Ten dodatek znajdziecie z pewnością w swojej szafce kuchennej. Jest podstawą wszelkich galaret i galaretek. Żelatyna, bo o niej mowa, to jednak nie tylko niezbędny składnik wielu dań – jest niezwykle skutecznym środkiem wzmacniającym stawy, paznokcie i włosy.

To dzięki niej sztywne kolana znowu nabiorą więcej elastyczności, a włosy – blasku i energii. Jest jednak jeden warunek – napój, który przyrządzicie na jej bazie, powinniście pić regularnie. 

Skąd się bierze żelatyna? 

Żelatyna to, ku zdumieniu wielu wegetarian, produkt pochodzenia zwierzęcego. Uzyskuje się ją z kolagenu, a ten – z kości, ścięgien, chrząstek, kopyt lub rogów zwierzęcych. Dalszy proces wytwarzania żelatyny to filtracja i zagęszczenie pozyskanej substancji dla skoncentrowania jej mocy.

Skład żelatyny tworzy przede wszystkim białko – ich kombinacja stanowi aż 99% zawartości tego produktu. Bogata jest także w ważne dla zdrowia aminokwasy. 

Zobacz także:

Czy można pić rozpuszczoną żelatynę?

Można, a nawet powinno się pić napój z żelatyny. Doceniają go szczególnie sportowcy, ponieważ wzmacnia i uelastycznia stawy kostne. Tymczasem to właśnie działanie żelatyny jest równie ważne dla osób starszych, które są tak samo mocno narażone na urazy i kontuzje, jak trenujący biegacze czy piłkarze.

Tak dobrze na stawy oddziałuje żelatyna dzięki zawartym w sobie aminokwasom – prolinie i hydroksyprolinie, wspomagającym odbudowę tkanki łącznej. Mają one też moc łagodzenia dolegliwości przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, coraz częstszej chorobie wśród kobiet. 

Jak pić żelatynę na stawy?

Aby sprawnie przyrządzić napój, najłatwiej będzie sięgnąć po żelatynę w proszku. Rozpuśćcie 3 płaskie łyżeczki żelatyny (9 g) w 100 ml zimnej wody i odstawcie całość na noc.

Wypijcie rano jeszcze na czczo. Napój można nieco podkręcić smakowo i doprawić go sokiem z cytryny lub miodem. 

Co ważne, aby odczuć pozytywne efekty tej żelatynowej kuracji, miksturę z żelatyny na stawy należy pić nie krócej niż przez miesiąc

Jak działa żelatyna na włosy?

Włosy i paznokcie również będą wdzięczne za żelatynową kurację. Dzięki niej wasze pasma staną się bardziej odporne na wypadanie, poprawi się ich kondycja, odporność i zmniejszy łamliwość. Wystarczy 1 łyżkę żelatyny rozpuścić w 3 łyżkach ciepłej wody i zmieszać z 1 łyżką odżywki do włosów. Powstałą miksturę nałóżcie na suche włosy na pół godziny, po czym dokładnie spłuczcie. 

Także płytka paznokciowa będzie znacząco mocniejsza, jeśli kilka razy w tygodniu będziecie moczyć ją w wodzie z rozpuszczoną żelatyną. Wsypcie pół łyżeczki proszku do mocno ciepłej wody i zamieszajcie, po czym wkładajcie palce do tej mikstury na około kwadrans.  

Czy każdy może pić napój z żelatyny? 

Otóż nie do końca. Może on powodować zwiększenie krzepliwości krwi, dlatego osoby z tendencją do tworzenia się zakrzepów i żylaków mogą ją spożywać w ograniczonym stopniu. 

Substancja ta zwiększa również w pewnym stopniu poziom cholesterolu, dlatego żelatyna na stawy nie jest wskazana dla osób z miażdżycą. W nadmiarze nie jest ona polecana również przy kamicy żółciowej, chorobach nerek i przy przewlekłych zaparciach.