W szczycie sezonu na pomidory grzechem byłoby nie wykorzystać tych warzyw do zrobienia choć kilku słoików z przecierem. Nawet, jeśli nie macie własnego ogródka - w końcu teraz ceny pomidorów na bazarach i w warzywniakach są naprawdę atrakcyjne. A jeśli chcecie kupić co najmniej kilka kg na przetwory, to na pewno da się wytargować zniżkę u sprzedawcy. Do zrobienia przecieru najlepiej nadają się pomidory mięsiste, typu Lima, Bawole Serce albo malinowe. Wsypcie jeszcze trochę soli, cukru, ale to nie koniec. Sprawdźcie, co dodać do przecieru, a wyjdzie bardzo smaczny. 

Jak podkręcić przecier pomidorowy?

W podstawowym przepisie do przecieru z pomidorów dodaje się tylko sól oraz cukier. Niektórzy wsypują też gorczycę albo gotują pomidory z liśćmi laurowymi - nie jest to błąd, jednak silny aromat tych przypraw może zdominować smak pomidorów. Natomiast fantastycznym dodatkiem do przecieru jest… lubczyk, czyli zioło, które zwykle dodaje się do rosołu. Wystarczą 2 gałązki wrzucone do garnka z pomidorami, by dodać im lepszego smaku i aromatu. Wykorzystajcie poniższy przepis i zróbcie taki przecier sami. 

Podstawowy przepis na przecier pomidorowy

Składniki:

  • ok. 5 kg mięsistych pomidorów

  • 2 gałązki lubczyku

  • 1 łyżka cukru

  • 1 łyżka soli kamiennej

Opcjonalnie: suszona bazylia albo oregano. 

Zobacz także:

Przygotowanie:

  1. Najpierw przygotujcie pomidory. Możecie tradycyjnie naciąć ich skórki, sparzyć i obrać. Jeżeli macie maszynkę do mięsa, można wrzucić do niej całe (umyte wcześniej i pozbawione szypułek) pomidory i zmielić. Wówczas skórki będą praktycznie niewyczuwalne, a przecier będzie miał lepszy smak.

  2. Jeśli obraliście pomidory, pokrójcie je na mniejsze kawałki. Jeżeli zaś użyliście maszynki do mięsa, pomińcie ten krok.

  3. Rozdrobnione pomidory należy teraz przełożyć do garnka i podgrzać. Gdy zaczną się gotować, zmniejszcie ogień. Dodajcie 2 gałązki lubczyku, wsypcie sól, zamieszajcie i duście jeszcze chwilę na małym ogniu. 

  4. Jeszcze gorące pomidory wlejcie do wcześniej wyparzonych i suchych słoików. Mocno zakręćcie.

  5. Włóżcie słoiki do garnka wyłożonego bawełnianą ściereczką i wypełnionego bardzo ciepłą wodą. Od momentu zagotowania pasteryzujcie słoiki przez ok. 20 minut.

  6. Po tym czasie wyjmijcie je z garnka, odwróćcie do góry dnem i postawcie na blacie. Po 24 godzinach można słoiki znów obrócić i odłożyć do spiżarni.