraz sprzętu do suszenia? 

W jaki sposób można suszyć grzyby? 

Zanim przejdziemy do ustaleń w sprawie opłacalności suszenia, zastanówmy się jak to właściwie robić. Są bowiem różne metody suszenia grzybów.

  • Każdy z was pamięta zapewne rozwieszone nad kuchnią u babci nitki z nawleczonymi grzybami. To metoda dla tradycjonalistów, niegwarantująca pewnego sukcesu. Grzyby suszą się w ten sposób przez kilka dni, co czasami powoduje ich psucie i robaczywienie. 
  • Dość popularnym sposobem jest suszenie grzybów w piekarniku. Niezbyt wysoka temperatura i uchylone drzwiczki zapewnią sukces takiej obróbce. Trzeba jednak liczyć się z kosztami prądu pobieranego podczas wielogodzinnego procesu suszenia. 

  • O wiele bardziej energooszczędne jest ostatnie rozwiązanie, a mianowicie suszenie grzybów w suszarce do tego przeznaczonej. Odpowiednia temperatura, kilka godzin i wspaniały susz gotowy. Trzeba jednak pamiętać o cenie zakupu tego profesjonalnego sprzętu. To także wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.

Zobacz także
Zobaczcie, gdzie wytropić prawdziwka. Jakie grzyby rosną pod sosnami, a jakie pod brzozami?

Zobaczcie, gdzie wytropić prawdziwka. Jakie grzyby rosną pod sosnami, a jakie pod brzozami?

Oto idealny sposób na suszenie grzybów. W ten sposób nie mają prawa wam spleśnieć.

Oto idealny sposób na suszenie grzybów. W ten sposób nie mają prawa wam spleśnieć

Ile kosztuje kilogram świeżych grzybów? 

Grzyby możecie kupić oczywiście w sklepie, lecz taki zakup zdyskwalifikuje pomysł samodzielnego suszenia już na początku. Grzyby sprzedawane w marketach są zwykle nieprzyzwoicie drogie. 

Najlepiej, jeżeli kupicie je na targu lub od przydrożnych sprzedawców, którzy sami je uzbierali. Ile kosztują takie grzyby? Za kilogram prawdziwków będziecie musieli zapłacić około 30 zł. Ceny mogą się odrobinę różnić w zależności od regionu. 

Ile kosztuje suszenie grzybów w domu? 

Macie już grzyby. Teraz musicie je wysuszyć. W tym wypadku koszty będą różne. Możecie skorzystać z tradycyjnego, darmowego sposobu suszenia na nitce lub zrobić to w najbardziej profesjonalny i bezpieczny dla grzybów sposób - w suszarce. 

Ile kosztuje taka suszarka? Ceny zaczynają się już od 100, a sięgają nawet 300 zł. W tym urządzeniu grzyby powinny spędzić od 5 do 6 godzin. Kilogram grzybów wysuszycie w dwóch turach. Cena prądu wymaganego do ususzenia kilograma grzybów to obecnie około 6 zł. Zatem koszt ogólny suszenia i grzybów to 36 zł. Susz z tego zebrany będzie ważył 10-20 dkg. Natomiast susz w sklepie potrafi kosztować nawet 50 zł za 10 dkg. Co zatem bardziej się opłaca?

Źródło: stronakuchni.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

W suszonych grzybach pojawiły się robaki? Zobaczcie jaki błąd popełniacie
Wikimedia Commons
Newsy
W suszonych grzybach pojawiły się robaki? Zobaczcie, jaki błąd popełniacie
W suszonych grzybach pojawiły się robaki? Zdradzimy wam sekret - nie pojawiły się, tylko były już tam znacznie wcześniej. Zobaczcie, kiedy należy je tropić i usuwać.

Późne lato to doskonały moment, by wybrać się do lasu na grzybobranie. Przyniesione do domu grzyby trzeba jednak w jakiś sposób przetworzyć. Można je zamarynować, zamrozić albo ususzyć. Jeżeli zdecydowaliście się na ten ostatni sposób, musicie odpowiednio je wyczyścić i przygotować. W przeciwnym razie mogą zacząć się ruszać...  W jaki sposób suszyć grzyby?  Suszone borowiki czy podgrzybki to świetny sposób, by zasilić spiżarnię już na Wigilię. Wszak kapusta z grzybami i pierogi wigilijne nie mogłyby się bez nich obejść. Jak można je zatem wysuszyć?  W elektrycznej suszarce do grzybów i owoców. Takie suszarki, możecie kupić za nieduże pieniądze. Są bardzo skuteczne i szybkie. Po około 6 godzinach wyjmiecie z nich gotowy susz.  W piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, nagrzanym do 40°C. Wysuszenie grzybów w tym kuchennym urządzeniu zajmie wam również kilka godzin.  Na nitce nad kuchnią lub na włączonym kaloryferze. Te babcine metody pozwolą uzyskać suszone grzyby dopiero po kilku dniach.  Jak odpowiednio przygotować grzyby do suszenia?  Jeżeli chcecie uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci robaków, powinniście przestrzegać kilku zasad dotyczących przygotowania grzybów.  Szalenie istotną kwestią jest ich obróbka zaraz po przyniesieniu z lasu. Jeżeli zmęczenie sprawi, że pozostawicie je nietknięte na dzień, lub dwa - to możecie być pewni, że większość waszych zbiorów zainfekują niestety robale.  Kolejna istotna rzecz to właściwe czyszczenie. Pamiętajcie, grzybów przeznaczonych do suszenia nie należy myć. W ten sposób usuwacie ich naturalną barierę ochronną. Efekt będzie następujący - pleśń i robaki. Czyśćcie je natomiast na sucho. Najpierw nożykiem usuńcie resztki mchu i liści, następnie szczoteczką lub lekko...

Zobaczcie, ile kosztują grzyby u Magdy Gessler. Trzymajcie się, bo zaraz szczęka wam opadnie
ONS/Adobe Stock
Newsy
Zobaczcie, ile kosztują grzyby u Magdy Gessler. Trzymajcie się, bo zaraz opadnie wam szczęka
Magda Gessler poczuła jesień i ruszyła ze sprzedażą przetworów grzybowych w swoich delikatesach „U Fukiera”. Można tam kupić zarówno grzyby marynowane, jak i suszone, a także potrawy wykonane z ich użyciem. Zobaczcie, jakie są ich ceny. 

Magda Gessler to twarz polskiego biznesu restauracyjnego. Za produkty sygnowane jej nazwiskiem trzeba zapłacić niemałe pieniądze. W lecie emocje rozpalały drogie jagodzianki ze znakiem jakości słynnej restauratorki z blond lokami, obecnie cenami porażają grzyby. Największe wrażenie robią ceny tych suszonych...  Co można kupić w delikatesach Magdy Gessler?  Restauracja i delikatesy „U Fukiera” to perła w koronie królowej polskiej gastronomii. Można tu zjeść i kupić do domu różnego rodzaju dania i przetwory. Poczynając od kiełbas i pasztetów, a kończąc na serach. Ceny kozich serów zaczynają się tu od 160 zł za kilogram. Mały słoiczek śledzi po kaszubsku to wydatek rzędu 40 zł, a za słynny rosół Magdy Gessler zapłacicie prawie 50 zł za 900 ml. Jesteście ciekawi, jak kształtują się ceny grzybów?  Ile trzeba zapłacić za suszone prawdziwki od Magdy Gessler?  Jak już wspomnieliśmy, największe wrażenie robią ceny suszonych grzybów. U Magdy Gessler można kupić w tej formie zarówno podgrzybki, jak i borowiki. Za 25 gramów najbardziej szlachetnych spośród nich, czyli prawdziwków trzeba zapłacić... niemal 28 zł, co daje bagatela 1120 zł za 1 kg tego delikatesu. Podgrzybki są tańsze i kosztują „jedynie" 18 zł za 25 g, więc jeżeli chcecie zabrać do domu „większą" ich ilość, tzn. kilogram, to będziecie musieli wydać 720 zł...  Malutki słoiczek marynowanych borowików kosztuje tu 36,19 zł, a kurek 26,67 zł. Można też nabyć marynowane maślaki i podgrzybki. Wszystko za cenę 22,86 zł.  Ile kosztuje żur na grzybach „U Fukiera”?  Restauratorka pokusiła się również o wyprodukowanie potraw z dodatkiem grzybów. Jest to wspaniały żur na prawdziwkach, cielęce pulpety w sosie borowikowym oraz gulasz cielęcy z leśnymi...

Bez piekarnika i suszarki. Błyskawiczny patent na wysuszenie grzybów, gotowe w mniej niż 60 minut
Adobe Stock
Newsy
Bez piekarnika i suszarki. Błyskawiczny patent na wysuszenie grzybów, gotowe w mniej niż 60 minut
Jak szybko wysuszyć grzyby? Przyda się wam do tego popularne urządzenie, które dziś znajduje się w prawie każdym polskim domu.

Nie ma co się dziwić, że tak wiele osób z chęcią co roku wybiera się na grzybobranie. Przy sprzyjającej pogodzie, wielogodzinny spacer po lesie jest bardzo przyjemny - tym bardziej, jeśli uda się z niego wrócić z koszami pełnymi grzybów. Po takiej wędrówce czas niestety na raczej mniej przyjemne zajęcie, czyli oczyszczenie grzybów przed dalszą obróbką. Najczęściej suszy się je i przekłada do słoików, by móc następnie je wykorzystać zimą - na przykład do farszu na wigilijne pierogi, zupy grzybowej i innych potraw, które smakują po prostu lepiej, gdy doda się do niej leśne grzyby.  Wydawałoby się, że do suszenia wymagana jest specjalna suszarka do grzybów, choć można to też zrobić w piekarniku lub nawlec grzyby na nitkę i rozwiesić je na kaloryferze. Suszenie w ten sposób trwa niestety dość długo, jednak istnieje jeszcze jedna metoda, która jest chyba najszybsza ze wszystkich.  Jak wysuszyć grzyby w mikrofali? Pomocna w suszeniu grzybów może być kuchenka mikrofalowa. Zebrane grzyby oczyśćcie dokładnie z piasku, mchu i igieł. Ważne jest, by użyć w tym celu jak najmniej wody, dlatego najlepiej jest wyszorować grzyby delikatnie za pomocą szczoteczki lub ręcznika papierowego. Następnie potnijcie je na kawałki i połóżcie na talerzu. Wstawcie go do mikrofalówki i ustawcie moc na 100 W. Podgrzewajcie grzyby przez kilka minut. Po tym czasie wyjmijcie je z mikrofalówki, przemieszajcie i po chwili włóżcie z powrotem do środka i znów podgrzejcie. Powtórzcie ten proces kilka razy, aż wilgoć odparuje z grzybów.  Zasady zbierania grzybów W kwestii obróbki grzybów leśnych warto zawsze przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zbierania grzybów. W ten sposób unikniecie nie tylko zatrucia pokarmowego spowodowanego zjedzeniem trujących okazów, ale nawet poważnych uszczerbków na zdrowiu: nigdy nie próbujcie językiem,...

Jak suszyć grzyby? 1 błąd i szybko spleśnieją
AdobeStock
Newsy
Jak suszyć grzyby we właściwy sposób? 1 błąd i szybko spleśnieją
W polskich lasach mamy obecnie prawdziwe zatrzęsienie grzybów. Zostały wam leśne grzyby i planujecie je wysuszyć? Dowiedzcie się, jak prawidłowo to zrobić. Jeden błąd i będą do niczego.

Jesień to prawdziwy raj dla zbieraczy grzybów . W wielu polskich domach przygotowuje się obecnie grzyby marynowane w occie lub inne typowo jesienne dania, takie jak np. grzyby smażone z cebulką . Świetną propozycją na chłodne jesienne wieczory jest zupa krem z grzybów lub aromatyczne risotto z leśnymi grzybkami . Jeśli zostały wam grzyby, z którymi nie bardzo wiecie, co zrobić, możecie je zasuszyć, aby móc później dodawać je do sosów, zup lub mięs. Jak to zrobić prawidłowo? Jak suszyć grzyby? Suszenie grzybów jest bardzo łatwe. Pamiętajcie jednak o dwóch ważnych zasadach Dzięki nim wasze grzyby nie spleśnieją. Oto one: Grzyby najpierw oczyszczamy. Pod żadnym pozorem jednak ich nie myjcie! Wystarczy, że użyjecie wilgotnego pędzelka, którym starannie oczyścicie grzyby z zabrudzeń takich jak piasek, igły czy liście. Pamiętajcie, by nie przeznaczać do suszenia grzybów nadgryzionych przez zwierzęta lub co gorsza – z robakami. Grzyby powinny być zdrowe i pozbawione uszkodzeń. Nadpsute grzyby, nawet po wysuszeniu nie będą nadawały się do jedzenia – co więcej – ich zjedzenie może wam nawet zaszkodzić. Kroimy grzyby na plastry lub kawałki. Odkrójcie trzonki od kapeluszy, a większe trzonki przekrójcie na pół i zostawcie do suszenia. Grzyby można suszyć na kilka sposobów:  w suszarce do żywności w piekarniku na nitce, np. nad kuchenką W jakiej temperaturze suszyć grzyby? 1 błąd i spleśnieją Najważniejszą kwestią o jakiej należy pamiętać podczas suszenia grzybów jest jednak temperatura, w jakiej będziemy to robić. Gdy grzyby są suszone w nieodpowiedniej temperaturze mogą zepsuć się i spleśnieć. Grunt to powolne suszenie w temperaturze 40-50°C. Jeśli zdecydujecie się na...