Pokrojone w słupki ziemniaki smażone w głębokim tłuszczu, mogą być podawane jako przekąska, osobny posiłek lub jako dodatek do potraw. Pochodzą z Belgii, choć te oryginalne, belgijskie wyglądają nieco inaczej niż te, które dobrze znamy z fast foodów: są dłuższe i grubsze. Pierwotnie były smażone na łoju wołowym. Podpowiadamy, jak dobrze przechować gotowe frytki i jak je najlepiej odgrzać.

Jak odgrzać frytki, żeby nie straciły smaku?

Jeśli nie zdołaliście zjeść wszystkich frytek na raz, gdy były jeszcze świeże i ciepłe i chcecie je zostawić na później, pamiętajcie o 2 żelaznych zasadach postępowania z frytkami:

  1. Ostudźcie je szybko, żeby nie miękły, np. wystawiając w chłodne dni na balkon, przełóżcie do pojemnika i zostawcie lekko uchyloną pokrywkę. Tak przygotowane frytki przechowujcie w lodówce.
  2. Ponowne podgrzanie frytek da najlepszy efekt, jeśli to zrobicie tak, jak zostały usmażone – w głębokim tłuszczu. Najczęściej, żeby podgrzać frytki, wkładacie je do mikrofalówki lub piekarnika – każda z tych metod wysuszy przekąskę i zmieni jej smak.

Jedzcie zdrowsze wersje frytek

Co niezdrowego jest we frytkach, skoro to same ziemniaki? Dlaczego lekarze i dietetycy przestrzegają przed częstym jedzeniem tej potrawy? Odpowiedź jest jedna — tłuszcz.

Z tłuszczem, na którym smażone są frytki jest kilka problemów:

Zobacz także:

  • Duża ilość tłuszczu, jaka pozostaje na frytkach i dostaje się do środka powoduje, że są one wysokokaloryczne i niezdrowe
  • Warzywa zostały przygotowane w najgorszy możliwy sposób – są usmażone
  • W barach do smażenie frytek długo używa się tej samej frytury. Tłuszcz jest więc przepalony i staje się niebezpieczny dla zdrowia

Chrupiące przekąski można przygotować w zdrowszy sposób. Najprostsza zmiana to upieczenie ziemniaczanych słupków, zamiast smażenia.

Inne sposoby na zdrowe frytki, to użycie do ich przygotowania różnych składników i pozostanie przy pieczeniu zamiast smażenia:

  • Frytki z batatów. Taka przekąska będzie nie tylko smaczna, ale też słodka. Pokrójcie bataty w słupki i pieczcie lekko tylko zwilżone tłuszczem. Pamiętajcie, że bataty stają się miękkie dużo szybciej niż ziemniaki
  • Frytki z marchewki. Przygotujcie marchew tak, jak ziemniaki. Możecie do nich dodać tymianek
  • Frytki z mieszanych warzyw korzeniowych. Przygotujcie słupki z marchewki, korzenia pietruszki i selera. Taka mieszanka będzie dobrym dodatkiem do obiadu zamiast zwykłych ziemniaków

Źródło: onet.pl, dietetycziezakrecona.pl