Fermentowana żywność, w tym kiszonki, mają pozytywny wpływ na organizm. Najlepiej przygotowywać przetwory samodzielnie w domu. Dzięki temu będziecie mieli pod kontrolą stężenie solanki, której użyjecie do kiszenia produktów i unikniecie zbyt dużej ilości soli w pożywieniu. Wyjaśniamy, dlaczego kiszone przetwory są tak ważne w diecie.

Wartości odżywcze ogórków kiszonych

Ogórki kiszone to warzywa, które zostały poddane fermentacji. Świeże ogórki zawierają na powierzchni kultury kwasu mlekowego, które zamieniają cukry zawarte w warzywach w kwas mlekowy, kwas octowy i inne korzystne substancje. To właśnie kwas mlekowy jest odpowiedzialny za konserwację ogórków, a także ich  niepowtarzalny smak i aromat.

Ogórki kiszone są niskokaloryczne. W 100 g produktu znajduje się jedynie 11 kalorii. Ponadto, zawierają niewielkie ilości białka, węglowodany i błonnik. Nie zawierają natomiast nawet niewielkich ilości cholesterolu.

Sok z kiszonych ogórków to źródło wielu witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziecie w nich witaminy z grupy B, a także witaminę C, E, K. Bakterie kwasu mlekowego mają działanie probiotyczne, a woda z ogórków jest dodatkowo bogatym źródłem elektrolitów.

Zobacz także:

Co daje regularne jedzenie produktów fermentowanych i kiszonek?

Zdrowotne działanie ogórków kiszonych i wody spod ogórków, zwanej też sokiem z ogórków kiszonych:

  • Wspomagają układ odpornościowy, pomagają odpierać infekcje i zwalczać je
  • Oczyszczają organizm
  • Dzięki obecności kwasu mlekowego, wpływają pozytywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i jelit (wspomaganie trawienia i wchłaniania), wpływają korzystnie na mikroflorę jelitową
  • Poprawiają trawienie laktozy
  • Dzięki zawartości błonnika pokarmowego, odgrywają ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu biegunek, zapobiegają też zaparciom
  • Dzięki małej ilości kalorii świetnie sprawdzają się w dietach odchudzających, a dzięki błonnikowi, pozostawiają uczucie sytości na dłużej
  • Obniżają poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób serca
  • Poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci
  • Zapobiegają anemii

Szczególnie wtedy, gdy ogórki kiszone zostały przyrządzone w domu, nie zawierają nadmiernych ilości soli w solance, nie warto rezygnować z żadnej części zawartości słoika. Ogórki zjadajcie więc np. w postaci sałatek czy zupy, a sok – wypijajcie.

Źródło: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl