Zamiokulkas to jednak z tych roślin, które pasują do każdego wnętrza, dlatego chętnie je wybieramy do swoich domów. Jego okazałe, długie, zielone łodygi obsypane dziesiątkami sztywnych listków cieszą oko i pięknie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Ta roślina cieszy się też popularnością ze względu na to, że nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, jednak mimo tego czasem nie wygląda najlepiej. Zobaczcie, co może być powodem spadku formy zamiokulkasa i jak łatwo przywrócić mu piękny wygląd.

Gdzie powinien stać zamiokulkas?

Zanim zabierzemy się za nawożenie, najpierw sprawdźmy, czy odpowiednio traktujemy naszą roślinkę. Zwykle problemy wynikają właśnie ze źle dobranego stanowiska, więc należy zapamiętać, że zamiokulkas nie potrzebuje dużo światła, a wręcz przeciwnie, lubi stanowiska półcieniste, a nawet zacienione. To bardzo ważne, gdyż zbyt duża ekspozycja na słońce kończy się w przypadku tej rośliny brązowymi plamami na liściach.

Jak podlewać zamiokulkas?

Drugim popularnym powodem problemów w zamiokulkasem jest zbyt częste i obfite podlewanie. Tę roślinę łatwo zniszczyć naszymi dobrymi chęciami, bo to właśnie zbyt intensywne nawadnianie najczęściej robi mu krzywdę. Trzeba więc raz na zawsze zapamiętać, że latem wystarczy podlewanie raz na 1-2 tygodnie, a zimą nawet 1 x w miesiącu. Choć może się to wydawać mało, to właśnie takie warunki będą idealne dla tej rośliny. Co ważne, nie należy podlewać go po liściach, tylko starać się celować wprost do gleby.

Jaki nawóz stosować do zamiokulkasa?

Choć mało kto o tym wie, genialnym domowym środkiem do tej rośliny jest zwykła soczewica. Jak przygotować z niej nawóz? To banalnie proste. Musimy tylko wymieszać 3 łyżki tych drobinek z litrem przegotowanej wody i odstawić całość na 4-5 godzin. Potem wystarczy już tylko przecedzić płyn i wlewać go wprost do doniczek.

Zobacz także:

Inne domowe nawozy do zamiokulkasa

Jeśli akurat nie macie w swoich szafkach soczewicy, wykorzystajcie jako odżywkę kilka innych produktów. Doskonale sprawdzą się do tego również:

  • fusy po kawie,
  • fasola,
  • żelatyna,
  • skorupki jajek,
  • skórki z bananów.