Kotlety schabowe goszczą na polskich stołach niezwykle często. Ten klasyk potrafi przygotować na pewno każdy kucharz – amator. Pewnie też macie swoje triki na to, by kotlety schabowe były pyszne, czyli soczyste w środku, a chrupiące na wierzchu. Wiele zależy od użytego mięsa, techniki kulinarnej, ale też składu panierki. Następnym razem nie panierujcie ich w mące pszennej, zamiast tego wykorzystajcie inny rodzaj mąki, a kotlety będą miały zupełnie nowy smak.

Kotlety schabowe lubią wszyscy 

Wydaje wam się, że kotlet schabowy zawsze wygląda tak samo i jest przygotowany w ten sam sposób? Mylicie się! Kotlet z panierowanego schabu przypomina bardzo sznycel wiedeński. Polacy zaadoptowali to danie i kotlet schabowy znajduje się w menu wielu polskich restauracji i jadłodajni. Przepis na kotlet schabowy można znaleźć nawet w książce z przepisami z XIX wieku! W jednym regionie Polski kotlet schabowy przygotowuje się w pewien wyjątkowy sposób…

Kotlet schabowy na Lubelszczyźnie

Kotlet schabowy po lubelsku smakuje trochę inaczej. Różni się on od tradycyjnego kotleta sposobem panierowania. Wykorzystuje się do niego inny rodzaj mąki! Mąka w kotlecie schabowym po lubelsku to mąka gryczana. Dzięki wykorzystaniu tego niebanalnego składnika kotlet schabowy nabiera zupełnie nowego smaku.

Panierowanie kotleta schabowego

Do panierowania kotletów schabowych używa się zazwyczaj:

Zobacz także:

  • Jajka
  • Mąki (pszennej, a w wersji z Lubelszczyzny gryczanej)
  • Soli i pieprzu
  • Bułki tartej

By panierka była pyszna, upewnijcie się, że mąkę przesypiecie przez sito. Pozbędziecie się grudek i ewentualnych zanieczyszczeń. Wykorzystajcie wiejskie jajka dla najlepszego smaku, a bułkę tartą możecie zrobić samodzielnie ze starego pieczywa.

Pamiętajcie, by wetrzeć w kotleta mąkę starannie i dokładnie, wtedy panierka będzie przylegać, a kotlet będzie chrupki.

Mąka gryczana

Mąka gryczana powstaje z nasion gryki, które uległy zmieleniu. Powinna być dostępna do kupienia w dużych supermarketach, ale nie jest to reguła. Jeśli nie uda się wam kupić mąki gryczanej, a chcecie spróbować kotleta po lubelsku, wykorzystajcie blender lub młynek do kawy!

Zmielcie nasiona gryki przed ugotowaniem na drobny pył. Otrzymacie w ten sposób domową mąkę gryczaną.