Jak powiedział pan Tomek, jego metoda to nie tyndalizacja. Kucharz pasteryzuje zasolony boczek, co także sprawia, że jego przydatność do spożycia znacznie się przedłuża. Jednak w przeciwności do mięsa tyndalizowanego, taki boczek w słoikach nie ma jednak „nieograniczonego” terminu ważności.

Hasłem przewodnim tego przepisu na boczek w słoikach Tomka Strzelczyka jest prostota. Nie ma tu wymyślnych przypraw, nie ma specjalnej soli do peklowania. Jest to, co wszyscy mamy w domach. Czyli dobre mięso, litrowe słoiki, zwykła sól i najprostsze na świecie przyprawy. Czyż trzeba więcej do prawdziwej radości każdego mięsożercy? 

– Będzie pysznie i aromatycznie. A do kanapek jak znalazł. Ale nie tylko, bo jako przekąska również – tak przedstawił swój boczek Strzelczyk.

Przepis na wekowany boczek w solance

Składniki:

  • 1,5 kg boczku wieprzowego surowego
  • 2,5 l wody
  • 100 g soli kamiennej
  • 6 ząbków czosnku
  • 6 liści laurowych
  • 6 kulek ziela angielskiego
  • Pieprz w ziarnach

Przygotowanie:

  1. Zacznijcie od przygotowania solanki. Do garnka wlejcie 2,5 litra wody. Zagotujcie wodę.
  2. Boczek pokrójcie w dość duże kawałki, ale takie by mogły zmieścić w litrowym słoiku. 
  3. Czosnek obierzcie z łupin. Włóżcie go na spód każdego z trzech litrowych słoików razem z liściem laurowym, kilkoma ziarnami czarnego pieprzu i 2 ziarnami ziela angielskiego. Na taką mieszankę wkładajcie pokrojony surowy boczek, ciasno go upychając.
  4. Powoli zalejcie boczek gorącą, zagotowaną solanką. Uważajcie z wrzątkiem, by słoiki nie popękały. Dopilnujcie, by solanka dobrze otoczyła mięso w słoikach. Lekko zakręćcie słoiki.
  5. Pora na pasteryzację. Na dno garnka wyłóżcie ściereczkę. Wkładajcie słoiki z nałożonymi lekko zakrętkami (nie zakręconymi!) do garnka. Zalejcie zawartość garnka wodą do ok. ¾ wysokości. Gotujcie słoiki mniej więcej 2 godziny na małym ogniu.
  6. Dokręćcie pokrywki, uważając by się nie poparzyć. Wyjmijcie słoiki i dokręćcie nakrętki do samego końca. Odwróćcie słoiki do góry nogami. Zostawcie do wystygnięcia. Po tym czasie wstawcie do lodówki. Wówczas powstanie pyszna galaretka.
  7. Tak sporządzony boczek będzie świetnie pasował zarówno do kanapek, jak i do przekąsek czy nawet jako główny bohater drugiego dania. Pamiętajcie tylko o tym, że po ogrzaniu galaretka się rozpłynie.

Smacznego!