Sięgając w domu po lody, chciałoby się, by były od razu miękkie i gładkie jak z lodziarni. Niestety, są twarde i ciężko się je nakłada. To powoduje, że zanim przystąpi się do konsumpcji, trzeba odczekać dłuższą chwilę. Często też efekt jest taki, że pozostawione lody po prostu się rozpuszczają. 

Dlaczego lody z domowej zamrażarki są takie twarde? 

W domowej zamrażarce trzymamy wiele różnych produktów, np. mięso, mrożone owoce i warzywa. Dlatego temperatura w niej jest sporo niższa (ok. -18 stopni) niż w przypadku chłodni, którą znajdziemy w lodziarni. Tam temperatura zwykle waha się między -12 a -14 stopni. Tyle wystarczy, by ochronić lody przed roztopieniem, ale jednocześnie ich nie zamrozić, tak jak to się dzieje w domowej zamrażarce. 

Co zrobić, by lody były miękkie po wyjęciu z zamrażalnika? 

Zobacz także:

Jeżeli zależy wam na idealnie miękkich lodach, możecie posłużyć się prostym trikiem. Sprawi on, że nawet w niskiej temperaturze wasze lody nie zamarzną. 

  • Pudełko z lodami przed włożeniem do zamrażalnika umieśćcie w woreczku strunowym.  

  • Po włożeniu pudełka do woreczka dosuńcie suwak prawie do końca.  

  • Przed ostatecznym zapięciem strun, ściśnijcie woreczek, aby wypchnąć z niego maksymalnie dużo powietrza. Dzięki temu stworzycie próżnię, która sprawi, że lody nie zamarzną.  

  • Teraz w każdej chwili będziecie mogli sięgnąć po aksamitny, miękki deser i z łatwością nałożyć porcję ulubionego smakołyku. 

Jak długo powinno się przechowywać lody w zamrażarce? 

Lody, które zrobiliście samodzielnie, możecie przechowywać w zamrażarce maksymalnie do trzech miesięcy. Ważne, by pamiętać o tym, że pojemnik musi być bardzo dobrze zamknięty, całkowicie szczelny. Zwróćcie też uwagę na to, czy w składzie lodów nie znajdują się składniki o mniejszej trwałości. 

Trochę inaczej wygląda sytuacja z lodami, które kupiliście w sklepie. W tym przypadku najlepiej trzymać się daty znajdującej się na opakowaniu, która określa termin przydatności produktu do spożycia. 

Źródło: mamadu.pl, dompelenpomyslow.pl