Jeszcze kilka lat temu roślinne wersje kotletów czy parówek były dość rzadko spotykane w sklepach i bywało, że ich smak pozostawiał wiele do życzenia. Dziś jednak coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską lub wegańską, a wybór roślinnych produktów imitujących mięsne dania jest bardzo szeroki. Są też one zazwyczaj całkiem smaczne. Ale czy na pewno są zdrowsze od mięsa? 

Roślinne mielone zamiast wieprzowych

Wege kotlety, pulpety, parówki, a nawet ryba - nie ma chyba już takiego mięsnego produktu, którego nie dałoby się odtworzyć z roślin. Mowa tutaj oczywiście o smaku, ponieważ o ile smak można próbować naśladować, konsystencja i składniki odżywcze takich produktów są zupełnie inne.

Mięso dostarcza nam białko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, choć niektórzy się spierają, że częste jedzenie tego produktu wcale nie jest dobre dla zdrowia.

Zobacz także:

Dyskutuje się też o kwestii ekologii - w końcu produkcja mięsa, a zwłaszcza wołowiny, nie wpływa dobrze na nasze środowisko. Dlatego na roślinne zamienniki mięsa decydują się coraz częściej nie tylko wegetarianie czy weganie, ale także osoby, które chcą żyć bardziej ekologicznie i w zgodzie z własnym sumieniem. 

Z czego składają się roślinne zamienniki mięsa?

O ile jednak takie wegekotlety zawierają białko czy błonnik, którego w mięsie nie ma, znajdziecie tam też inne, nienajlepsze składniki. Mowa tutaj na przykład o zawartości sodu, którego w burgerach roślinnych jest więcej, niż w mięsnych. Wege odpowiedniki tego dania zawierają nawet 500 mg sodu, podczas gdy w tradycyjnym burgerze jest ok. 85 g sodu. 

Alergicy również powinni się mieć na baczności. „Mięso” roślinne często produkuje się z soi, która znajduje się na liście 10 najczęściej uczulających produktów. Jednak nie wszystkie roślinne zamienniki robi się z soi, dlatego wystarczy, że będziecie dokładnie czytać etykiety - możecie znaleźć wegekotlety zrobione na przykład z ciecierzycy.

Kotlety czy pulpety z tego warzywa możecie zrobić samodzielnie, bez niepotrzebnych dodatków. Zobaczcie, jak przygotowuje je Karol Okrasa:

Czy kotlety roślinne są zdrowsze od mięsa? Na pewno nie powinno się ich uważać za lepszą alternatywę, a raczej ciekawe urozmaicenie diety. Jeśli w ogóle nie jecie mięsa, przy zakupie takich produktów sprawdźcie dokładnie ich skład i wybierajcie te, które są jak najmniej przetworzone.

Źródło: zywienie.medonet.pl