Systematyczne jedzenie czosnku, przynosi wiele dobroczynnych korzyści zdrowotnych. Czosnek jest uznawany za naturalny antybiotyk, a jego najbardziej powszechnie znane działanie związane jest wobec tego z działaniem przeciwzapalnym.

W odróżnieniu od syntetycznych antybiotyków, czosnek zabija drobnoustroje zgromadzone w organizmie, oszczędzając przy tym naturalną mikroflorę bakteryjną, która pełni pozytywne role w ciele człowieka. Na co jeszcze pomaga czosnek?

Wpływ czosnku na organizm

Warzywo to ma bardzo szerokie działania terapeutyczne. Oto dlaczego warto regularnie je jeść, w ilości 1 do 3 ząbków dziennie:

  • Chroni przed infekcjami. Dzięki codziennemu spożywaniu czosnku chronicie się przed: bakteriami Helicobacter pylori, salmonellą, paciorkowcami i gronkowcami, a także przed patogenami odpowiadającymi za gruźlicę, czerwonkę, kandydozę i opryszczkę.
  • Poprawia odporność. Zapobiega także chorobom wirusowym nawet o 60%, a leczenie skraca o 70%.
  • Wzmacnia serce i naczynia krwionośne, a także poprawia krążenie krwi i zmniejsza stężenie szkodliwego cholesterolu. W rezultacie zmniejsza ryzyko występowania zakrzepów krwi, udaru i zawału serca.
  • Zmniejsza poziom cukru we krwi i spowalnia rozkład insuliny. Dzięki temu pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, tętnice, chroni także serce chorych na cukrzycę.
  • Zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka o 20 proc. Dotyczy to zwłaszcza nowotworów żołądka, okrężnicy, wątroby i gruczołów sutkowych.
  • Eliminuje pasożyty. Szczególnie robaki, lamblie, motylicę wątrobową i inne.
  • Ułatwia trawienie. Stymuluje produkcję soków trawiennych, poprawia procesy trawienne, usprawnia pracę trzustki.
  • Pomaga na stawy. Codzienne jedzenie czosnku zapobiega odkładaniu się soli, co może być przyczyną bólu stawów. Odbudowuje tkankę chrzęstną oraz stawową, zmniejsza utratę masy kostnej i zapobiega zwyrodnieniom stawów.
  • Poprawia wygląd skóry. Zapobiega powstawaniu trądziku i przedwczesnych zmarszczek.

Czosnek — przed zjedzeniem, rozgniećcie ząbek i zostawcie na 10 minut

Żeby wykorzystać lecznicze właściwości czosnku, trzeba aktywować najwartościowszą substancję, która jest w nim zawarta. To allicyna, która jednak nie występuje w surowym ząbku czosnku zamkniętym w główce. Cudowne działanie czosnku zaczyna się dopiero wtedy, gdy go właściwie podajecie, tj., kiedy go kroicie, rozgniatacie lub gryziecie. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz także:

Izraelscy naukowcy odkryli, że wartościowa allicyna powstaje dopiero wówczas, gdy połączycie dwa inne składniki występujące w nienaruszonym ząbku czosnku. To białko allina i enzym allinaza. Dopiero połączenie obu substancji, powoduje powstanie allicyny dającej czosnkowi cudowną moc. Dlatego przed użyciem czosnku rozgniećcie lub pokrójcie ząbki, odłóżcie na 10 minut i dopiero po tym czasie dodawajcie do potraw.

Źródło: Medonet.pl, abczdrowie.pl