Pączki tego popularnego drzewa nie tylko są jadalne, ale też smaczne i zdrowe. Podpowiadamy jak ich używać w kuchni.

Jadalne pączki lipy – jak działają na zdrowie i jak je jeść?

Lipa zawiera wiele cennych właściwości, które są znane i wykorzystywane przez ludzi od wieków. W liściach, które zaczynają się rozwijać wiosną, znajdują się fenolokwasy, flawonoidy i glikozydy, które mają działanie moczopędne, wzmacniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Związki zawarte w lipie obniżają także ciśnienie krwi.

Przyrządzając pędy z lipy wykorzystacie do dań właśnie te zielone zawiązki listków, pełne wartości zdrowotnych. Możecie z nich zrobić kilka prostych dań o leczniczych właściwościach:

  • Kulki mocy. Podprażcie pączki na suchej patelni, dodajcie miód i odrobine oliwy i utoczcie z tych składników kulki, które dodadzą wam energii
  • Marynowane pączki lipy usuwające toksyny. Marynatę przygotujcie z octu jabłkowego, soli, cukru pieprzu i listków laurowych. Zalejcie marynatą pączki lipy. Wszystkie składniki zagotujcie, przelejcie do słoika i od razu zakręćcie słój. Pączki marynowane będą gotowe do jedzenia po kilku dniach leżakowania

Pączki lipy są słodkawe w smaku, chrupiące i orzeźwiające. W postaci surowej możecie dodawać je do sałatek czy twarożku. Będą wartościowym składnikiem i jednocześnie udekorują danie. Pączki są smaczne także jako dodatek do makaronów, a także sosów i zup. Można też z nich robić napary lecznicze i nalewki.

Zobacz także:

Inne jadalne pączki drzew

Nie wszystkie pączki drzew i krzewów można jeść. Niektóre są kompletnie niejadalne, inne niesmaczne, gorzkawe i przez to nie zachęcają do wykorzystania ich w kuchni. Na przykład gorzkie w smaku są pędy dębu czy orzecha.

To, co w pączkach, jak w kiełkach roślin  uznajemy za wartościowe, czyli nagromadzenie substancji odżywczych, nie musi zawsze działać korzystnie na organizm człowieka. Czasem działanie substancji aktywnych jest tak intensywne, że ryzykowne jest dodawanie ich do potraw bez konsultacji z lekarzem.

Warto też wiedzieć, na co działają substancje zawarte w liściach poszczególnych gatunków.

Tak działają nalewki z pączków drzew:

  • Topola czarna – działa przeciwprzeziębieniowo
  • Brzoza – ma działanie moczopędne i odtruwające
  • Buk – działa przeciwkaszlowo i uspokajająco
  • Lipa – m.in wyrównuje ciśnienie krwi

Źródło: msn.com.pl, claudia.pl