Właściwie przygotowana i ugotowana fasolka nie potrzebuje żadnych ulepszaczy i masek kulinarnych, w postaci bułki czy sosu. Jest doskonałym dodatkiem do obiadu lub pełnoprawnym składnikiem sałatek. Zaraz dowiecie się, w jaki sposób przygotować taką fasolkę. Potrzebne będą wam do tego dobre chęci i zamrażarka. 

Jaką fasolkę wybrać: zieloną czy żółtą? 

Każda z tych odmian ma swoich zagorzałych zwolenników. Są jak dzień i noc w fasolowym wydaniu. Różnią się smakiem, wyglądem i zawartością składników odżywczych. Żółta fasolka szparagowa jest bardziej neutralna smakowo, delikatna i kremowa, a do tego szybsza w obróbce cieplnej. 

Zielona fasolka z kolei jest: 

  • twardsza od żółtej odmiany, 
  • wyraźniejsza w smaku, 
  • dłużej się gotuje, 
  • ale zawiera większą dawkę witamin i minerałów. 

Co zrobić, żeby fasolka miała piękny kolor po ugotowaniu?

Zobacz także:

Niezależnie od tego, którą fasolkę szparagową wybierzecie, możecie sprawić, że będzie ona doskonała w każdym calu. Wystarczy prosty trik. Ten patent opracował amerykański szef kuchni J. Kenji López-Alt, który radzi, by przed gotowaniem zamrozić fasolkę.  

Krio-blanszowanie polega na tym, że najpierw zamrażacie warzywa, a następnie pozwalacie im się rozmrozić i dopiero wówczas przystępujecie do gotowania. Ważne jednak jest, aby zostały szybko zamrożone, dlatego warto najpierw pokroić je na mniejsze kawałki. 

Takie mrożenie zmienia ich wewnętrzną strukturę i sprawia, że są chrupkie, a jednocześnie odpowiednio twarde i elastyczne. Zachowany zostaje również ich kolor i intensywny smak.   

Jeszcze inną i znacznie prostszą opcją na poprawienie walorów fasolki jest jej krótsze gotowanie - długi pobyt we wrzątku odbija się na jej wyglądzie - a potem krótka kąpiel w lodowatej wodzie. Wystarczy ledwie 2 minuty i fasolka będzie miała piękny, żywy kolor.

Co przygotować z fasolki szparagowej?  

Fasolka szparagowa to znany dodatek do obiadów. Pasuje zarówno do dań mięsnych, jak i wegetariańskich. Odnajdzie się w towarzystwie kotleta schabowego, jak i smażonej ryby czy jajka sadzonego. 

Możecie przygotować również pyszną tarte warzywną z jej udziałem, a także leczo wegańskie i curry fasolowe. Sałatka z zieloną fasolką, pomidorkami i fetą, z pewnością zachwyci całą rodzinę i może być wartościowym, drugim daniem. 

Źródło: gotowanie.onet.pl