Biszkopt, czyli wydawałoby się banalne ciasto jest podstawą do robienia tortów i innych ciast. Niestety, nie zawsze się udaje - może pękać i opadać. By temu zaradzić, dodajcie do niego odrobinę jednego składnika, którego raczej nie posądza się o używanie w cukiernictwie.

Czy można zrobić biszkopt bez proszku do pieczenia?

Podstawą biszkoptu są jajka oraz odpowiednie ubicie białek. Wiele osób twierdzi - w tym zwłaszcza osoby konserwatywne i tradycyjne w kwestii gotowania - że do biszkoptu poza jajami należy dodawać wyłącznie cukier i mąkę. 

Nie sposób nie zgodzić się, że biszkopt zrobiony w taki sposób rzeczywiście wyjdzie jak z podręcznika. Jest to jednak dla wielu nieco kłopotliwe

Zobacz także:

Co zrobić, aby biszkopt wyrósł?.

Z tego względu wzbogaca się go o proszek do pieczenia czy choćby także i skrobię ziemniaczaną. Z tymi dodatkami zagrożenie kulinarnej wpadki i niewyrośniętego odpowiednio biszkoptu maleje bez wpływu na smak wypieku.

To jednak nie wszystko. Warto bowiem do masy wlać jedną łyżkę stołową octu spirytusowego - to właśnie sprawi, że ciasto wyjdzie mocno wyrośnięte i cudownie puchate. I spokojna głowa, po wyjęciu z piekarnika w ogóle nie będzie w nim czuć octu!

Przepis na puszyste ciasto biszkoptowe

Do przygotowania dobrego ciasta biszkoptowego potrzebne wam będą poniższe składniki:

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej

  • pół szklanki skrobi ziemniaczanej

  • ćwierć szklanki cukru

  • 6 jajek

  • 1 łyżka octu spirytusowego

  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia 

Przygotowanie:

  1. Oddzielcie białka od żółtek. Białka umieśćcie w jednej misce, a żółtka w drugiej.

  2. Następnie do żółtek wlejcie jedną łyżkę octu spirytusowego, dodajcie łyżeczkę proszku do pieczenia i zmiksujcie. 

  3. Do białek dodajcie szczyptę soli i ubijcie na sztywną pianę. 

  4. Gdy białka będą już ubite, cały czas miksując dodawajcie powoli cukier, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

  5. Następnie, wciąż miksując, dodawajcie żółtka. 

  6. Nie przerywając miksowania, do masy wsypcie maką pszenną i ziemniaczaną (warto je wcześniej przesypać przez sitko do jednej miski i wymieszać). Mieszajcie do uzyskania gładkiej konsystencji.

  7. Tortownicę wyłóżcie papierem do pieczenia, a brzegi posmarujcie masłem i obsypcie bułką tartą.

  8. Do tortownicy wlejcie masę na biszkopt. Wstawcie ją do rozgrzanego do 170 stopni piekarnika, opcja „dół”. Pieczcie przez 40 minut.

  9. Po upieczeniu nie wyjmujcie od razu ciasta z piekarnika! Uchylcie tylko lekko drzwiczki i poczekajcie, aż ciasto ostygnie w piekarniku. 

I gotowe! Radzimy, by biszkopt przygotowywać dzień przed wykorzystaniem go do innych wypieków, np. tortów. Gdy biszkopt „odpocznie” przez jeden dzień, nie będzie się później mocno kruszył przy krojeniu. Nie zapomnijcie tylko o nasączeniu blatów przed przełożeniem masą!