Już jeden rzut oka na skrzydłokwiat pozwala domyślić się, skąd wzięła się nazwa tej rośliny. Dobrze pielęgnowana ma piękne, bardzo duże liście przypominające skrzydła oraz kwiaty - które co prawda nie pachną, ale stanowią wspaniałą ozdobę każdego pomieszczenia. Skrzydłokwiat pełni funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną. Należy do roślin, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Z tego powodu poleca się ustawiać go w sypialni, salonie i innych pomieszczeniach, w których spędza się większość czasu. 

Jednak źle pielęgnowany skrzydłokwiat szybko daje o sobie znać. Natychmiast więdnie, jego liście żółkną i przestaje kwitnąć. Sprawdźcie, jak pobudzić go do życia. 

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat zalicza się do roślin łatwych w uprawie, jednak nie jest to tak banalna sprawa jak np. w przypadku popularnego zamiokulkasa. Wymaga stanowiska w miejscu o wysokiej wilgotności powietrza, co jest trudne do osiągnięcia w warunkach domowych. Dlatego skrzydłokwiat należy regularnie zraszać i podlewać - już krótka przerwa sprawi, że liście opadną. Do kwitnienia skrzydłokwiat potrzebuje idealnych warunków, więc jeśli nie chce wypuszczać kwiatów, być może wynika to z jednego z poniższych powodów:

Zobacz także:

  1. Woda - jeżeli jest zbyt twarda, a do tego bardzo zimna, skrzydłokwiat przestaje kwitnąć, a jego liście brązowieją. Woda powinna więc być przefiltrowana i letnia lub nawet nieco ciepła, by imitowała warunki panujące w lasach deszczowych (naturalnym środowisku tej rośliny).

  2. Światło - skrzydłokwiat nie znosi dużego nasłonecznienia, ale stawianie go w cieniu również będzie złym pomysłem. Najlepiej czuje się w jasnym pomieszczeniu, w rozproszonym świetle. Dobrze jest więc postawić go 1-2 m od okna. 

  3. Nawożenie - zbyt niska ilość składników odżywczych w glebie to główny powód zahamowania kwitnienia. Jeśli roślina nie ma pokarmu, nie będzie wypuszczać nowych kwiatów. 

Jak zrobić domową odżywkę do skrzydłokwiatu?

Gdy już postawicie skrzydłokwiat w odpowiednim miejscu i podlejecie go miękką wodą, trzeba jeszcze zadbać o nawóz. W tej roli sprawdzi się… woda ryżowa. Taka odżywka praktycznie nic was nie kosztuje i zamiast wylewać wodę do zlewu, możecie zasilić nią skrzydłokwiat. Zawiera ona potas, magnez, fosfor, krzem i żelazo oraz witaminy z grupy B - składniki, które znajdziecie też w nawozach dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Do zrobienia odżywki potrzebujecie tylko ryżu i wody. 100 g, czyli zawartość jednej torebki, wsypcie do garnka i zalejcie 1 litrem wody. Odstawcie na 3 godziny, a następnie odcedźcie. Tak przygotowany nawóz jest od razu gotowy do użycia.

Możecie też wykorzystać wodę po gotowaniu ryżu. Wówczas należy ją koniecznie ostudzić i pamiętać o tym, że nie może ona zawierać soli i innych dodatków.

Jak stosować odżywkę do skrzydłokwiatu?

Domowy nawóz z wody ryżowej do skrzydłokwiatu należy stosować raz w miesiącu, po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:1. Zbyt częste podlewanie z dodatkiem tego nawozu wpłynie negatywnie na kondycję rośliny - wysoka zawartość skrobi może spowodować, że korzenie skrzydłokwiatu zaczną gnić.