Kluski śląskie
Pixabay/RitaE
Triki kulinarne

Jakie ziemniaki wybrać do klusek śląskich? Magda Gessler zdradziła

Kluski śląskie najlepiej pasują do gulaszu, czy potrawki z dzika. Można uniknąć tego, by były gumowate i twarde. Zdradzamy sekret!
Aleksandra Jaworska
listopad 10, 2020

Tajemnica dobrego przepisu zazwyczaj tkwi w jakości dobieranych produktów. Biorąc pod uwagę przepis na kluski śląskie, równie ważny jest wybór mąki i jej proporcja.

Gwarancja uniknięcia gumowatości klusków śląskich tkwi w proporcji mąki w stosunku do użytych ziemniaków. Mąką ziemniaczana powinna stanowić nie więcej niż ¼ objętosci ziemniaków. 

Patent, pod którym podpisuje się sama Magda Gessler, można wcielić w życie w bardzo łatwy sposób. Ziemniaki w misce dzielimy na 4 części, zostawiając jedną pustą, którą wypełnimy mąka ziemniaczaną.

Tak zachowamy wspomnianą proporcję, dzięki której kluski śląskie po ugotowaniu pozostają miękkie. Magda Gessler, w jednym z odcinków “Kuchennych rewolucji”, podała szczegóły przepisu na bezbłędne kluski w stylu śląskim. Możemy użyć go do własnych kuchennych eksperymentów.

Jak zrobić kluski według przepisu Magdy Gessler?

Potrzebne składniki: 1 kg ziemniaków, 250 g mąki ziemniaczanej, jajko i sól.

Ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez praskę. Dodajemy (wedle proporcji i patentu z miską!) jajko, mąkę oraz sól. Gładkie ciasto formujemy w niewielkie kulki, odciskając na ich środku dziurkę. Powinny wypłynąć z osolonej wody po 2 minutach.

Ziemniak a ziemniak

Jedno jest pewne. Nie wszystkie ziemniaki nadają się na kluski śląskie. Jeśli planujemy gotować właśnie śląskie, najlepiej patrzeć za ziemniakami typu C. Dzięki dużej ilości skrobi są bardziej mączyste. M.in. będą to: Ibis, Bursztyn, czy Gracja.

 

Źródło: Ofeminin.pl

 

Komentarze
Chleb w jajku
Robert6666/Adobe Stock
Przepisy Smak dzieciństwa. Rewolucyjny przepis na chleb w jajku. Dlaczego wcześniej tak nie robiliśmy?
Ach, któż z nas nie zajadał się tym prostym, a jakże smacznym daniem w dzieciństwie u dziadków? Czas na chwileczkę nostalgii z niewielką nowoczesną nutą!
Hubert Rój
listopad 10, 2020

Jaja prosto z kurnika, smalec i wiejski chleb, który babcia odsmażała nam w dzieciństwie. Ten, kto tego nie przeżył, nie wie co stracił. Jest jednak szansa, by wraz z nami przygotować ten prosty i wspaniały przepis na śniadanie. Poniżej przedstawimy wam trzy wersje tego dania. Pierwszą z nich będzie klasyk, absolutna podstawa, którą roboczo nazwijmy „pochwałą prostoty” . Tutaj nie będziemy potrzebowali zbyt wielu składników. Szybkie danie z chleba, tłuszczu i jajek posłuży wam w trudnych momentach. Choćby wtedy, gdy w lodówce hula wiatr, a natychmiast chce się zjeść coś ciepłego. Składniki: 2-3 jaja Tłuszcz do smażenia (najlepiej masło, ale może być to także olej roślinny albo smalec) Chleb (najsmaczniejsze „grzanki” wyjdą nam z pieczywem białym, ale ciemniejszy chleb także można wykorzystać do tego dania. Chleb nie musi być świeży. W końcu nasze zaradne babcie w ten sposób pozbywały się lekko czerstwiejącego pieczywa!) Sól Przygotowanie: Jaja roztrzepujemy w naczyniu na gładką masę i od razu ją solimy. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni. Chleb maczamy w masie jajecznej. Możemy dodać do jajek nieco mleka. Wtedy nasze „grzanki” zyskają trochę na delikatności. Chleb smażymy na patelni na złoty kolor z obu stron. Drugim wariantem jest propozycja dla nieco bardziej wybrednych smakoszy. Tutaj możliwości jest wiele. Możemy dodać do masy jajecznej nieco naszego ulubionego startego żółtego sera. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest dodanie sera po przewróceniu chleba wysmażonego z jednej strony i przymknięcie patelni pokrywką, tak by ser ładnie się rozpuścił. Do masy jajecznej możemy dodać także nieco pokrojonej w kostkę szynki.  Możecie eksperymentować do woli! Poniżej nasza propozycja: Składniki: 2-3 jaja...

Przeczytaj