Czy gorzkie ogórki nadają się do kiszenia? Czy fermentacja może zmienić smak warzywa?
Adobe Stock
Newsy

Czy gorzkie ogórki nadają się do kiszenia? Czy fermentacja może zmienić smak warzywa?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ogórki zbierane z własnego przydomowego ogródka bywają niekiedy gorzkie? Czy można wykorzystać je choćby dla ukiszenia?

Sezon ogórkowy trwa w najlepsze, ale niektóre gospodynie domowe mają nie lada kłopot na głowie. Podczas gdy domownicy domagają się smacznej mizerii i ogórków małosolnych, ich warzywa bywają nieraz okropnie gorzkie. Co z tym fantem zrobić?

Czy da się zapobiec gorzknieniu ogórków we własnym zakresie? Wbrew pozorom goryczka ogórków nie jest tylko dziełem przypadku i wynikiem tylko i wyłącznie dużej różnicy temperatur za dnia i w nocy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co powoduje, że ogórki bywają gorzkie?

Oprócz tego, goryczkę ogórków gruntowych wywołują także takie czynniki jak nieodpowiednie, zbyt rzadkie nawodnienie podlewanie gleby, na której ogórki rosną, a także niedobór takich pierwiastków w glebie jak choćby azot. Powodem goryczki w ogórkach może być także i sama odmiana ogórków.

Niektóre z tych problemów częściowo można rozwiązać stosując na swoim ogródku różnego rodzaju podpory i wsporniki wykonane z drewna czy z metalu, na których opierać się będą łodygi warzywa. Takie konstrukcje ułatwiają ewentualne podlewanie doglebowe i zbiór warzyw.

Ważny jest także częsty zbiór ogórków. Zielone warzywa zbierane codziennie będą miały mniejszą szansę na wystąpienie charakterystycznego gorzkiego smaku.

Jeśli macie obawy co do tego jak mogą smakować wasze ogórki przeznaczone do mizerii, warto także obierać je starym i sprawdzonym systemem „od jasnego do ciemnego”.

Zobacz także
Ogórki kiszone to witaminowa bomba. Ale nie dla wszystkich! Unikajcie ich, jeśli macie te objawy

Ogórki kiszone to witaminowa bomba. Ale nie dla wszystkich! Unikajcie ich, jeśli macie te objawy

Kiszone ogórki zna każdy. A co powiecie na kiszonego kalafiora? Ta przekąska to prawdziwy hit!

Kiszone ogórki zna każdy. A co powiecie na kiszonego kalafiora? Ta przekąska to prawdziwy hit!

Czy można kisić gorzkie ogórki?

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Większość gorzkich ogórków zdecydowanie nadaje się do kiszenia. Wystarczy krótki proces kiszenia wynoszący około 1-2 tygodnie. Po tym czasie gorycz powinna ustąpić.

Gorzej z ogórkami małosolnymi. Zbyt krótka fermentacja mlekowa zachodząca w ogórkach małosolnych może nie wystarczyć na zwalczenie gorzkości ogórków. Dlatego też jeśli przytłacza was zbyt duża ilość gorzkich ogórków, nawet nie myślcie o ich wyrzucaniu.

W pierwszej kolejności spróbujcie różnych rozwiązań na ogrodzie – od bardziej regularnego, ale delikatnego podlewania, przez przygotowanie różnych wsporników, aż do częstszego, najlepiej codziennego zbioru rosnących ogórków.

Jeśli te wszystkie zabiegi nie pomogą w starciu z siłami natury, gorzkie ogórki śmiało przeznaczcie do kiszenia. W ten sposób zyskacie zdrowy i smaczny kapitał na zimę, kiedy braki świeżych warzyw i witamin są najbardziej odczuwalne.

Źródło: offgrodniczka.blogspot.com

Dlaczego niektórzy zawsze obcinają końcówki ogórków? Czy to tylko stary przesąd naszych babć?
Własne
Newsy
Dlaczego niektórzy zawsze obcinają końcówki ogórków? Czy to tylko stary przesąd naszych babć?
Robicie tak z ogórkami? Czy uważacie, że jednak nie ma to większego sensu? Sprawdziliśmy, jakie efekty przynosi obcinanie końcówek ogórkom.

Sezon ogórkowy już się rozpoczął. W niektórych częściach kraju gospodynie już kiszą  ogórki małosolne – tak jest między innymi na Dolnym Śląsku czy w centralnej Polsce. Na Suwalszczyźnie, polskim biegunie zimna, jeszcze chwilę na to poczekają – wynika to z późniejszego rozpoczęcia okresu wegetacji roślin w tej części Polski. Niezależnie od tego, już naprawdę niedługo w każdym polskim domu stoły będą uginały się od mizerii , sałatek i sosów w stylu greckiego tzatziki czy innych ogórkowych specjałów przygotowanych ze świeżutkich, osobiście uprawianych często ogórków. Skąd wzięło się odkrajanie końcówek ogórków? Ze świecą szukać można osób, które nie lubią smaku tego zielonego warzywa. Podziały między Polakami w kontekście ogórków pojawić się mogą na innej płaszczyźnie – chodzi o odkrawanie końcówek ogórków… Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Niektóre gospodynie domowe nie podadzą nikomu do zjedzenia ogórka, bez obcięcia jego obu krańców. Inni nawet nie zaprzątają sobie tym głowy. O co w tym wszystkim chodzi? Dla niektórych obcinanie końcówek ogórków jawi się jako stary przesąd rodem prosto z tak zwanego ciemnogrodu czy średniowiecza. Tymczasem, obcinanie końcówek ogórka niekoniecznie musi być jedynie nietypową kulinarną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dlaczego warto obcinać końcówki ogórków przed  kiszeniem? Obcinanie końcówek ogórków ma rację bytu w kontekście kiszenia pierwszych ogórków. Wielu z was na pewno z utęsknieniem czeka na zakiszenie premierowych w danym roku ogórków małosolnych. Kiszenie...

Kiszone ogórki
AdobeStock
Newsy
Co zrobić, żeby ogórki kiszone wychodziły twarde i kruche? Ten babciny trik jest bezcenny 
Wypróbujcie, a wasze ogórki kiszone zawsze będą przepyszne!

Kiszenie to jedna ze starszych i bardziej tradycyjnych metod konserwowania żywności. Bardzo łatwo w ten sposób zachować smaki lata na zimę i jesień. Kiszenie i robienie przetworów z kiszonych produktów, jest szeroko znane i stosowane w Polsce.  To nasza narodowa tradycja. Najbardziej popularną kiszoną potrawą są chyba kiszone ogórki. Sprawdźcie jak zrobić je tak, by zawsze były pyszne i jędrne. Dlaczego kiszone ogórki są puste w środku? Może zauważyliście, że często kupne ogórki kiszone są puste w środku . Może przytrafiło wam się też kiedyś, że słoik ogórków, które otworzyliście z nadzieją na pyszne i jędrne warzywa, które kiedyś samodzielnie ukisiliście, też jest pełen ogórków pustych w środku. Niestety, może przydarzać się to nawet przy domowych ogórkach kiszonych. Jaka może być tego przyczyna? Wiele osób twierdzi, że przyczyną jest dodawanie zbyt wielu nawozów sztucznych do uprawy ogórków. Hodowcy chcą przyspieszyć wzrost ogórków i podsypują je dużą ilością nawozów. Takie ogórki są dobre do jedzenia na świeżo, ale gdy zostaną zakiszone, robią się puste w środku. To z powodu zbyt dużej ilości wody w ogórkach. Nawet samodzielnie hodowane na działce lub w ogródku ogórki mogą zrobić się puste w środku. To najczęściej wina zbyt dużych opadów deszczu, jeśli ogórki były hodowane w gruncie, a nie szklarni. Wybieranie ogórków na kiszenie Jeśli chcecie, żeby wasze ogórki kiszone były pyszne i jędrne, musicie przede wszystkim wybrać dobre ogórki do kiszenia. Jeśli sami je uprawiacie, kiście ogórki ze szklarni, albo chociaż nie zrywajcie ich po obfitych opadach deszczu. Jeśli kupujecie ogórki na targu, koniecznie...

Kiszone ogórki wychodzą gorzkie? Popełniliście błąd amatora
Pixabay
Newsy
Kiszone ogórki wychodzą gorzkie? Popełniliście błąd amatora
Nie wiecie, dlaczego ogórki kiszone wyszły gorzkie? Prawdopodobnie popełniliście któryś z tych błędów… Unikajcie ich w przyszłości!

Dobre kiszone ogórki nie mogą być zbyt gorzkie ani zbyt kwaśne, powinny być twarde, jędrne i chrupiące . Niektórzy cenią sobie też wyraźny smak ogórków kiszonych. Wiemy, jak zrobić najlepsze ogórki kiszone i jakich błędów trzeba unikać, żeby ogórki nie były gorzkie. Dlaczego ogórki kiszone wyszły gorzkie? Są dwa najbardziej prawdopodobne powody tego, że ogórki kiszone mają gorzki smak. Przeczytajcie o tym i wiedzcie, jakich błędów unikać w przyszłości przy przygotowywaniu ogórków kiszonych. Użyte przyprawy powodem gorzkich ogórków kiszonych Pierwszym z możliwych powodów gorzkiego smaku ogórków są użyte przyprawy . Nie bez powodu do przygotowania ogórków kiszonych używa się zazwyczaj świeżych przypraw. Te suszone mogą być powodem gorzkawego smaku lub posmaku, który nie każdemu pasuje. Unikajcie więc: Suszonych liści laurowych Suszonego kopru Suszonego chrzanu Pieprzu w ziarnach Gorczycy Lepiej użyć świeżych przypraw: czosnku, świeżych gałązek kopru, świeżego chrzanu, papryczki chili czy liści winogron lub porzeczek. Niektórzy wręcz uwielbiają gorzkawy smak ogórków. Jeśli wam też on nie przeszkadza, zróbcie wręcz odwrotnie: oprócz świeżych przypraw, dodajcie do ogórków też te suszone. Zostawiają one gorzkawy posmak. Odmiana ogórków powodem gorzkiego smaku Innym powodem gorzkiego smaku ogórków kiszonych mogą być ogórki same w sobie. Gorycz w ogórkach skupia się głównie w skórce. To ona jest gorzką częścią ogórka. Jeśli do kiszenia wykorzystacie ogórki z bardzo grubą skórką, które nie ukiszą się dokładnie, to może być powód goryczy. Zwróćcie uwagę na rodzaj wybieranych ogórków do kiszenia lub ogórków na ogórki małosolne, aby uzyskać pożądany przez siebie smak.

Jaką sól dodać do ogórków kiszonych? Tylko jedna się do tego nadaje
Adobe Stock
Newsy
Jaką sól dodać do ogórków kiszonych? Tylko jedna się do tego nadaje
Do kiszenia ogórków najlepiej wybierać tylko jeden gatunek soli. Pozostałe mogą być nie do końca bezpieczne dla zdrowia albo negatywnie wpływać na smak waszych przetworów.

Jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków? A może do ogórków kiszonych nadaje się tylko jeden rodzaj soli? Postaramy się podpowiedzieć wam, jaki rodzaj soli wybrać do ogórków kiszonych. Sól kamienna spożywcza jodowana, niejodowana, warzona jodowana – takie trzy rodzaje soli najczęściej są do wyboru, gdy przychodzi do jej zakupu w sklepie. Zanim jednak przejdziemy do rozstrzygniecia, którą powinno się kupić, przypomnijmy, co jest niezbędne do ukiszenia ogórków. Klasyczny zestaw do kiszenia ogórków składa się z takich elementów jak: Liść wiśni Gniazda nasienne kopru Ząbek czosnku Ok. 1-centymetrowy kawałek korzenia chrzanu A także oczywiście z soli Jakie główne gatunki soli są dostępne w sprzedaży? Sól kamienna spożywcza jodowana – jej skład jest prosty – ponad 97% chlorku sodu, różnego rodzaju śladowe mikroelementy i domieszka w postaci jodku potasu. Jodek potasu to nic innego jak substancja wzbogacająca, która sprawia, że dany produkt może nosić nazwę „jodowana”. Taka sól nie jest poddawana procesowi oczyszczania, przez co zachowuje w swoim składzie wapń, magnez, cynk itp. Tego typu praktyki są wymagane przez odgórne państwowe zarządzenia. W Polsce prowadzony jest program profilaktyki jodowej, a sól kamienna bez dodatku jodu nie jest zalecana przez producentów do bezpośredniego spożycia – taką informację znajdziecie właśnie na specjalnych solach niejodowanych do przetworów. Trzecim gatunkiem soli dostępnym w sprzedaży jest tak zwana sól warzona, jodowana . Zawiera zwykle jeszcze wyższy odsetek chlorku sodu i niewielką domieszkę jodku potasu oraz także substancję przeciwzbrylającą E536. Sól warzona otrzymywana jest poprzez...