Coraz częściej pewnie słyszycie, że warto ograniczyć ilość spożywanego mięsa do 3 porcji w tygodniu, i być może obserwujecie, że coraz więcej osób z waszego otoczenia, w ogóle przestaje je jeść. Czy to w ogóle jest zdrowe? Wyjaśniamy jakie zagrożenie niesie zrezygnowanie z mięsa, a jakie może mieć korzyści dla zdrowia.

Rezygnacja z jedzenia mięsa – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli myślicie, że aby przestać jeść mięso, wystarczy zdjąć z talerza mielonego i zjeść tylko ziemniaki i surówkę, to jesteście w błędzie. Żeby zmienić dietę na zdrową, trzeba najpierw czegoś dowiedzieć się o tej diecie.

Tak jak niezdrowa dieta złożona z wysokoprzetworzonej żywności, dużej ilości mięsa, fast foodów jest niezdrowa i sprzyja tyciu i zapadaniu na różne choroby, tak każda inna, żeby była zdrowa musi być dobrze zbilansowana. Inaczej odstawienie mięsa i brak zastąpienia go innymi składnikami żywnościowymi, może przynieść szkody dla zdrowia w postaci pewnych niedoborów.

Jeśli usuniecie z diety mięso i niczym go nie zastąpicie, narażacie się na niedobór żelaza i witaminy B12. Mięso łatwo można zastąpić roślinami strączkowymi, które zawierają dostatecznie dużo białka. Witaminy i minerały, wystarczy czerpać z warzyw i owoców. Witaminę B12 wegetarianie i weganie suplementują, lub sięgają po tzw. produkty fortyfikowane tą właśnie witaminą, których jest coraz więcej na rynku.

Zobacz także:

Warto ograniczyć mięso, oto korzyści

Pomimo tego zagrożenia, jakie niesie źle zbilansowana dieta bezmięsna, warto ograniczyć w niej ten składnik. Wraz z usunięciem mięsa, redukujecie poziom tłuszczów nasyconych i sodu, które są najczęstszą przyczyną chorób sercowo – naczyniowych

Jak reaguje organizm, gdy wykluczacie z diety mięso?

  • Zdrowsze jelita. Dieta roślinna wpływa pozytywnie na jelita dlatego, że jest szczególnie bogata w błonnik, jest pożywka dla dobrych bakterii jelitowych. W rezultacie zmniejsza ryzyko chorób zapalnych
  • Mniejsze zagrożenie cukrzycą. Badanie opublikowane w Science Daily, przeprowadzone na grupie ponad 63 tys. ochotników potwierdziło, że u osób spożywających czerwone mięso, o 23% wzrosła zachorowalność na tę chorobę. Tłuszcz zwierzęcy, żelazo pochodzenia zwierzęcego oraz konserwanty azotanowe zawarte w mięsie uszkadzają komórki trzustki
  • Niższy poziom cholesterolu. Głównym czynnikiem wpływającym na wysoki poziom cholesterolu są tłuszcze nasycone z mięsa, drobiu, sera i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wiele badań potwierdza, że kiedy dieta jest zmieniana na roślinną, poziom cholesterolu spada nawet o 35 proc. Ten spadek jest porównywalny do tego, jaki przynosi terapia lekowa.

Źródło: medonet.pl