Każdy chciałby żyć jak najdłużej, najlepiej przy zachowaniu jak najlepszej formy umysłowej i fizycznej. Jeszcze nie tak dawno temu, myśl o dożyciu setki była jedynie pobożnym życzeniem. Jednak w ostatnich latach długość życia znacząco się wydłużyła. Co zrobić, by dożyć stu lat? I jak bardzo wpływa na to dieta? Sprawdźmy, jak odżywiają się stulatkowie z różnych miejsc na świecie.

Długowieczni Japończycy jedzą warzywa i mało mięsa 

W kategorii długowieczności przewodzą Japończycy. Obecnie najstarszą osobą w tym kraju jest Kahoru Furuya licząca sobie 114 lat. Osób przekraczających setkę, w Kraju Kwitnącej Wiśni, jest zdecydowanie najwięcej, co istotne - zdrowych. Łączy ich sposób odżywiania. 

Japońscy stulatkowie nie są otyli i mają prawidłową wagę ciała. Codziennie jedzą warzywa, a mięso (wołowinę) i ryby lądują na ich talerzu rzadziej niż u ludzi Zachodu. Niektórzy piją małe ilości dobrej jakości alkoholu. 

Ważna jest dla nich kultura jedzenia. Jedzą mało i powoli, dokładnie przeżuwają jedzenie i co najważniejsze czerpią przyjemność z posiłków. 

Zobacz także:

Francuska rekordzistka żyła 122 lata i codziennie jadła czekoladę 

Uznawana za najstarszą osobę w historii (której wiek został udokumentowany) - Jeanne Calment  spożywała prawie kilogram czekolady tygodniowo.  

Jej codziennie posiłki zawierały w sobie mięso, a konkretnie duszoną wołowinę. Jeanne Calment lubiła jeść dobrze przyprawione potrawy. Jeśli uznała, że coś jest zbyt mdłe, prosiła o dodanie odrobiny pikantnych przypraw. Nie rezygnowała również ze smażonych dań i starała się jeść dużo oliwy z oliwek.  

Tekla Juniewicz dożyła 116 lat i lubiła jeść tłusto 

Zmarła niedawno najstarsza Polka pozwalała sobie na dość kaloryczne potrawy. Nawet po przekroczeniu 100 lat do smażenia używała wieprzowego smalcu. 

Jadła też sporo pełnotłustego sera i duże ilości majonezu, a tort robiła z bagatela 18 jajek. Patrząc na dzisiejsze standardy, jej dieta i upodobania kulinarne znacząco odbiegały od pojęcia zdrowego odżywiania. Widocznie nie przełożyło się to na jej zdrowie.

Jaki jest kulinarny sekret długiego życia? 

Jak widać, najstarsi ludzie jedzą różnie. W zależności od kraju i przyzwyczajeń. Wspólnym mianownikiem jest to, że czerpią radość z jedzenia i pozwalają sobie na małe i większe przyjemności, jak choćby czekolada czy kieliszek dobrego wina. 

Najzdrowszą dietą wydaje się być dieta Japończyków bogata w warzywa i z ograniczonymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Niemniej jak pokazują przykłady z Europy, można jeść inaczej i również bić rekordy wieku. 

Dobre geny, optymizm i ciekawość życia to cechy, które łączą prawie wszystkich długowiecznych staruszków. Zatem - więcej uśmiechu drodzy państwo! 

Źródło: zywienie.medonet.pl, architekturazycia.pl, abczdrowie.pl