Obierki z ziemniaków to resztki w nowoczesnym stylu zero waste. Czyli takie, których nie wyrzucacie do kosza, tylko zmieniacie w pełnowartościowy produkt - tym razem nawóz. Taki nawóz to naturalna alternatywa dla chemicznych środków wspomagających wzrost roślin. Wykonacie go samodzielnie i bez dodatkowych kosztów.  

Dlaczego rośliny lubią nawóz z obierek? 

Ziemniaki, w tym obierki zawierają sporą ilość mikroelementów i soli mineralnych. Dodatkowo są bogate w skrobię. To ona przyspiesza wzrost roślin ogrodowych i doniczkowych. Niektóre rośliny lubią ją bardziej niż inne. Są to zwłaszcza róże i porzeczki.  

Z kolei mikroelementy zawarte w obierkach pobudzają krzewy owocowe do zdrowszego i szybszego wzrostu. Sole mineralne natomiast wspierają odporność roślin. 

Zobacz także:

Jak przygotować nawóz z obierek ziemniaczanych? 

Najprostszym sposobem na wykorzystanie obierek jako nawozu jest przygotowanie z nich roztworu, który posłuży do podlewania lub opryskiwania roślin na waszej działce i balkonie.  

  1. Zalejcie odpady po ziemniakach wrzącą wodą w proporcji 1:10.  

  1. Zostawcie płyn by ostygł, a następnie przefiltrujcie go.

  1. Po przefiltrowaniu płyn jest gotowy do użycia. Teraz możecie podlewać nim rośliny raz na 3-4 tygodnie. 

Możecie również położyć surowe obierki bezpośrednio wokół roślin. Wówczas mikroelementy w nich zawarte będą stopniowo przenikać do gleby i pobudzać rośliny do wzrostu. Nie stosujcie jednak tej metody w przypadku papryki i pomidorów, gdyż warzywa te są podatne na choroby grzybowe zawarte w ziemniakach. 

Kolejną opcją jest dodanie obierek do kompostu na działce. Wzbogacą on naturalny nawóz o liczne mikroelementy i minerały oraz skrobię w nim zawartą, Pamiętajcie jednak, by nie nawozić nim wspomnianych wcześniej warzyw. 

Źródło: agropedia.pl