Kiedyś ziemniaki były podarunkiem austriackiego cesarza dla królowej Marysieńki. Minęło dużo czasu, zanim zaczęły być w Polsce jedzone, a w końcu stały się trwałym składnikiem naszej diety. Dziś na kwiaty ziemniaków, którymi kiedyś zachwycała się królowa, kompletnie nie zwracamy uwagi. Cenimy w tej roślinie to, czego nie widać, co nie kwitnie i nie pachnie – ziemniaki. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto gotować ich za długo.

Czy ziemniaki można rozgotować i czy nadal można je jeść?

Ziemniaki są zdrowe, lekkostrawne i niskokaloryczne. 100 g ziemniaków zawiera tylko 77 kalorii, za to aż 443 mg potasu. Znajduje się w nich fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk, miedź, mangan, a także witaminy C, D, K, E, B6 i PP.

Są osoby, które tak bardzo boją się, że gotowane na obiad ziemniaki będą surowe i rodzinę rozboli brzuch, że przegotowują je celowo. Są też tacy, którzy chcąc utrzymać warzywa w ciepłe, nie odlewają wody zaraz po ugotowaniu. W obu przypadkach kartofle stają się niesmaczne. Ale to nie wszystko.

Długo gotowane ziemniaki zmieniają swój indeks glikemiczny, czyli wskaźnik, który określa poziom uwolnienia glukozy we krwi, tuż po zjedzeniu tych produktów. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, nie są zalecane cukrzykom. Powinny ich unikać także osoby będące na diecie odchudzającej. Rozgotowane ziemniaki, pomimo nadal niskich wartości kalorycznych, sprzyjają tyciu.

Zobacz także:

Istnieje jednak ciekawy trik, który nawet przegotowane ziemniaki pozwoli nadal traktować, jako dietetyczny składnik dań.

Ugotowane ziemniaki mają indeks glikemiczny IG 80, rozgotowane nawet 90. Obniżenie indeksu glikemicznego, a w rezultacie trawienie ich w sposób sprzyjający utracie wagi, jest bardzo proste. Wystarczy przechować ziemniaki przez noc w lodówce, a następnego dnia po prostu odgrzać je. Indeks glikemiczny dawno ugotowanych i odgrzewanych ziemniaków, spada do IG 23.

Pamiętajcie jednak, żeby unikać podawania ich z tłustymi sosami i odsmażania na tłuszczu.

Jak uratować rozgotowane ziemniaki?

Rozgotowane ziemniaki, poza tym, że zmienia się ich indeks glikemiczny i szczególnie powinni uważać na nie cukrzycy, nadal są jadalne. Można przygotować z nich wiele smacznych potraw.

Zróbcie z nich:

  • Purée z dodatkiem masła, chrzanu i śmietany lub mleka
  • Knedle, zarówno na słodko, jak i na słono
  • Pyzy
  • Kopytka
  • Placki ziemniaczane
  • Krokiety

Źródło: dieta.pl, Facebook/Winiary