Co kradną złodzieje ze sklepów? Eksperci przeprowadzili badania, które dowodzą, że na celowniku przestępców jest… alkohol, który należy do najchętniej kradzionych produktów. Złodzieje najchętniej sięgają po alkoholowe wysokoprocentowe i wysokogatunkowe.

Złodzieje masowo kradną alkohol

Według danych CBOS, najczęściej spożywanym alkoholem w Polsce jest piwo – aż 25 proc. ankietowanych Polaków sięga po nie przynajmniej raz w tygodniu. Na kolejnych miejscach plasują się wino i wódka, ale konsumenci coraz częściej sięgają także po bardziej ekskluzywne trunki takie jak whisky czy koniak. Co 10 pijąca osoba deklaruje, że to właśnie te dwa ostatnie trunki najczęściej goszczą w jej kieliszku.

To właśnie te mocne alkohole są najczęstszym łupem złodziei, którzy zaostrzyli swoją działalność zwłaszcza w pandemii. Przestępcy, dzięki konieczności noszenia masek przez każdego klienta, są znacznie bardziej anonimowi i nie rzucają się w oczy, a zidentyfikowanie ich na kamerach często graniczy z cudem.

Dodatkowo sprawę komplikuje sezon urlopowy, który sprawia, że klientów w sklepach jest znacznie więcej i to niemalże o każdej porze dnia. To sprawia, że złodzieje są nieuchwytni dla władz.

Zobacz także:

Jak kradną w sklepach spożywczych?

Okazuje się, że złodziejom ułatwiają pracę także kasy samoobsługowe, które może i zmniejszają konieczność zatrudniania dużej ilości pracowników, ale zwiększają poziom strat z 33 proc. do… 147! Sprawia to, że „pomijanie” produktów przy kasowaniu staje się znacznie prostsze.

Jak wynika z badań, kradzieże są paradoksalnie łatwiejsze w mniejszych sklepach niż wielkich supermarketach. Chociaż sklepy wielkopowierzchniowe zapewniają ogromną anonimowość, to właśnie w mniejszych lokalach często pracuje mniej pracowników, a kontrola nad towarem jest znikoma.

Często w sklepach mało powierzchniowych pracuje raptem kilka osób, które jednocześnie pełnią funkcję ekspedienta i ochroniarza, dbając przy tym o porządek na półkach i obsługę klienta. Siłą rzeczy, przy takiej liczbie personelu, sklep nie jest w stanie zapewnić wysokiego poziomu bezpieczeństwa - mówi Ewa Pytkowska, szefowa Checkpoint Systems Polska.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl