Myśląc o podrobach, zwykle mamy przed oczami wątróbkę. Zarówno tę drobiową, jak i wieprzową. Z racji większej dostępności mięsa nie sięgamy już tak często jak dawniej po inne podroby.

A szkoda, bo kryją one w sobie nie tylko multum cennych dla ludzkiego organizmu mikroelementów i składników odżywczych, ale też są po prostu smaczne i łatwe do przygotowania  Jak choćby zapomniane już i pogardzane drobiowe (zwykle kurze) serca, które w dodatku nie przestraszą chyba nikogo swoją niewygórowaną ceną.

Jak przygotować drobiowe serca?

Wystarczy parę składników i z tego niepozornego mięsa przygotujecie na obiad wyborne kotleciki. Zanim jednak zaczniecie smażyć je na patelni, nieodzowne będzie ich odpowiednie przygotowanie.

Jak przystało na kotlety, także te z serduszek drobiowych powinny być dość płaskie, by proces smażenia trwał krótko i nie sprawił, że nadmiernie się wysuszą. W tym celu należy odpowiednio je przygotować i rozbić delikatnie tłuczkiem do mięsa podobnie jak choćby kotlety schabowe.

Zobacz także:

Przepis na panierowane kotlety z serc drobiowych

Składniki:

 • 60 dag serc drobiowych
 • 2 jajka
 • Mąka do panierowania
 • Suszony czosnek
 • Wędzona papryka
 • Pieprz
 • Sól
 • Olej do smażenia

Przygotowanie:

 1. Oczyśćcie serca drobiowe z błonek, przerostów tłuszczu i innych zbędnych elementów.
 2. Następnie przekrójcie każde serce na pół i oczyśćcie je z krwi. 
 3. Ułóżcie serduszka na desce i przykryjcie je folią spożywczą. Weźcie do ręki tłuczek i utłuczcie je na płaskie kotlety tak jak schabowe. Przełóżcie mięso do miski.
 4. Pora na doprawienie mięsa z serc drobiowych.
 5. Wbijcie do naczynia z sercami dwa rozkłócone jajka i dokładnie je wymieszajcie wraz z mięsem.
 6. Obtaczajcie kawałki mięsa w mące i smażcie na dobrze rozgrzanej patelni na oleju przez ok. 2 minuty z każdej strony.
 7. Podawajcie z ulubionymi surówkami i dodatkami – ziemniakami, ryżem, kluskami, kaszą i obowiązkowo z sosem  - np. z ketchupem. Dobrym pomysłem będzie także przygotowanie do serc sosu, np. na bazie grzybów (w tym także pieczarek).

Smacznego!