Przybory, które służą nam do domowych porządków, same również powinny być nieskazitelnie czyste. Jednak przez to, że mają nieustająco kontakt z brudem i bakteriami, z czasem zaczynają wyglądać (i pachnieć) tak źle, że każdy ma od razu ochotę wyrzucić je do kosza. Ten problem często dotyczy mopa do podłóg, który przez częsty kontakt z wilgocią może zacząć wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach.

To idealne środowisko dla bakterii, które zaczynają namnażać i sprawiają, że mop po prostu śmierdzi i nie nadaje się do sprzątania. Zanim jednak go wyrzucicie, wypróbujcie prosty patent na wyczyszczenie mopa. Wystarczy chwila, a będzie jak nowy. 

Jak łatwo wyczyścić śmierdzący mop?  

Najpierw umyjcie mop w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, by pozbyć się pierwszej warstwy brudu. Porządnie go wypłuczcie, a później zanurzcie w wiadrze z ciepłą wodą. Wsypcie do niego pół szklanki soli oraz pół szklanki sody oczyszczonej i wymieszajcie. Pozostawcie mop w takiej „miksturze” na 10 minut, a później wypłuczcie i porządnie wykręćcie. 

Dzięki temu krótkiemu zabiegowi brzydki zapach zniknie, a mop posłuży wam jeszcze długo. Warto czyścić go w taki sposób regularnie, by zapobiec namnażaniu się bakterii. Jeżeli możliwe jest ściągnięcie z mopa samego materiału, bez plastikowych końcówek, możecie od czasu do czasu wyprać go w pralce w wysokiej temperaturze, co również pomoże porządnie go wyczyścić. 

Zobacz także:

Te przybory to siedlisko bakterii

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile przyborów codziennego użytku jest prawdziwym rajem dla bakterii. Pamiętajcie, by regularnie je czyścić, a razie potrzeby wymieniać - skorzysta na tym wasze zdrowie, a dodatkowo w kuchni czy łazience nie będzie się już unosił nieprzyjemny zapach stęchlizny. Zwracajcie szczególną uwagę na takie przybory, jak:

  • Gąbka do mycia naczyń - dobrze jest wymieniać ją raz w tygodniu. To samo dotyczy ściereczek z gąbki. 
  • Ścierki - te wykonane z bawełny dobrze jest co jakiś czas wyprać, a właściwie wygotować w temperaturze 90 stopni Celsjusza. 
  • Kuchenne rękawice - nie używa się ich codziennie, przez co łatwo zapomnieć o ich czyszczeniu. 
  • Szczotka - usunięcie z niej nawet najdrobniejszych resztek jedzenia jest praktycznie niemożliwe, dlatego, podobnie jak gąbki, szczotki należy regularnie wymieniać na nowe.