Sałata to warzywo, które włożone do lodówki szybko traci jędrność. By zawsze mieć pod ręką kilka świeżych liści warto wyhodować je samodzielnie. Zielony ogródek na parapecie to proste w wykonaniu i obsłudze rozwiązanie na smaczną i sprężystą sałatę. 

Odżywcze właściwości zielonej sałaty 

Sałata to ulubione warzywo dietetyków. Sałatki na jej bazie pozwalają utrzymać prawidłową wagę. Niewiele jednak osób wie, że zawiera ona również witaminy i substancje odżywcze.  

Jest bogata w kwas foliowy i błonnik, dzięki czemu zmniejsza wchłanianie tłuszczów oraz cukrów. Jest też źródłem witamin z grupy B, E i C, a także żelaza, potasu i magnezu. Zatem jest nie tylko smaczna, dietetyczna, ale również odżywcza, wprost idealna do tego, by stale mieć ją pod ręką 

Zobacz także:

Jak szybko i tanio wyhodować sałatę w domu? 

Nawet jeśli nie macie talentu do ogrodnictwa, możecie w krótkim czasie i tak naprawdę małym nakładem pracy stworzyć zielony parapet we własnym domu. Okazuje się, że sałata nie musi być wysiewana jedynie z nasion, lecz może wyrosnąć z tego co zwykle wyrzucacie do śmieci. 

Można do tego wykorzystać różne odmiany tego warzywa, na początek jednak warto wybrać sałatę rzymską. Ma wydłużone liście, dzięki czemu maleje ryzyko przypadkowego ich moczenia i gnicia. Podobnie jak sałatę możecie uprawiać kapustę, np. pekińską. Wystarczy tylko, że zostawicie ich głąby. 

Sadzenie i uprawa sałaty z resztek, krok po kroku 

  • Trzon sałaty, z którego wyrastają liście, odetnijcie od reszty rośliny na wysokości min. 2 cm. 
  • Umieśćcie go w pojemniku z wodą o głębokości około 1 centymetra. 
  • Trzymajcie roślinę w pojemniku na parapecie i zmieniajcie wodę każdego dnia  
  • Po mniej więcej tygodniu powinny pojawić się pierwsze liście i zaczątki korzeni. To czas, by przesadzić małą sałatę do ziemi. 
  • Przysypcie delikatnie ziemią część korzeniową rośliny, a donicę ustawcie w nasłonecznionym miejscu i regularnie podlewajcie.  
  • Po około 2 tygodniach będziecie mogli cieszyć się pierwszymi świeżymi listkami. Zbierzcie je. Dbajcie o nią, a będzie wciąż odrastała. 

Źródło: kukbuk.pl