Wpływ pracy zdalnej na sen
Damir Spanic
Zdrowie

Ten nawyk rujnuje twoje zdrowie! DRAMATYCZNY apel lekarzy!

Nowe badania snu wskazały, że codzienna praca w domu może zrujnować sen. Wyniki uczestników pomiaru monitorowano przed kwarantanną i 40 dni po kwarantannie. Czy możemy się z nich czegoś nauczyć?
Aleksandra Jaworska
listopad 03, 2020

Wybuch pandemii wywrócił do góry nogami wiele aktywności. Główną zmianę odnotowała przestrzeń pracy, powodowana piętrzącymi się obostrzeniami. Niektóre firmy zawiesiły działalność, a wiele ludzi zostało zmuszonych do przeniesienia swoich obowiązków z biura do domu. O ile pomysł ten wydawał się niektórym na rękę, o tyle badania dotyczące snu wykazują, że rutyna przed komputerem może zaburzyć procesy nocnej regeneracji.

Praca bez limitu

Journal of Translational Medicine opublikowało badanie z którego w klarowny sposób wynika, że specyficzna zmiana naszego stylu życia w znacznym stopniu wpłynęła na powszechne przyzwyczajenia dotyczące snu. Mierzono zmiany senne, czas zasypiania, jakość snu oraz  senność uczestników w ciągu dnia.

W badaniu wzięło udział 121 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Obiektem monitorowania był cały cykl snu, nawyki przed rozpoczęciem kwarantanny, jak i 40 dni po jej zakończeniu.

Badacze okazali się zgodni co do jednego - po kwarantannie jakość snu uległa pogorszeniu. Tytuł badania  „Czy Sars-Cov-2 zagraża naszym snom? Wpływ kwarantanny na jakość snu i wskaźnik masy ciała ” zaakcentował też relację łączącą kwarantannę ze zmianą na gorsze w obszarze wyraźnych zaburzeń snu.

Wpływ pracy zdalnej na sen. Naukowcy nie mają wątpliwości

Trudno dyskutować z efektem badań naukowców z Journal of Translational Medicine. Wskaźniki także mówią same za siebie. Praca w domu, korzystanie z inteligentnych urządzeń i brak ram czasowych, które wyznaczają początek i koniec - nie służą ani wykonanej pracy, ani tym bardziej - pracownikom.

Uczestnicy byli mniej aktywni fizycznie podczas kwarantanny i mieli tendencję do dokonywania bardziej niezdrowych wyborów żywieniowych - możemy doczytać w treści badania.

Z pomocą okresu pandemii przychodzi zdrowy rozsądek i pamięć o własnych zasobach energetycznych, które wypada z równomierną mocą wykorzystywać i ładować.  Dbałość o sen i odpoczynek po dni pracy wydaje się wobec powyższych argumentów nie tyle zasadna, co konieczna i adekwatna!

 

Źródło: TheIndianExpress.com

Zdjęcie: Unsplash

 

 

Komentarze